Bydgoski Klaster Przemysłowy kładzie nacisk na edukację

Bydgoski Klaster Przemysłowy…

W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, Bydgoski Klaster Przemysłowy zorganizował konferencję branżową pt.: "Innowacyjne aspekty rozwoju technologii tworzyw polimerowych”, która odbyła się w Bydgoskim Centrum Targowo - Wystawienniczym.

Podczas poprzedzającej to wydarzenie konferencji prasowej, Katarzyna Meger - prezes Zarządu Bydgoskiego Klastera Przemysłowego oraz Tadeusz Konek - członek zarządu BKP przedstawili potencjał lokalnej branży narzędziowej i przetwórstwa tworzyw sztucznych oraz działania Klastra, ukierunkowane szczególnie na promocję branży narzędziowej wśród młodzieży.

W spotkaniu z prasą wzięły udział również Iwona Waszkiewicz - zastępca prezydenta Bydgoszczy oraz Edyta Wiwatowska - prezes Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Obecnie w Bydgoskim Klastrze Przemysłowym zrzeszonych jest 112 podmiotów, w tym 76 przedsiębiorstw, 8 instytucji otoczenia biznesu oraz 4 jednostki naukowo-badawcze. Firmy zrzeszone w klastrze zatrudniają około 6 tysięcy pracowników, a przychody ze sprzedaży wynoszą ponad 2 mld zł.

Dwa lata temu BKP otrzymał status Krajowego Klastra Kluczowego i tym samym dołączył do grona 16-tu elitarnych klastrów strategicznych, które mają duże znaczenie dla rozwoju polskiej gospodarki i są konkurencyjne oraz innowacyjne w aspekcie międzynarodowym.

Konferencja prasowa BKP

Edyta Wiwatowska – prezes Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Iwona Waszkiewicz – zastępca prezydenta Bydgoszczy, Tadeusz Konek – członek Zarządu Bydgoskiego Klastera Przemysłowego i Katarzyna Meger – prezes Zarządu Bydgoskiego Klastra Przemysłowego

Prezentując potencjał branży, prezes BKP mówiła również o wyzwaniach przed, którymi stoi lokalny przemysł narzędziowy i przetwórstwa tworzyw sztucznych. Najbardziej palącym problemem jest aktualnie brak pracowników oraz podniesienie innowacyjności firm, co jak się zdaje jest odbiciem problemów dotykających wiele branż polskiego przemysłu. W związku z powyższym, ważnym aspektem działalności Bydgoskiego Klastra Przemysłowego jest aktywność w zakresie edukacji polegające zarówno na promocji samej branży jak i szeroko pojętego szkolnictwa technicznego.

- Jest to branża, która jako pierwsza w naszym mieście, z własnej inicjatywy, wystąpiła z propozycjami aktywnej współpracy ze szkołami w zakresie doradztwa edukacyjno - zawodowego - powiedziała Iwona Waszkiewicz, wiceprezydent Bydgoszczy.

Co ciekawe, promocja zawodów i wykształcenia technicznego nie dotyczy jedynie szkół i uczelni, ale dotarła nawet do przedszkoli. - Na spotkaniach, w których uczestniczą sześciolatki przedstawiamy w zabawowy i atrakcyjny sposób, jak działa na przykład wtryskarka - powiedział Tadeusz Konek, który jak sam przyznał, z zawodu jest nauczycielem.

Innym autorskim pomysłem Klastra są Międzynarodowe Targi Kooperacyjne Przemysłu Narzędziowo-Przetwórczego Innoform. - W tym roku zapowiedziało się już 280 wystawców, a same targi ukazują dynamikę rozwoju branży w naszym regionie - stwierdziła prezes Katarzyna Meger. Trzecia edycja targów Innoform odbędą się na terenie Bydgoskiego Centrum Targowo-Wystawienniczego w dniach 12-14 marca 2019 roku już po raz trzeci.

brak
 

Bydgoski Klaster Przemysłowy skupia firmy z branży narzędziowej i przetwórstwa tworzyw sztucznych oraz szereg instytucji okołobiznesowych

Polska

Reportaże

Forum