Chiny supermocarstwem polipropylenu

Chiny supermocarstwem polipropylenu
Już wkrótce zużycie polipropylenu w Chinach przekroczy zużycie w USA. Chiny staną się krajem o największym na świecie zużyciu tworzywa polipropylen. Pięć lat temu zużycie polipropylenu w Chinach stanowiło tylko 60 procent zużycia w USA. Od tego czasu współczynnik ten urósł do 95 procent.

9 edycja raportu Polypropylene Annual Report przedstawionego przez firmę Philip Townsend Associates, Inc. pokazuje, że przez najbliższe 5 lat zużycie w Chinach będzie rosło prawie dwa razy szybciej niż w USA, co w 2007 roku da Chinom 120 procent zużycia Stanów Zjednoczonych.

Dwóch głównych chińskich producentów firmy: Sinopec oraz PetroChina już znajduje się wśród największych światowych producentów. Sinopec jest drugi na świecie, podczas gdy PetroChina będąca 13 największym producentem polipropylenu na świecie podpisała umowę licencyjną z firmą Basell, dzięki której produkcja prawie podwoi się w 2007.

Pomimo znaczących możliwości produkcyjnych, zużycie polipropylenu w Chinach jest większe o 2,8 miliona ton od ilości produkowanych w tym kraju. Ten niedomiar ma wzrosnąć prawie dwukrotnie w do 2007 roku. Jest kilku kandydatów którzy będą mogli wypełnić uzupełnić tę lukę:
  • Południowa Korea – o obecny największy eksporter do China,
  • Środkowy Wschód – region uruchamiający nową znaczącą produkcję polipropylenu,
  • Indie.

    Raport szacuje, że region Azja/Pacyfik stanowi 1/3 światowego zużycia polipropylenu. Popyt na polipropylen w tym regionie wyniósł prawie 12 milionów ton w 2002 i był o 10,4 procenta lub 1,1 miliona ton większy niż w 2001.

    Zużycie polipropylenu w 2002 na całym świecie wzrosło o prawie 7 procent i wynosiło ponad 34 miliony ton. Przewiduje się, że do 2007 roku zużycie wzrośnie do 47 milionów ton.