50 tysięcy ton dostarczonych tworzyw w 10 lat

50 tysięcy ton dostarczonych…

Plastoplan Polska Sp. z o.o. to firma handlowa działająca od 2011 r. na polskim rynku dystrybucji termoplastycznych tworzyw sztucznych, oparta na 40-letnim doświadczeniu austriackiego przedsiębiorstwa rodzinnego. Plastoplan specjalizuje się w sprzedaży wysokiej jakości tworzyw sztucznych wiodących światowych producentów.

Grupa Hromatka, której częścią jest Plastoplan Polska, od wielu lat intensywnie rozwija swoją działalność na europejskim rynku tworzyw sztucznych. W ubiegłym roku Grupa przejęła większościowy pakiet udziałów w Guzman Polymers, spółce zajmującej się dystrybucją i sprzedażą polimerów dla różnych branż, w tym jej międzynarodowe spółki zależne, a także 50% Joint Venture w Portugalii, Augusto Guimarães & Irmao.

O historii spółki w Polsce, jej ofercie i najbliższych planach rozmawiam z Robertem Przybylskim, prezesem spółki Plastoplan Polska.

Proszę powiedzieć kilka słów o początkach firmy Plastoplan w Polsce.

Założyciele spółki, Hans i Alexander Hromatka, zajmują się profesjonalnie dystrybucją tworzyw sztucznych od roku 1971. Wtedy to powstał w Wiedniu pierwszy Plastoplan, który rozpoczął współpracę z GE Plastics dystrybuując tworzywa techniczne tego producenta. W ciągu kolejnych 20 lat była to dominująca działalność firmy, która zaowocowała decyzją o ekspansji. Od 1991 r. sprawdzony model biznesowy był powielany w sąsiednich krajach: w Szwajcarii, Niemczech, Czechach, na Słowacji czy Węgrzech. 

Plastoplan Polska Sp. z o.o. powstał w 2011 r. Kolejne spółki utworzono w Rumunii, Bułgarii oraz Francji, a ostatnio dołączyły do nas firmy z Grupy Guzman Polymers w Hiszpanii, Portugalii, Włoszech i Turcji. Hromatka Group Management AG z siedzibą w Aesch (Szwajcaria), jest holdingiem wszystkich spółek Grupy działających w 16 krajach Europy. Dzisiaj Grupa Hromatka jest jednym z wiodących dystrybutorów tworzyw technicznych w Europie, nadal jednak pozostaje rodzinną firmą, której siłę tworzy przede wszystkim dobrze zmotywowany zespół specjalistów czerpiących radość ze współpracy z klientami.

Otwarcie w 2011 r. biznesu w Polsce, będącej dużym i szybko ewoluującym rynkiem, stanowiło naturalny krok w rozwoju firmy, jako że nie można pominąć naszego kraju jeśli myśli się poważnie o europejskim rynku tworzyw sztucznych. Nasza spółka została zbudowana od zera, zatem proszę sobie wyobrazić jakiego ogromu energii i zaangażowania potrzebowaliśmy, by znaleźć dla siebie miejsce w bardzo konkurencyjnej branży tworzyw sztucznych.

20190529-094045

Dziś, w przededniu 10. rocznicy powstania naszej firmy możemy z dumą powiedzieć, że jesteśmy od lat sprawdzonym, rzetelnym i godnym zaufania partnerem przemysłu przetwórczego, co potwierdza fakt, że dotychczas dostarczyliśmy w Polsce ponad 50 tys. ton tworzyw do ponad 500 zadowolonych klientów, notując wzrosty przychodów w każdym kolejnym roku działalności. Dobrze zaopatrzone magazyny oraz współpraca z renomowanymi dostawcami usług logistycznych pozwalają nam realizować większość dostaw do klientów w ciągu 24 godzin od momentu otrzymania zamówienia. Nasz wysoce wykwalifikowany zespół sprawuje pełną opiekę nad klientem, od powstania wizji rozwiązania aż po produkcję seryjną. Dowodem na to, jak wartościowych ludzi gromadzimy w Plastoplan niech będzie fakt, że nasz kolega Jacek Łyżwa dwukrotnie, w latach 2018 i 2019, zdobył pierwszą nagrodę w konkursie Omniplast - jednym z najbardziej wymagających sprawdzianów wiedzy z szeroko pojętego zakresu przetwórstwa tworzyw sztucznych.

Jesteście dostawcą tworzyw sztucznych m.in. dla motoryzacji, medycyny czy też przemysłu opakowań. Jakiego typu tworzywa można znaleźć w waszym portfolio?

Plastoplan Polska, będąc jednym z czołowych dystrybutorów w branży, posiada bardzo bogate portfolio tworzyw. Są to zarówno wielkomasowe poliolefiny przeznaczone do produkcji opakowań, bardzo duży wybór tworzyw technicznych i compoundów, jak też najbardziej zaawansowane tworzywa wysokosprawne do wymagających zastosowań. Istotnie, przemysł motoryzacyjny jest jednym z naszych największych odbiorców, a opakowania - co oczywiste - również stanowią dużą część naszego rynku.

Dostarczamy także tworzywa dla medycyny. Są to zarówno surowce do produkcji opakowań dla wyrobów farmaceutycznych, jak też tworzywa techniczne, przeznaczone do produkcji wyrobów i urządzeń medycznych stosowanych w diagnostyce i leczeniu pacjentów. Niemniej jednak obsługujemy kompleksowo polski rynek przetwórstwa tworzyw sztucznych, tak więc nasze portfolio obejmuje mnogość różnorodnych zastosowań i branż.


Czytaj więcej:
Wywiad 295