Zwiększenie wydajności produkcji mleka dzięki aseptycznej linii PET

Zwiększenie wydajności produkcji…

Lokalny włoski producent mleka, Fattoria Latte Sano, po raz pierwszy zmienił opakowania produkowanego przez siebie mleka UHT z kartonów na aseptyczne butelki PET, dzięki nowej bezpiecznej i nieskomplikowanej linii do pakowania, w skład której wchodzi sprawdzony Aseptic Combi Predis firmy Sidel.

W połączeniu z nowym projektem butelki, otwiera to drzwi do zrównoważonego rozwoju firmy przy zachowaniu niezbędnej elastyczności dla przyszłych potrzeb dotyczących produkcji wyrobów mlecznych o przedłużonej trwałości - pod markami prywatnymi oraz własną. 

Z uwielbienia dla wiejskich krajobrazów i zamiłowania do zwierząt hodowlanych Fattoria Latte Sano od ponad 70 lat służy gospodarstwom domowym w prowincji Lacjum. Firma położona w niewielkiej odległości od Rzymu stała się znanym lokalnym graczem dla konsumentów i sprzedawców detalicznych w regionie. Fattoria Latte Sano produkuje mleko, które jest pozyskiwane w wybranych gospodarstwach, dbających o utrzymanie najwyższej jakości. Firma sprzedaje produkty pod marką własną, a także pakuje produkty mleczne dla marek prywatnych i innych branż.

Zwiększenie wydajności produkcji mleka dzięki rozwiązaniu opartemu o aseptyczne butelkowanie PET

Chociaż na rynku włoskim nadal dominuje mleko pakowane w karton lub polietylen o dużej gęstości (HPDE), popularność mleka w butelkach w PET w tym kraju stale wzrasta, oferując wyższą wartość postrzeganą przez konsumenta.

Fattoria Latte Sano wprowadziła do produkcji mleka o przedłużonej trwałości (ESL) oraz mleka UHT materiał opakowaniowy PET w 100% nadający się do recyklingu. - Połączenie popytu rynkowego i chęci wdrożenia zrównoważonej praktyki biznesowej zachęciło nas do wybrania sprawdzonego rozwiązania dotyczącego aseptycznego pakowania w butelki PET firmy Sidel, ze zintegrowanym rozwiązaniem BFS (formuj-napełnij-zgrzej) opartym o technologię suchej sterylizacji preform - komentuje Marco Lorenzoni, prezes Fattoria Latte Sano.

Do do decyzji Fattoria Latte Sano o współpracy z firmą Sidel przyczyniła się duża liczba znanych marek w światowym przemyśle mleczarskim, które już jej zaufały. Kolejnym kluczowym elementem było zatwierdzenie Aseptic Combi Predis przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) w 2017 r., obejmujące produkcję niskokwasową i komercyjną dystrybucję w Stanach Zjednoczonych. Dzięki temu było to pierwsze aseptyczne rozwiązanie dla butelkowania z technologią suchej sterylizacji preform na świecie. Dla włoskiego gracza stanowiło to szczególne uznanie dla oferowanego poziomu bezpieczeństwa żywności i rozwiało wszelkie wątpliwości dotyczące inwestycji w pierwsze w firmie aseptyczne rozwiązanie PET. 

Zespół inżynierów firmy Sidel ściśle współpracował z zespołem Fattoria Latte Sano pod kątem zaprojektowania możliwie najbardziej zoptymalizowanego układu linii o zmniejszonym ogólnym obciążeniu, i późniejszego przeprowadzenia instalacji i weryfikacji. Zapewnili również odpowiednie wsparcie zespołowi ds. klientów, usprawniając jego procedury działania i instruując w sprawie dobrych praktyk produkcyjnych. - Od momentu jej pomyślnego uruchomienia w styczniu 2019 r. kompletna aseptyczna linia PET pozwala utrzymać najwyższe standardy bezpieczeństwa żywności, prostotę produkcji i elastyczność, a także aspekty ergonomiczne, na których nam zależało -  wyjaśnia Marco Lorenzoni. 

Ponadto linia daje nam dużą swobodę w zakresie harmonogramu produkcji i zakresu asortymentu; jest w stanie obsłużyć wiele jednostek magazynowych o czterech różnych rodzajach mleka - pełnego, częściowo odtłuszczonego, odtłuszczonego i ekologicznego - produkowanego aseptycznie w butelkach o pojemności 1 l i 500 ml z różnymi rodzajami etykiet, w zależności od produkowanych marek. Jeśli chodzi o środowisko naturalne, linia gwarantuje również znaczne zmniejszenie zużycia wody i środków chemicznych.  

Nowy projekt butelki PET o konturze przedstawiającym krowę: Nowoczesny i oryginalny wygląd

Pakowanie płynnych produktów mlecznych (LDP) w butelki PET przynosi korzyści zarówno producentom, jak i konsumentom: od spełnienia wysokich standardów bezpieczeństwa żywności po zapewnienie klientom wyjątkowych doświadczeń. PET jest najbardziej opłacalnym i zrównoważonym rozwiązaniem dla pakowania, które pozwala producentom wyróżnić ich produkty mleczne na półkach supermarketów na tle tradycyjnych opakowań kartonowych lub butelek HDPE. Oferowana przez ten materiał praktycznie nieograniczona swoboda w projektowaniu opakowań była bardzo istotna dla Fattoria Latte Sano, aby naprawdę wyróżnić markę pośród konkurencji. 

sidel-bottle
brak
 

Maszyny pakujące

Switzerland