Bezpieczeństwo opakowań niejedno ma imię

W trosce o zawartość opakowania

Problem bezpieczeństwa dotyczy nie tylko uchronienia konsumenta przed zagrożeniami, lecz także ochrony zawartości opakowania. Dotyczy to zwłaszcza tych produktów, w których zachodzi ryzyko nieuprawnionego dostępu, fałszerstwa czy zakażenia. Jak podkreślają znawcy tematu, oczekiwanie, że jakiekolwiek zabezpieczenie da nam gwarancję, iż opakowanie nie było otwarte, jest nierealistyczne. Można jednak zastosować pewne środki, które pozwolą konsumentowi zorientować się, czy dane opakowanie nie zostało wcześniej rozpieczętowane.

Na rynku polskim można się spotkać z rozmaitymi zabezpieczeniami, wśród których wymienić można metalowe zamknięcia typu ROPP i zamknięcia z tworzywa sztucznego, w których pierścień zrywany jest podczas otwierania, zamknięcia z tworzywa, w których element odrywany musi być usunięty przed otwarciem opakowania, termokurczliwe uszczelki czy opaski pokrywające zamknięcie i wiele innych. W przypadku płynów rozlewanych do butelek z tworzyw sztucznych dość powszechnie stosuje się obecnie zamknięcia pierwszego typu. Zerwanie umiejscowionej u dołu zakrętki opaski ma informować użytkownika o nieautoryzowanym otwarciu pojemnika.

Warto w tym miejscu wymienić może mniej oczywiste typy opakowań bezpiecznych. Pierwszy typ to tzw. bezpieczne opakowania medyczne (BOM), produkowane m.in. przez firmę Plastica. Przeznaczone są one do opakowywania materiałów medycznych poddawanych sterylizacji parą wodną w nadciśnieniu, tlenkiem etylenu, radiacyjnie oraz zjonizowanym gazem – plazmą wytworzonym z nadtlenku wodoru. Zapakowany wyrób medyczny zostaje poddany sterylizacji wraz z opakowaniem. Dzięki opakowaniu wyrób pozostaje sterylny przez ustalony czas i gotowy do użycia.

Opakowania bezpieczne

Opakowania BOM firmy Plastica Sp. z o.o.


Opakowania do sterylizacji składają się z dwóch warstw, laminatu foliowego o właściwościach barierowych oraz części przepuszczalnej dla medium sterylizacyjnego w postaci papieru medycznego lub innego specjalnego surowca przeznaczonego do tych zastosowań np. Tyvek,o wysokich parametrach szczelności mikrobiologicznej. Na opakowaniach umieszczono wskaźniki procesu sterylizacji, które pod wpływem czynnika sterylizującego zmieniają barwę, informując o rodzaju metody sterylizacji jakiemu został poddany materiał i pozwalają odróżnić pakiety przed sterylizacją od tych po procesie. Obecność trzech wskaźników na jednym opakowaniu pozwala na jego bezpieczne użycie dla różnych mediów sterylizacyjnych oraz minimalizację kosztów związaną z dodatkowymi stanami magazynowymi.

Opakowanie sterylizacyjne ma za zadanie chronić przed wtórnym skażeniem wysterylizowane w nim wyroby takie jak np. materiały opatrunkowe, narzędzia chirurgiczne, obłożenia, bieliznę operacyjną oraz inne przedmioty przeznaczone do bezpośredniego kontaktu z ciałem pacjenta, w szczególności z otwartymi powłokami ciała czy płynami ustrojowymi.

Drugi typ to opakowania przeznaczone do przechowywania i przewożenia pieniędzy i przedmiotów wartościowych, dostępne np. w ofercie Plast-Farbu. Pozwalają one na zabezpieczenie przed ingerencją osób trzecich, a przykładem może być specjalnie zaprojektowana koperta kurierska wraz ze specjalnymi taśmami zabezpieczającymi i plombującymi.

Opakowania bezpieczne

Taśma zabezpieczająca firmy Plast-Farbbrak
 

Produkcja wyrobów medycznych, higienicznych. Produkcja opakowań z tworzyw sztucznych. Recykling tworzyw sztucznych

Polska
brak
 

Specjalizujemy się w produkcji kopert i toreb kurierskich, bezpiecznych, kopert bąbelkowych, taśm bezpiecznych, plombujących; toreb i worków foliowych; rękawic jednorazowych

Polska