Bruksela wypowiedziała wojnę jednorazówkom

Bruksela wypowiedziała wojnę…
Zgodnie z zapowiedzią, w poniedziałek Komisja Europejska przyjęła propozycję nakładającą na państwa członkowskie UE konieczność ograniczenia lekkich toreb z tworzyw sztucznych. Każdy z krajów będzie mógł samodzielnie zadecydować, które z proponowanych rozwiązań będzie najbardziej w danym przypadku odpowiednie - wprowadzenie opłat, narodowych celów w zakresie ograniczenia zużycia czy zakaz stosowania tego typu wyrobów. Niebezpieczeństwo stosowania lekkich toreb z tworzyw polega - zdaniem KE - na ich krótkim okresie użytkowania i nieproporcjonalnie długim czasie zalegania w środowisku. Ten ostatni może liczyć nawet setki lat, a mikrocząstki powstające po rozpadzie toreb są zabójcze zwłaszcza dla fauny morskiej.

- Podejmujemy działanie, by rozwiązać bardzo poważny i mocno dostrzegalny problem - powiedział komisarz ds. środowiska Janez Potočnik. - Każdego roku w Europie ponad 8 mld toreb z tworzyw staje się odpadem, powodując ogromne spustoszenie w ekosystemach. Niektóre kraje członkowskie osiągnęły już doskonałe rezultaty w zakresie redukcji użycia toreb z tworzyw. Jeśli inne państwa poszłyby w ich ślady, moglibyśmy zmniejszyć obecne zużycie w UE o 80 proc.

Przedstawiona propozycja wprowadza dwie zmiany do dyrektywy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych. Po pierwsze, kraje Unii będą musiały wprowadzić regulacje w zakresie ograniczenia zużycia toreb z tworzyw o grubości poniżej 50 mikronów, które są rzadziej poddawane recyklingowi aniżeli torby o większej grubości i często stają się nieprzetwarzanym odpadem. Po drugie, wprowadzane regulacje mogą opierać się na instrumentach ekonomicznych, takich jak opłaty, wyznaczenie narodowych strategii ograniczania zużycia czy ograniczenia rynkowe (pod warunkiem zgodności z innymi przepisami). Sukces osiągnięty przez niektóre kraje członkowskie, które już wcześniej zastosowały niektóre z tych instrumentów, pozwala sądzić, że są one skutecznym narzędziem ograniczania zużycia toreb.

Według statystyk, w 2010 roku na unijny rynek trafiło ok. 98,6 mld sztuk toreb z tworzyw sztucznych. To oznacza, że statystyczny Europejczyk zużywa rocznie 198 tego typu toreb. Zdecydowana większość z nich to torby lekkie, rzadko wykorzystywane ponownie. Co ciekawe, w obrębie UE zużycie tego typu wyrobów w poszczególnych krajach członkowskich znacznie się różni - o ile przeciętny Duńczyk czy Fin zużywa rocznie 4 torby z tworzyw, o tyle mieszkańcy Portugalii, Słowacji i Polski - aż 466 sztuki.

Jakie jest Państwa zdanie na temat propozycji Komisji Europejskiej? Zapraszamy do dyskusji!jan6766
jan6766
*.115.132.217

Wysłany: 2013-11-05 08:01:01

Nam, nie jednorazowkom. Kim jest ta ue?

Wojciech
Wojciech
*.61.129.211

Wysłany: 2013-11-06 18:03:36

Nie podważając źródła informacji serwisu, nie mogę się zgodzić z informacją zawartą w ostatnim zdaniu, gdyż znaczyłoby to, że tylko jeden ze znanych mi polskich eksporterów do Danii zaopatruje cały kraj na kilka lat. A w Danii nie brakuje producentów, zakładam, że z Polski wysyłają również inni producenci. Ooops! Czyżby szara strefa foliówek w Danii?!

Iebm
Iebm

Wysłany: 2013-11-07 20:38:26

Józef Stalin powinien uczyć sie od urzedników unii zasad komunizmu . Co natura ma do torebki z HDPE ? Nic , ma ją w d..e. Jest jej absolutnie obojętna . Za to pomaga konsumentom zanieść zakupy do domu i żyć naszej branży . Dlaczego komuniści z UE nie wezmą się za siłownie jądrowe, rzeki będące w dużej mierze sciekami przemysłowymi etc etc ? Wróg publiczny nr 1 - toebka z HDPE .........

Iebm
Iebm

Wysłany: 2013-11-07 20:45:07

Polska produkuje 150.000 ton zużytych opon samochodowych rocznie . Spala je w cementowniach ! Produkty spalania zwulkanizowanej gumy to cała tablica Mendelejewa - dlaczego komuniści z Brukseli nie każą utylizować opony w rozsadny sposób np. dodając przemiał z opon do asfaltów ? Dlatego bo to nie opłacalne i producenci dróg na to sie nie godzą . A jaką siłę ma lobby przetwórców polimerów ? Żadną , bo nie umieją obronić głupiej torebki z HDPE .

Anonymous
Anonymous
*.13.219.42

Wysłany: 2013-11-11 12:33:49

torby z pe przeszkadzają im bo nadają się do przerobienia i wykorzystania ponownego co zmniejsza zyski wielkim koncernom produkującym granulaty zaraz wymyślą torebki z mieszanki tworzyw która się nie nadaje do odzysku i wtedy dla unii będzie wszystko w porządku :! :! :!