Arburg na targach K 2019: własna droga do digitalizacji

Arburg na targach K 2019:…

Stoisko firmy Arburg na tegorocznych targach K 2019, które odbyły się w dniach 16–23 października 2019 r. w Düsseldorfie, zostało w całości poświęcone zagadnieniom cyfryzacji i gospodarki o obiegu zamkniętym. Niemiecki producent wtryskarek prezentując na stoisku swoim i partnerów łącznie 20 eksponatów oraz portal "arburgXworld" i program "arburgGREENworld", starał się dostarczyć odpowiedzi na istotne i pilne pytania dotyczące wieloaspektowej branży przetwórstwa oraz wykorzystania tworzyw sztucznych.

Prezentacja 20 urządzeń Arburga na targach K 2019 obejmowała szeroki zakres procesów, w tym wtrysk cienkościenny, technologię hybrydową, etykietowanie w formie, wtrysk wieloskładnikowy, mikrowtrysk, technologię spieniania Profoam, przetwarzanie LSR, tworzyw magnetycznych, tworzyw sztucznych pochodzenia biologicznego i recyklatów. Zastosowania obejmą wszystkie ważne gałęzie przemysłu, w tym: motoryzację i e-mobilność, elektronikę, budownictwo, technologie medyczne oraz opakowania.

arburgXworld: Kwestia cyfryzacji

Skupiając się na „arburgXworld” Arburg przedstawił najważniejsze punkty i nowości w obszernej ofercie produktów i usług cyfrowych. Wśród nich znalazły się liczne nowe aplikacje z przeznaczeniem do portalu dla klientów o tej samej nazwie - od "Machine Finder" do wyszukiwania odpowiedniej wtryskarki Allrounder poprzez "Virtual Control" do symulacji układu sterowania maszyny, po "Self Service" jako wsparcia w analizie i usuwaniu usterek. Za pomocą aplikacji "Configuration" klienci mogą po raz pierwszy w historii samodzielnie skonfigurować wtryskarkę Allrounder 270 S compact, a następnie zamówić ją przez Internet. Na łącznie jedenastu stacjach "Road to Digitalisation" goście mogli dowiedzieć się więcej na temat "Smart Machine", "Smart Production" i "Smart Services".

- Arburg od wielu lat kroczy własną droga do digitalizacji, mamy w tym zakresie niemal trzydziestoletnie doświadczenie i ogromną wiedzę, którą staramy się przekazać naszym klientom. Na naszym stoisku pokazujemy odpowiednie maszyny, systemy zarządzania i usługi, które wspierają użytkowników wtryskarek Arburg na ich indywidualnej drodze do digitalizacji - powiedział dr inż. Sławomir Śniady - szef polskiego oddziału Arburga.

- Żyjemy w dobie digitalizacji wszystkiego, w świecie komunikujących się ze sobą maszyn i urządzeń i wynikająca z tego transformacja cyfrowa jest nieunikniona, nie ma od niej odwrotu - dodał dr Śniady.

Szczególnym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się propozycje usług cyfrowych, jak np. system zdalnej kontroli danych Arburg (ARS) oraz nowy asystent napełniania i asystent plastyfikacji.

Asystent napełniania

Dzięki asystentowi napełniania do układu sterującego Gestica stopień wypełnienia produkowanego elementu w stosunku do aktualnej pozycji ślimaka plastyfikującego może być animowany jako grafika 3D w czasie rzeczywistym. Jest to również korzystne dla ekspertów wprowadzających ustawienia, którzy dzięki tej funkcji mogą oszczędzić cenny czas.

Dzięki zintegrowanemu asystentowi napełniania wtryskarka Allrounder "zna" wypraskę, którą ma wyprodukować. W tym celu model symulacyjny utworzony wcześniej i geometria elementu są wczytywane do układu sterującego. Za pomocą panelu sterowania Gestica osoby wprowadzające ustawienia mogą interaktywnie porównywać wyniki symulacji z ustawionym zachowaniem się tworzywa podczas napełniania formy przez wtryskarkę.

Asystent plastyfikacji

Za asystentem plastyfikacji kryje się koncepcja sprawienia, by moduł cylindra jako ważny element wtryskarki pracował w sposób „inteligentny” dzięki integracji układu pamięci. W ten sposób wtryskarka "zna" rodzaj plastyfikacji, która jest stosowana. Umożliwia to aktywne wspomaganie obsługi i planową konserwację.

Asystent plastyfikacji wykorzystuje dane układu pamięci w celu automatycznego obliczania parametrów, takich jak obciążenie plastyfikacji czy czas plastyfikacji. Przygotowywanie tworzywa można ocenić i zoptymalizować w szybki sposób. Ponadto asystent plastyfikacji zapisuje w układzie pamięci także dane dotyczące historii modułu i procesów, jak np. godziny pracy czy wydajność modułu cylindra. Z jednej strony zapewnia to w razie potrzeby informacje do przeprowadzenia czynności konserwacyjnych (podstawa do "konserwacji zapobiegawczej"), a z drugiej strony usprawnia wyszukiwanie błędów przez serwis.

Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych i ich oprzyrządowania: wtryskarki elektryczne, wtryskarki hybrydowe, wtryskarki hydrauliczne, wtryskarki pionowe, manipulatory, serwis

Polska, 02-495 Warszawa, Al. Jerozolimskie 233