Zużycie energii mniejsze o ponad 30 procent

Zużycie energii mniejsze o…

Dla firmy Heinrich Axmann GmbH & Co. KG z Kolonii nowa koncepcja opakowań wykorzystująca technologię cienkościenną przyniosła transformację energetyczną w formowaniu wtryskowym. Na potrzeby tego projektu po raz pierwszy zainwestowano w pełni elektryczną wtryskarkę. Oszczędność energii wynosi ponad 30 procent w porównaniu z maszyną hybrydową. Partner w zakresie formowania wtryskowego, firma WITTMANN, dostarczyła w pełni zintegrowane rozwiązanie całościowe zbudowane w oparciu o wtryskarkę EcoPowerXpress i szybkobieżnego robota Sonic.

Prawie każdy to wie: po otwarciu opakowania gotowy do spożycia posiłek wygląda pysznie. Mięso i dodatki są ładnie ułożone. Ale teraz nadchodzi trudna część: przeniesienie na talerz. Wielu sięga po łyżkę, inni nawet wywracają zawartość miski. Często przez widok posiłku po przełożeniu go na talerz cierpi nasz wzrok i apetyt.

Heiner Axmann, dyrektor zarządzający Heinrich Axmann GmbH & Co. KG, wpadł na genialny pomysł, aby rozwiązać ten problem. Opracował plastikową tackę, którą można otworzyć wzdłuż dna opakowania za pomocą odpowiedniego mechanizmu. Krawędź opakowania odchyla się do góry, posiłek wygodnie wsuwa się na talerz i wygląda tam tak samo apetycznie, jak bezpośrednio po przygotowaniu i napełnieniu tacki. - Nasz klient miał na uwadze takie obiekty, jak szpitale, domy spokojnej starości czy ośrodki opieki dziennej, które nie mają własnej kuchni - mówi Heiner Axmann podczas naszej wizyty w siedzibie firmy w dzielnicy Rodenkirchen na południu Kolonii. - Każdy powinien móc jeść z przyjemnością. Ponadto nowa koncepcja wspiera najwyższe standardy higieny. Pielęgniarka, która przygotowuje jedzenie, nie ma z nim kontaktu.

1-verpackung-packaging
Dzięki nowo opracowanemu opakowaniu dania gotowe do spożycia można bardzo łatwo i apetycznie ułożyć na talerzu.

Kreatywni z doświadczenia

Założona w 1932 roku firma Heinrich Axmann specjalizuje się w projektowaniu i produkcji opakowań z tworzyw sztucznych. Dużą część wielkości produkcji stanowią w niej tace i dzbanki do produktów płynnych i stałych, takich jak sałatki delikatesowe czy śmietanki do kawy. Bogate doświadczenie zawsze prowadzi do innowacyjnych, kreatywnych rozwiązań. Impulsem do opracowania nowej tacki na żywność gotową do spożycia, którą można otworzyć od dołu, była pokrywa delikatesowa, która została opracowana już w 1979 roku. Oryginalny rysunek detalu nadal znajduje się w szafie w gabinecie Heinera Axmanna.

Dzięki najnowszemu rozwiązaniu firma dokonała przewrotu. - Nasz projekt jest jeszcze w fazie rozruchu, ale mamy już w zasięgu wzroku duże zamówienie z USA. Pierwsze tacki w nowym opakowaniu zostaną wykorzystane w szpitalu w Nowym Jorku - Klientem jest duża firma cateringowa, dla której została już wyprodukowana duża ilość tacek w zgodzie ze standardami FDA.

2-ecopower-xpress
Wraz z nowym EcoPower Xpress Heinrich Axmann wkracza w erę całkowicie elektrycznego wtrysku.

Na potrzeby nowego produktu firma Heinrich Axmann zainwestowała w całkowicie elektryczną wtryskarkę EcoPower Xpress 300 o sile zwarcia 300 ton oraz szybkiego robota typu Sonic. Firma Wittmann dostarczyła gniazdo produkcyjne jako w pełni zintegrowane, kompletne rozwiązanie.  

Najwyższa wydajność wtrysku przy bardzo zróżnicowanych grubościach ścianek

Do otwarcia opakowania służą dwie klapki na jednym z jego dłuższych boków – dwie, ponieważ już podczas opracowywania komponentu wzięto pod uwagę wygodę osób leworęcznych. Zaczynając od tych klapek, dwie cienkie, niezwykle cienkościenne linie biegną wzdłuż dna opakowania w odległości około 5 milimetrów. Są to określone punkty zerwania.

W tych z góry określonych punktach zerwania grubość ścianki wynosi zaledwie 0,05 milimetra. To tylko jedna dziesiąta grubości ścianki dna i i krawędzi opakowania. Opakowanie wykonane jest z kopolimeru PP i musi zachować stabilność kształtu oraz szczelność podczas nakładania gorącego posiłku o temperaturze 120 °C.
Wtrysk ułożony jest w centralnym punkcje dna op0akowania. - Naszym największym wyzwaniem jest to, że podczas wypełniania formy materiał musi dwukrotnie przejść przez  cienkościenny obszar linii zrywania i pomimo to wypełnić cały detal - wyjaśnia kierownik operacyjny Andreas Brüggemann. - Aby to osiągnąć, potrzebujemy wtryskarki o bardzo dużej szybkości wtrysku gwarantującej minimalny czas wtrysku.

- EcoPower Xpress jest do tego predestynowany - mówi Andreas Hollweg, szef sprzedaży w firmie Wittmann w Niemczech. - Jednostki wtryskowe z tej serii maszyn są zaprojektowane z myślą o bardzo dynamicznych prędkościach wtrysku - Kolejną zaletą, która jest szczególnie ważna w produkcji opakowań do żywności, jest konstrukcja układu zamykania maszyny, która zapewnia bardzo czystą produkcję.

3-sonic-robot
Szybki robot Sonic został opracowany specjalnie do zastosowań wymagających dużej prędkości w przemyśle opakowaniowym.
Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia
 

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia peryferyjne do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, Radziejowicka 108, Adamowizna

Reportaże

Forum