Zrównoważone systemy i dodatki dla przemysłu poliuretanowego

Zrównoważone systemy i dodatki…

Firma Lanxess, specjalizująca się w specjalistycznych chemikaliach, zaprezentuje na targach UTECH Europe 2024 swoje bogate portfolio produktów dla przemysłu poliuretanowego. Obejmuje ona nowatorskie, bardziej zrównoważone i wydajne rozwiązania poliuretanowe oraz dodatki do poliuretanów, takie jak środki zmniejszające palność, modyfikatory, środki sieciujące, plastyfikatory, katalizatory i stabilizatory hydrolizy. Targi odbędą się w dniach 23-25 kwietnia w Maastricht, w Holandii, w centrum kongresowo-eventowym MECC.

Adiprene Green: koncentracja na zrównoważonym rozwoju

Dzięki linii produktów Adiprene Green, Lanxess oferuje systemy poliuretanowe na bazie polieterów, które zawierają surowce odnawialne i mogą zastąpić produkty na bazie paliw kopalnych. W ramach swoich celów zrównoważonego rozwoju, aby stać się neutralnym dla klimatu do 2040 roku, firma wprowadziła nowe produkty Adiprene Green do zastosowań w elastomerach poliuretanowych i klejach.

W obszarze elastomerów odlewanych, prepolimery polieterowe Adiprene Green MDI i pPDI działają jako zamienniki konwencjonalnych produktów Adiprene. Przetwarzane identycznie jak inne elastomery poliuretanowe odlewane na gorąco. Profil reaktywności Adiprene Green, czasy odformowywania i właściwości końcowe są podobne do prepolimerów polieterowych na bazie paliw kopalnych. Po utwardzeniu 1,4-butanodiolem, prepolimery polieterowe Adiprene Green MDI oferują doskonały profil wydajności i szeroki zakres twardości od 80 Shore A do 60 Shore D. Systemy oparte na Adiprene Green pPDI są idealnym rozwiązaniem w przypadku wyjątkowych warunków eksploatacyjnych.

Ponadto Lanxess rozszerza swoją markę Adiprene Green o kleje, uszczelniacze i OCF (pianki jednoskładnikowe). Nowe prepolimery Adiprene Green nadają się do zastosowań topliwych. Ich niska zawartość wolnego monomeru MDI (< 0,1% mas.) pozwala na bezpieczne warunki pracy i zgodność z przepisami UE, przy jednoczesnym zmniejszeniu śladu CO2 i zachowaniu wysokiej wydajności.

32a2847-grn-cr-sitecore-image-standard

Systemy odlewania na gorąco/utwardzania na zimno umożliwiają oszczędność energii

Kolejnym rozwiązaniem dla zrównoważonej produkcji PU są systemy odlewania na gorąco/utwardzania na zimno firmy Lanxess, dostępne zarówno w wersji polieterowej, jak i poliestrowej.

Koszty energii związane z typowymi operacjami przetwarzania odlewanego poliuretanu stanowią znaczący wydatek w ramach ogólnych kosztów produkcji komponentów poliuretanowych. Nowy system utwardzania na gorąco/zimno opracowany przez Lanxess Urethane Systems to najnowsza inicjatywa, która umożliwia przetwórcom PU oszczędzanie energii i kosztów. Jest to możliwe dzięki wyeliminowaniu etapów utwardzania na gorąco i po utwardzeniu, które są niezbędne w tradycyjnym przetwarzaniu poliuretanu, przyczyniając się w ten sposób do optymalizacji produkcji i zmniejszenia śladu węglowego.

Co więcej, trójskładnikowe systemy (wersje eterowe i estrowe) zostały zaprojektowane chemicznie, aby zaoferować przetwórcom PU pełną elastyczność w produkcji szerokiej gamy elastomerów, zapewniając pełny zakres twardości od 60A do 55D (w razie potrzeby można zastosować zewnętrzny wtrysk katalizatora), praktyczny czas przydatności do użycia dla każdej twardości, co zapewnia odpowiedni czas na wypełnienie formy, i efektywny czas rozformowania, aby osiągnąć dobrą produktywność.

Połączenie wysokiej wydajności i przystępnych kosztów

Wysokowydajny system elastomerów poliuretanowych na bazie MDI został opracowany w celu spełnienia wymagań technicznych wymagających zastosowań dynamicznych, takich jak koła i rolki. Celem tego systemu jest zaoferowanie odpowiedniej i opłacalnej alternatywy dla innych droższych systemów poliuretanowych, opartych na droższych gatunkach izocyjanianów. Prepolimer na bazie MDI wykorzystuje dwie różne opcje utwardzania, aby uzyskać elastomery o twardości 75A i 94A.

Nowe gatunki prepolimerów do klejów, uszczelniaczy i zastosowań OCF

Ponadto Lanxess Urethane Systems opracował gatunki prepolimerów o wysokim poziomie NCO i niskiej lepkości do zastosowań w klejach, uszczelniaczach i OCF. Gatunki te obejmują prepolimery MDI o niskiej zawartości wolnego monomeru poniżej 0,1% wag.

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. Przedmiotem działalności koncernu jest opracowywanie, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych substancji chemicznych oraz tworzyw sztucznych.

Polska