Bogaty program tegorocznego Plastpolu

Bogaty program tegorocznego…

Klaster Gospodarki Odpadami i Recyklingu - Krajowy Klaster Kluczowy zorganizuje podczas Plastpolu konferencję "Opakowania dla recyklingu. Dobre przykłady w gospodarce o obiegu zamkniętym". To już kolejna odsłona merytorycznej części tej imprezy wystawienniczej w Targach Kielce. 

Głównym celem konferencji, która odbędzie się 20 maja w Targach Kielce jest wskazanie dobrych przykładów oraz ukazanie możliwości łączenia różnego rodzaju materiałów, które nadają się do recyklingu, ale i sygnalizowanie barier technologicznych, technicznych, jak i ekonomicznych. Innowacji w zakresie recyklingu opakowań nie brakuje, często  jednak barierą do ich wdrażania są jeszcze ekonomiczne aspekty.

Podczas wydarzenia eksperci zaprezentują najnowsze dane dotyczące przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy w Polsce, i w Europie. Tradycyjnie nie zabraknie konferencji połączonych z panelami dyskusyjnymi, seminariów, spotkań oraz rozstrzygnięcia branżowych plebiscytów. 

Większość zeszłorocznych wystawców potwierdziła swoją obecność w Plastpol 2020, ale mają pojawić się także nowe firmy. 

Bogaty program Plastpolu

Podczas tegorocznej edycji przedsięwzięcia nie zabraknie najnowszych technologii, maszyn i urządzeń niezbędnych do przetwórstwa tworzyw sztucznych. Prezentowane będą nowe technologie i maszyny, komponenty do przetwórstwa i same tworzywa sztuczne.

Targi poruszają również tematykę przetwórstwa gumy oraz recyklingu. - Czterodniowe targi są jednym z najważniejszych wydarzeń branży w Europie Południowo-Wschodniej. Ich międzynarodowy charakter wynika z tego, że ponad połowę wszystkich wystawców stanowią zagraniczni reprezentanci branży. W poprzedniej edycji przedsięwzięcia, w 2019 roku uczestniczyło 910 wystawców z 42 krajów. Targi odbyły się w 7 halach na terenie kieleckiego ośrodka wystawienniczego - mówi Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce. 

Ważnym akcentem wydarzenia będą również pokazy sprzętu, podczas których będzie można zobaczyć fragmenty linii produkcyjnych. To z pewnością ważny element dla inwestorów zainteresowanych kupnem danej maszyny. Wtryskarki, młynki, kruszarki, zautomatyzowane w pełni linie produkcyjne przemysłu 4,0 to tylko niewielka część urządzeń, technologii i niezbędnych w procesie przetwórstwa komponentów, które można zobaczyć w Kielcach.

Fundacja PlasticsEurope Polska wspólnie z Polskim Związkiem Przetwórców Tworzyw Sztucznych, w przeddzień rozpoczęcia się targów zapraszają na konferencję z udziałem polskich i międzynarodowych ekspertów w trakcie, której będzie można zapoznać się z aktualnymi problemami polskich i europejskich przetwórców tworzyw sztucznych takimi jak sprawy Single Use Plastics, wizerunek tworzyw w społeczeństwie, Brexit czy realizacja VC „Plastics 2030”.

W trakcie wydarzenia, tradycyjnie odbędzie się konferencja fundacji PlasticsEurope Polska, która ogłasza w Kielcach najświeższe dane branży dotyczące produkcji i zapotrzebowania na tworzywa zarówno w Polsce jak i w Europie. 

Konferencję "Opakowania dla recyklingu. Gospodarka o obiegu zamkniętym w praktyce" przygotuje też Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu wraz z Akademią Recyklingu. 

