Wzrosła sprzedaż niemieckich maszyn do PTS

Wzrosła sprzedaż niemieckich…
Z danych opublikowanych w ubiegłym tygodniu przez niemiecką organizację VDMA, w 2014 roku sprzedaż niemieckich maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy wzrosła o ok. 1 proc. w stosunku do poziomu z roku 2013. Przychody branży maszynowej wyniosły 6,8 mld euro.

- Osiągnięty rezultat zgadza się z naszymi prognozami - mówi Ulrich Reifenhäuser, przewodniczący VDMA Plastics and Rubber Machinery Association. - Jesienią spodziewaliśmy się 1-procentowego spadku do poziomu nieco niższego niż w 2013 roku.

Jak zauważa Thorsten Kühmann, dyrektor zarządzający stowarzyszenia, w całym 2014 roku ilość zamówień była o 3 proc. wyższa niż w poprzednim roku. Wzrost na rynku niemieckim (17 proc.) pozwolił odrobić straty z poprzednich lat, natomiast w przypadku eksportu zwraca uwagę 15-procentowy wzrost zamówień do krajów strefy euro. Łączna liczba zamówień z zagranicy była o 1 proc. niższa niż w 2013 roku.

Choć eksport był niższy niż w roku poprzednim, spadek zamówień zagranicznych wyhamowywał w ciągu kolejnych miesięcy.

- Dane dotyczące eksportu jasno pokazują ożywienie gospodarcze wśród naszych partnerów z UE, z rekordowym poziomem w przypadku eksportu do krajów południowych i wschodnich - mówi Reifenhäuser. - Obecnie Polska znajduje się na trzecim miejscu wśród 10 czołowych odbiorców niemieckich maszyn. Jeśli chodzi o liderów rankingu - Chiny i USA - to wzrost eksportu w przypadku tych państw wyhamował, choć nadal utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie.

Ostatnie badania trendów w branży wskazują, że firmy optymistycznie zapatrują się na tegoroczne wyniki. Przedstawiciele sektora w drugiej połowie ub.r. wskazywali na wzrost zapotrzebowania na urządzenia, natomiast przewidywania dotyczące bieżącego półrocza są generalnie pozytywne, za wyjątkiem krajów Europy Wschodniej. Spodziewany jest także wzrost w Ameryce Łacińskiej i Chinach.

- Stowarzyszenie przewiduje, że w tym roku wzrost wyniesie 4 proc. - podsumowuje Reifenhäuser. - W ten sposób mamy szansę na przekroczenie po raz pierwszy granicy 7 mld euro rocznego przychodu.
Reportaże

Forum

Piotrzawadzinski

Linia produkcyjna do rurek PE 2019-12-14

Plastpet

Problem z produkcjia tub do zniczy PP 2019-12-08

Uoop90

Roboty programy, ustawianie 2019-12-02

Mosfor

Zabezpieczanie kloszy lamp z poliwęglanu 2019-10-24

Bercik88

Program do ewidencji i napraw form wtryskowych 2019-09-02