Biotworzywa po raz pierwszy w panelach przednich smartfonów

Biotworzywa po raz pierwszy…
Firma Mitsubishi Chemical Corporation poinformowała, że wytwarzane przez nią biotworzywo Durabio znalazło zastosowanie w panelu przednim nowych smartfonów Sharpa. Urządzenia Aquos Crystal 2 mają wejść do sprzedaży w połowie lipca br. To pierwsze tego typu światowe zastosowanie biotworzyw konstrukcyjnych.

W większości smartfonów panele przednie wykonane są ze szkła, co stwarza problemy ze względu na ich podatność na pękanie. Dlatego też producenci zaczęli wprowadzać do paneli przednich poliwęglan oraz inne tworzywa sztuczne, których zaletą jest lekkość i większa trwałość aniżeli w przypadku szkła. Niestety, zazwyczaj tradycyjnie dostępne tworzywa oferowały doskonałe własności optyczne przy niskiej odporności na uszkodzenia mechaniczne, podczas gdy inne zapewniały trwałość, lecz efekty wizualne były niesatysfakcjonujące. Ze względu na owe niedoskonałości tworzyw szkło pozostawało rozpowszechnionym materiałem do produkcji przednich paneli telefonów.

Rozwiązanie tego problemu zaproponował koncern Mistubishi Chemical Corporation. Firma opracowała biotworzywo konstrukcyjne Durabio w oparciu o izosorbid pochodzenia roślinnego. Materiał odznacza się pożądanymi przez producentów smartfonów właściwościami - jest bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne, ciepło i warunki atmosferyczne aniżeli tradycyjne tworzywa konstrukcyjne, a jednocześnie odznacza się doskonałą przezroczystością i niskim współczynnikiem zakłóceń optycznych. Te zalety tworzywa Durabio zostały docenione przez koncern Sharp, który wybrał je jako materiał do produkcji paneli przednich nowego smartfona Aquos Crystal 2.

Sharp