Strefa BioTworzyw

Nowością podczas targów będzie strefa BioTworzyw, gdzie prezentowane będą m.in. wyroby biodegradowalne, kompostowalne, biopochodne, usługi  badawcze i certyfikacyjne, surowce, komponenty i dodatki dla przetwórstwa biotworzyw. Specjalnie przygotowana przestrzeń dedykowana jest surowcom i produktom oraz przetwórstwu i maszynom, recyklingowi, certyfikacji i badaniom materiałów biopochodnych, biodegradowalnych i kompostowalnych. Strefie towarzyszyć będzie Forum BioTworzyw, gdzie gościem specjalnym będzie Hasso von Pogrell, dyrektor zarządzający stowarzyszenia European Bioplastics.

Nowe projekty Targów Kielce

O innowacyjnych rozwiązaniach prezentowanych podczas tegorocznej edycji Plastpolu będzie można przeczytać w biuletynie, który w nakładzie 7 000 egzemplarzy wydany zostanie na początku kwietnia. Publikacja trafi do firm, instytucji i osób zainteresowanych branżą przetwórstwa tworzyw sztucznych. Kolejne wydanie zaplanowane zostało na maj i będzie dostępne podczas odbywania się targów Plastpol.

Najnowszym projektem realizowanym wspólnie przez Targi Kielce i kwartalnik "Tworzywa" jest także "Spotkanie Dziennikarzy na Plastpol 2020". Zagraniczni redaktorzy podczas swojej obecności w Kielcach będą mogli zapoznać się z formułą targów, a także zobaczyć prezentacje wiodących polskich firm w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy.

Targi w cieniu koronawirusa

Ze względu na rosnące obawy wokół koronawirusa (COVID19) również i organizatorzy kieleckich targów wyrażają zaniepokojenie możliwymi konsekwencjami. Z tego też powodu zapytaliśmy szefostwo Plastpolu o los tegorocznej imprezy.

- Z najwyższą uwagą obserwujemy rozwój sytuacji związanej rozprzestrzenianiem się infekcji powodowanej przez wirusa COVID-19 na świecie i w Polsce. Biorąc pod uwagę obecne okoliczności, zdecydowaliśmy o kontynuacji działań związanych organizacją targów Plastpol 2020 w zaplanowanym wcześniej terminie tj. 19-22 maja bieżącego roku. Aktualnie nie rozważamy przesunięcia terminu imprezy. Jako, że bezpieczeństwo i zdrowie naszych gości jest naszym priorytetem dostosujemy się do wszelkich zaleceń i nałożonych ograniczeń, o ile takie nastąpią, wprowadzanych przez władze centralne lub lokalne dotyczące imprez masowych. Odpowiedni plan "B" został przez nas przygotowany - poinformowała Agnieszka Dąbrowska, Dyrektor Projektu.

Konsekwencje odwoływania targów w Polsce i Europie dla polskich firm i polskiej gospodarki mogą być znaczące. Jak podsumowała Polska Izba Przemysłu Targowego, szacowane straty finansowe wynikające z ewentualnego braku organizacji targów w miesiącach marzec - maj 2020 dla całej branży targowej mogą sięgnąć nawet 500 000 000 zł.

W chwili obecnej najczęściej przekładane na późniejszy termin są targi, które miały odbyć się w przeciągu najbliższych kilku dni. Jednak w związku z przekładaniem terminów targów na całym świecie, wszyscy organizatorzy przesuwać będą swoje imprezy na zbliżone daty. Na drugą połowę roku są już wcześniej zaplanowane inne targi. Nastąpi niebezpieczna kumulacja imprez targowych. Nie wiadomo zatem, jak skutecznie w skali światowej uda się ułożyć kalendarz, tak aby targi ze sobą nie kolidowały i aby wystawcy nadal brali w nich udział.

Jednak stosunkowo odległy termin targów Plastpol pozwala mieć nadzieję, że tegoroczna edycja będzie przebiegać bez żadnych problemów.

JL

Czołowi organizatorzy targów w Polsce, obiekty
 

Czołowi organizatorzy targów w Polsce, obiekty konferencyjno-szkoleniowe, organizacja i obsługa konferencji, seminariów, sympozjów

Polska