ZAK kończy produkcję plastyfikatorów ftalanowych

ZAK kończy produkcję plastyfikatorów…
3 września br. zakłady Grupy Azoty ZAK S.A. opuścił ostatni transport z substancją DEHP (Ftalan bis(2-etyloheksylu), nieprzerwanie produkowaną i oferowaną odbiorcom od 1963 r. Tym samym z oferty kędzierzyńskiej spółki znikają plastyfikatory ftalanowe Oxoplast O i Oxoplast Medica, pozostawiając pole do rozwoju bezpieczniejszym plastyfikatorom, wśród których kluczową rolę rynkową odgrywa obecnie Oxoviflex.

Wycofywanie produktów ftalanowych ze światowych rynków jest wynikiem wejścia w życie REACH - rozporządzenia Unii Europejskiej, wprowadzającego w szczególności proces autoryzacji chemikaliów dla europejskich producentów, importerów i dalszych użytkowników, mających do czynienia z substancjami bardzo wysokiego ryzyka. Proces przeprowadzany jest w celu kontrolowania zagrożeń związanych ze stosowaniem poszczególnych substancji i stopniowego zastępowania ich bezpieczniejszymi zamiennikami.

Plastyfikatory to środki zmiękczające, pozwalające na uzyskanie odpowiednich parametrów mechanicznych obrabianej substancji, np. tworzywa sztucznego. Stosowane są wszędzie tam, gdzie od tworzyw i produktów z nich wytwarzanych wymagana jest elastyczność i giętkość. Bez plastyfikatora obróbka tworzywa byłaby praktycznie niemożliwa. Grupa Azoty ZAK S.A. ma wieloletnie doświadczenie w produkcji plastyfikatorów, wytwarzanych w ramach jednej z głównych jednostek organizacyjnych spółki - segmentu OXO. Przez lata sztandarowym produktem tej gałęzi był Oxoplast O (DEHP), by od 2015 r. stopniowo ustępować miejsca plastyfikatorowi nieftalanowemu DEHT, który w ofercie kędzierzyńskich zakładów występuje pod marką Oxoviflex.

Jego produkcję Grupa Azoty ZAK S.A. rozpoczęła w 2015 r., szybko też stał się substytutem dla plastyfikatorów ftalanowych - dodatkowo w przeciwieństwie do nich nie podlega ograniczeniom prawnym i aplikacyjnym. W związku z zainteresowaniem rynku, kędzierzyńska spółka rozwija ofertę segmentu OXO w oparciu o produkty nieftalanowe i specjalistyczne. Obecnie realizowana jest inwestycja zwiększenia mocy produkcyjnych instalacji do produkcji Oxoviflexu z 50 do 65 tysięcy ton rocznie. Równolegle ku końcowi zmierzają prace związane z budową niskotonażowej instalacji do produkcji estrów specjalistycznych - plastyfikatorów do zróżnicowanych, wąskich zastosowań.

Źródło: Grupa Azoty
Reportaże

Forum

Karol83

Czyszczenie układu uplastyczniającego wtryskarki 2021-02-28

Alphaplast

Zatykanie systemów gorących kanałów. 2021-02-16

Mariuszklodz

Własna firma produkcyjna 2021-01-14

Erni43l

Poszukiwany/poszukiwana: osoba z wiedzą o recyklingu PET 2021-01-13

Piotrekente

Czas cyklu 2021-01-01