Nierówna grubość wytłaczanej przekładki
Wytłaczanie

Mygen1
9 gru 2023, 21:46 Mygen1

Witam

Na linii produkcyjnej posiadam wytłaczarkę, która wytłacza przekładkę z granulatu LDPE. Sami granulujemy materiał, który wraca z produkcji i ponownie z niego robimy przekładkę dodając kilka procent świeżego granulatu LDPE. Sama maszyna pracuje w firmie 16 lat a ja mam ją pod opieką od 2 lat i nie potrafię poradzić sobie z regulacją i uzyskaniem jednolitej grubości po całej długości.

Maszyna jest wg mnie technologią z lat 70 a może i starszą. Nie jest sygnowana żadną nazwą. Jest oznaczona nazwą firmy, w której pracuję. Nie ma w firmie nikogo, kto by to ogarniał a ja mam duże problemy bo jakość/grubość tej przekładki mocno wpływa na to co jest na nią nawinięte i nie wiem jak ją ogarnąć.

Wytłaczarka jest jednoślimakowa. Posiada ustnik, który z tyłu ma bardzo dużo śrub regulacyjnych mocowanych na kostkach. Jest ich chyba 110. Szerokość taśmy jaka wychodzi z ustnika jest 1700 mm. Wytłaczana masa przechodzi pomiędzy dwoma rolkami. Jedna jest silikonowa i ma molet (wzorek) a druga jest metalowa i też ma wzorek. Rolka silikonowa obraca się w wannie z wodą a przez metalową przepływa woda chłodząca w środku. W ten sposób materiał jest chłodzony. Dodatkowo nadmiar wody jest usuwany nożem powietrznym z rolki silikonowej. Wytłoczona taśma następnie jest rozcinana na odpowiednią szerokość i nawijane są rolki jakie nas interesują.

Grubość gotowego produktu powinna mieć 0.40 mm. Mierzymy to grubościomierzem. Problem w tym, że ta grubość po całości nie jest jednolita a skrajne rolki (same ranty) są bardzo grube. Taka rolka jest po długości nierówna co potem na maszynach, które to używają stwarza duże problemy przy nawijaniu materiału.

Ustnik jest rozgrzewany grzałkami elektrycznie. Na samej przekładce widać różnice w odcieniu - jaśniejsze pasy lub ciemniejsze i to jest różnica w grubości. Potem mamy  tzw. kapcie na rolkach - materiał jest cieńszy i w tych miejscach widać gołym okiem różnice na nawiniętej rolce.

Czy ktoś może ma doświadczenie z takimi starymi wytłaczarkami i jest w stanie podpowiedzieć jak takie coś regulować i/lub co sprawdzić? Co jest tutaj istotne aby osiągnąć w miarę równą grubość materiału?

Dodatkowe informacje uzupełnię jak tylko będę w stanie je podać jeśli takie pytania się pojawią.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.


Anonymous
22 sty 2024, 22:45 *.205.144.79

Ogarnięte ?

Mygen1
28 sty 2024, 12:41 Mygen1

Niestety nie. Brak wiedzy i działania na zasadzie szukanie po omacku - bez efektów.

Forum