Basell Orlen Polyolefins: nowoczesne gatunki PP i PE do zastosowań tekstylnych

Basell Orlen Polyolefins: nowoczesne gatunki PP i PE do zastosowań tekstylnych
Koncern Basell Orlen Polyolefins wprowadził na rynek nowoczesne gatunki polipropylenu i polietylenu do zastosowań tekstylnych. Już spotkały się one z pozytywną reakcją odbiorców. Tym samym można liczyć na wsparcie produktowe ze strony BOPS.

Gatunki PP i PE do zastosowań tekstylnych – pozytywne sygnały. Możemy liczyć na wsparcie produktowe ze strony BOPS.

Basell Orlen Polyolefins Sprzedaż Sp. z o.o. (BOPS) oferuje na rynku polskim szeroki zakres standardowych i innowacyjnych gatunków polipropylenu (PP) i polietylenu (PE) do zastosowań w segmencie wyrobów tekstylnych. Są one produkowane w fabrykach Basell Orlen Polyolefins Sp. z o.o. (BOP) w Płocku oraz w innych wytwórniach należących do grupy LyondellBasell Industries (LBI). LBI dzięki dużemu doświadczeniu, bliskiej oraz bezpośredniej współpracy z wieloma przetwórcami i odbiorcami końcowymi, jest obecnie jednym z największych światowych dostawców poliolefin dla przemysłu tekstylnego.

Basell Orlen Polyolefins: nowoczesne gatunki PP i PE do zastosowań tekstylnych


Rafia, tasiemki orientowane i taśmy opakowaniowe, siatki
W segmencie rafii, tasiemek orientowanych i taśm opakowaniowych stosowane są przede wszystkim te gatunki homopolimerów PP, które zapewniają uzyskanie wysokiej wytrzymałości mechanicznej oraz odpowiednio dużego wydłużenia przy zerwaniu w połączeniu z doskonałą stabilnością wymiarową i dodatkowo bardzo małą tendencją do fibrylacji. Najczęściej stosowanymi gatunkami w tym przypadku są produkty PP wytwarzane w wytwórni BOP w Płocku – Moplen HP456H i Moplen HP456J, które zawierają specjalny pakiet dodatków zapobiegający efektowi wynoszenia wody na liniach zaopatrzonych w łaźnię wodną. Typowe zastosowania konsumenckie to sznurki, sznury, liny i liny ogrodzeniowe na potrzeby sektora rolniczego i innych bardziej wymagających gałęzi przemysłu, taśma opakowaniowa typu bednarka, tkaniny m.in. do produkcji worków i opakowań typu big-bag, osnowy dywanów oraz geotekstylia.

Natomiast, do wytwarzania siatek tkanych są stosowane gatunki polietylenu dużej gęstości (HDPE) pod nazwą Hostalen wytwarzane w technologii tradycyjnej lub w najnowszym procesie Hostalen ACP, a kluczowymi parametrami w zakresie właściwości użytkowych i aplikacyjnych są m.in. doskonała wytrzymałość mechaniczna połączona z wydłużeniem przy zerwaniu i mała tendencja do fibrylacji.

Obecnie w ofercie BOPS dostępne są następujące typy HDPE: Hostalen GF 7740F2, Hostalen GX4085 i Hostalen GX4051-2.

Typowe zastosowania obejmują siatki na potrzeby rolnictwa do pakowania warzyw, słomy oraz siatki ochronne m.in. do owijania palet transportowych. Wspomniane powyżej surowce oferowane przez BOPS stanowią podstawę wieloletniej współpracy z firmą Defalin Group S.A. - jednego z głównych krajowych producentów sznurka i lin oraz taśmy opakowaniowej; Defalin Group S.A. jest jedynym wytwórcą rolniczej siatki o splocie raszlowym.

Basell Orlen Polyolefins: nowoczesne gatunki PP i PE do zastosowań tekstylnych