e-spool flex: nowy zwijacz kablowy od igusa

e-spool flex: nowy zwijacz…

Nowy zwijacz kablowy igus może prowadzić wszystkie rodzaje przewodów i węzy w celu przesyłania energii, mediów i danych bez zakłóceń. Zwiększa to bezpieczeństwo na ręcznych stanowiskach pracy i panelach operatorskich (z angielskiego Teach Pendant). Aby szybko zainstalować zwijacz kablowy, twórcy zdecydowali się na prowadnicę ślimakową. Przewód jest wkładany w kilku prostych krokach, a e-spool jest gotowy do użycia.

Aby móc elastycznie korzystać z narzędzi i paneli operacyjnych w produkcji, wymagają one odpowiednio długich przewodów i węży. Są one jednak często rozrzucone po podłodze hali, bez żadnej ochrony i stwarzają ryzyko potknięcia. Bębny przewodowe z pierścieniami ślizgowymi oferują rozwiązanie do przesyłania energii, ale często są dostępne tylko jako kompletny zestaw z nowym przewodem. Kolejna wada: szybka transmisja dużych ilości danych i mediów jest utrudniona lub nawet uniemożliwiona przez użycie pierścieni stykowych. Z tego powodu igus opracował e-spool flex, zwijacz kablowy z prowadnicą ślimakową. Nowy system do zwijania przewodów nie wymaga pierścienia ślizgowego, dzięki czemu przewody BUS'owe i węże do powietrza oraz cieczy mogą być prowadzone w sposób ciągły.

- Użytkownik w łatwy sposób może zainstalować każdy, nawet konfekcjonowany przewód w systemie i w dowolnym momencie go wymienić na inny. Obniżamy w tej sposób koszty zapewniając pełnie bezpieczeństwo i funkcjonalność w  miejscu pracy - wyjaśnia Hubert Kowalczyk, manager produktu e-prowadniki firmy igus Sp. z o.o. W celu szybkiego montażu firma igus korzysta z prowadnicy ślimakowej, do której włożony jest przewód lub wąż. Prowadnica jest następnie wkładana do oprawy e-spool flex, w kilku prostych krokach. Oznacza to, że przewody można szybko zamontować oraz wymieniać.

e-spool-flex
Dzięki modułowemu e-spool flex, przewody możemy w łatwy sposób magazynować oraz rozwijać np. w zastosowaniu do paneli operatorskich do robotów przemysłowych (teach pendant). (Źródło: igus)

Rozwijanie nawet do 15 metrów długości

Nowy e-spool flex jest dostępny w dwóch wersjach: ekonomicznej, z ręcznym nawijaniem przewodów oraz automatycznej, z blokadą położenia oraz sprężyną zapewniającą powrót systemu. Bęben e-spool flex jest dostępny w trzech rozmiarach dla przewodów o średnicy od 5 do 11 milimetrów i długości rozwijania od 5 do 15 metrów. Przewody można szybko wymienić w dowolnym momencie. Oprócz późniejszej integracji e-spool flex z istniejącym przewodem, igus oferuje również rozwiązanie bębna przewodowego, w pełni połączonego z przewodami chainflex, zaprojektowanymi specjalnie do zastosowań ruchomych. Dzięki licznym testom we własnym laboratorium testowym o powierzchni 3800 metrów kwadratowych, igus udziela unikalnej 36-miesięcznej gwarancji na wszystkie przewody.

Źródło: igusbrak
 

Producent prowadników kablowych, przewodów oraz łożysk ślizgowych wykonanych z tworzyw sztucznych

Polska


Reportaże

Forum

Yellow

Problem z rozbryzgami 2021-07-15

Ramones

Własna firma produkcyjna 2021-06-06

Kacperczyk250

Opłacalność przewijania folii stretch 2021-05-09

Tipen1

Czyszczenie układu uplastyczniającego wtryskarki 2021-04-06

Yellow

Zatykanie systemów gorących kanałów. 2021-03-23