Włoski przemysł maszynowy w kryzysie

Włoski przemysł maszynowy…

Pandemia COVID-19 wywarła bardzo niekorzystny wpływ na włoski sektor maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy. Niski popyt i ''zamrożony'' handel to główne skutki sytuacji trwającej przez ostatnie miesiące. Według stowarzyszenia Amaplast powrót do normalności możliwy będzie najprawdopodobniej dopiero w 2022 r. Włoski przemysł maszyn do przetwórstwa eksportuje w przybliżeniu 70% swojej produkcji, chociaż w przypadku niektórych fabryk jest to nawet 90%. Tymczasem z powodu epidemii pojawiają się liczne opóźnienia w wykonywaniu zleceń, napraw, a także w dokonywaniu płatności.

Amaplast, powołując się na opublikowane przez ISTAT dane dotyczące importu oraz eksportu, zauważa że eksport do Ameryki Północnej i Ameryki Południowej spadł o 27% w ciągu 3 pierwszych miesięcy tego roku. W oświadczeniu z 29 czerwca br. podkreślono też, że przez załamanie sytuacji gospodarczej inwestycje planowane w ramach sektora utknęły w martwym punkcie. W najgorszej kondycji jest branża motoryzacyjna i budowlana, zaś najlepiej funkcjonują zakłady powiązane z szeroko pojętym sektorem zdrowotno-higienicznym oraz opakowaniowym.

W związku ze spadkami zamówień, niektórzy dostawcy mogą odczuwać efekty pandemii nawet w 2021 r.; dotyczy to zwłaszcza przedsiębiorców, których działalność wiąże się ze złożonością przyjmowanych zleceń i w konsekwencji dłuższymi terminami ich wykonania oraz dostaw. Problemy nie dotyczą jedynie kwestii handlu międzynarodowego, bowiem wielkość sprzedaży na terenie samych Włoch również nie napawa optymizmem, a zaimplementowane przez rząd środki antykryzysowe nie przynoszą wielkiej poprawy.

O skali kryzysu świadczą chociażby dane za pierwszy kwartał 2020 r., zgodnie z którymi spadki eksportu do poszczególnych państw wynoszą odpowiednio: USA - 24%, Meksyk - 16%, Brazylia - 37%, Chiny - 27%, Indonezja - 75%, Hiszpania - 40%, Francja - 21%. Z kolei wzrost eksportu zaobserwowano w przypadku Polski - 40%, Wielkiej Brytanii - 8% oraz Rosji - 218%. Wielkość sprzedaży na rynki afrykańskie nie zmieniła się w sposób znaczący, z wyjątkiem Maroka i RPA, gdzie zanotowano spadki eksportowe, odpowiednio o 20% i 28%.


Czytaj więcej:
COVID-19 182

Daniel
Daniel
*.102.16.70

Wysłany: 2020-08-14 12:56:05

Kto to pisał , mają wakacje a nie kryzys

Lucek
Lucek
*.184.73.101

Wysłany: 2020-08-14 13:06:23

Cała Europa ma. Od marca.

Reportaże

Forum