Arkema na targach K 2010

Arkema na targach K 2010 Podczas targów K 2010 francuska firma Arkema poinformowała o swoich planach dotyczących przyspieszenia działań w zakresie produkcji biotworzyw i tworzyw kompozytowych. Mają to być dwa filary przyszłej strategii Arkemy.

W tej chwili Arkema jest stosunkowo młodym graczem na rynku biotworzyw. Jej przychody z tej działalności opiewają już jednak na jedną trzecią tego co udaje się jej osiągnąć na polu tworzyw technicznych. Ponadto blisko 70 proc. budżetu zarezerwowanego na działania badawcze i rozwojowe pochłaniają projekty związane z biosurowcami. Firma coraz skuteczniej wprowadza na rynek serię tego rodzaju tworzyw pod nazwą Rilsan.

Powstała sześć lat temu i zorganizowana w trzy segmenty produkcyjne: produkty winylowe, chemikalia przemysłowe oraz wyroby przetworzone, Arkema podwoiła już w swoje EBITDA w porównaniu z 2005 r.

Arkema na K 2010


Jednocześnie Arkema poinformowała na K 2010 o innych swoich planach przewidzianych w strategii firmy do 2015 r. W najbliższej pięciolatce chce osiągnąć sprzedaż na poziomie 7,5 mld euro w porównaniu z 5,8 mld euro sprzedaży notowanej w 2010 r.

By osiągnąć ten cel skupi się na innowacjach w zakresie zrównoważonego rozwoju, co ma przynieść dodatkowe 400 mln euro. Właśnie praca nad biomateriałami i kompozytami tworzywowymi ma być głównym wyróżnikiem innowacji. Największy wzrost koncern chce notować na rynku azjatyckim, na którym przewiduje osiągnięcie 60 proc. wzrostu. Ma jej w tym pomóc m.in. trzykrotne zwiększenie wydajności fabryki poliamidów zlokalizowanej w Chinach, w pobliżu Szanghaju. Fabryka zacznie działać w pierwszej połowie 2012 r., a pełną moc osiągnie tuż przed kolejną edycją targów K, czyli w 2013 r.

Czytaj więcej:
Targi 1281