Branża recyklingowa to przyszłość dla środowiska

Wraz z rozwojem technologii sukcesywnie wzrasta jakość wytwarzanych regranulatów. Czy pana zdaniem obecnie pozwala już ona uwzględniać w projektowaniu produktów wykorzystanie recyklatów PCR?

Jak najbardziej - dzięki stosowaniu coraz to lepszych technologii i usprawnianiu procesu produkcyjnego mamy w swojej ofercie regranulat rHDPE naturalny i rHDPE biały, którym można zastąpić pierwotne tworzywo np. w produkcji butelek czy kanistrów. Coraz więcej firm jest zainteresowanych używaniem naszych regranulatów PCR w produkcji opakowań swoich wyrobów.

Zrealizowaliście projekt dotyczący innowacyjnej technologii automatycznej segregacji w procesie recyklingu odpadów. Proszę powiedzieć, na czym on polegał?

Dzięki projektowi zakupiliśmy ciąg nowoczesnych sortowników optycznych, które pozwalają nam jeszcze precyzyjniej dbać o najwyższą jakość regranulatów. Oprócz tego wprowadziliśmy do naszej firmy wiele innowacyjnych rozwiązań. Ograniczyliśmy m.in. zużycie wody i energii elektrycznej, przeprowadziliśmy działania mające na celu redukcję hałasu, zainstalowaliśmy nowoczesne filtry oraz sita używane w procesie filtracji. Kolejnym innowacyjnym aspektem naszego projektu była instalacja pozbawiająca nasze regranulaty charakterystycznego, przykrego zapachu. Powstała dzięki naszemu działowi badań i rozwoju technologia pozwala na osiągnięcie parametrów fizykochemicznych zbliżonych do tworzyw pierwotnych, dodatkowo istotne zredukowanie zawartości związków zapachowych o poziomie nieosiągalnym w przeszłości dla recyklatów. Wszystkie te działania umożliwiają nam oferowanie klientom produktu o najwyższej jakości na rynku. Dzięki temu poszerza się wachlarz zastosowań regranulatów PCR.

Jakie są dalsze plany rozwoju waszej firmy?

Chcemy ciągle inwestować i poszerzać nasz park maszynowo-technologiczny, tak aby ulepszać jakość regranulatu oraz usprawniać proces jego pozyskiwania. Chcemy być liderem w recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych w Polsce. W najbliższych planach mamy budowę trzeciej linii sortującej odpady, które do nas docierają – będzie się to wiązać się z zakupem nowych maszyn i zatrudnieniem kolejnych pracowników. Wierzymy, że AKPOL jest na jak najlepszej drodze do realizacji zamierzonych celów, z których najważniejszym jest czystsze, zdrowsze środowisko.

Rozmawiała: Agata Mojcner

Zdjęcia: Paweł Bator

pawel-bator-photographer-002-websize-kopia
brak
  Stowarzyszenie Polski Recykling

Recykling tworzyw sztucznych, produkcja regranulatów: polietylen wysokiej gęstości – HDPE, polipropylen– PP, polietylen niskiej gęstości – LDPE

Polska