Zamek i uchwyt w jednym

Zamek i uchwyt w jednym
Firma Elesa+Ganter wprowadziła do swojej oferty element, który jest połączeniem zamka i uchwytu. Nowe rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie przestrzeni w miejscu instalacji, a jego montaż jest mniej pracochłonny niż w przypadku dotychczas stosowanych części.

Do tej pory firma posiadała co prawda w swojej ofercie szeroki wybór zamków i uchwytów, jednak produkty te stosuje się zazwyczaj jako osobne elementy. Tymczasem nowy produkt spełnia obie funkcje i stanowi połączenie chwytu w kształcie litery U ze zintegrowanym zamkiem GN 115.7.

Elesa+Ganter


Uchwyt, będący jednocześnie korpusem zamka, wykonany jest z odlewu cynkowego, pokrytego warstwą żywicy epoksydowej w kolorze srebrnym lub czarnym. Pozostałe części metalowe są ocynkowane.

Wkładka zamka dostępna jest w pięciu standardowych wykonaniach, tj. z gniazdem:
  • DK, trójkątnym (DK7),
  • VK7, kwadratowym A/F7,
  • VK8, kwadratowym A/F8,
  • VDE, dwuskrzydłowym,
  • SCH, podłużnym.
Mechanizm zamykający pracuje precyzyjnie i jest odporny na drgania i wibracje. Rygle zamykające dostępne są w 22 rozmiarach, dzięki czemu GN 115.7 znajduje zastosowanie w aplikacjach, gdzie szerokość ramy drzwi/osłony wynosi od 4 do 50 mm.

Operacja zamykania polega na obrocie kluczem o 90 st. Podczas tego ruchu rygiel wykonuje również obrót, a jego specjalnie wyprofilowana końcówka zapewnia łatwe i pewne zamknięcie.
Uchwyt z zamkiem GN 115.7 posiada uniwersalne zastosowanie dzięki specjalnej podkładce pozycjonującej, za pomocą której użytkownik determinuje jeden z czterech zakresów ruchu rygla zamykającego. Podkładka tę można demontować i - w razie potrzeby - wybrać inny zakres ruchu. Powyższe rozwiązanie techniczne sprawia, iż GN 115.7 może być mocowany z każdej strony drzwi/osłony zarówno w pionie jak i w poziomie.

Kolejną przewagą w porównaniu do innych rozwiązań jest łatwość montażu. GN 115.7 ze względu na swoją konstrukcję wymaga wykonania jedynie dwóch otworów w drzwiach/osłonie. Pierwszy o średnicy 22+0,3 mm, drugi o średnicy 6,8+0,2 mm. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ osobno montowany zamek wymaga otworu o specjalnym kształcie zabezpieczającym korpus przed obrotem. Wykonanie takiego otworu bez odpowiednich narzędzi jest dużo bardziej czasochłonne.


brak
 

Standardowe elementy maszyn: uchwyty, trzpienie, wibroizolatory, zawiasy, pokrętła, magnesy, dociski, napinacze, zestawy kołowe

Polska