Ciech Pianki z prestiżowym certyfikatem ISCC Plus

Ciech Pianki z prestiżowym…

Spółka Ciech Pianki, producent elastycznych pianek PUR wykorzystywanych m.in. do produkcji mebli i materaców, jako pierwszy w Polsce oraz prawdopodobnie także w  Europie, uzyskała prestiżowy certyfikat ISCC Plus (International Sustainability and Carbon Certification). Stanowi on potwierdzenie, że spółka spełnia rygorystyczne normy środowiskowe w obszarze produkcji, ze szczególnym uwzględnieniem ograniczenia zastosowania surowców ropopochodnych, na rzecz komponentów ze źródeł odnawialnych oraz pochodzących z recyklingu. ISCC Plus jest uznawanym na całym świecie systemem certyfikacji w zakresie zrównoważonego rozwoju produktów i jest przyznawany po wcześniejszym przeprowadzeniu drobiazgowego audytu w firmie starającej się o takie poświadczenie.

Ciech Pianki kupuje od zewnętrznych dostawców główne składniki niezbędne do produkcji pianek PUR: toluilenodiizocyjanian (TDI) oraz poliol. Są one wytwarzane z surowców ropopochodnych. Jednak najnowsze, dostępne już na rynku, rozwiązania technologiczne umożliwiają produkcję tych komponentów z większościowym udziałem surowców pochodzenia naturalnego lub wytworzonych w sposób zrównoważony.

- Dostawca jednego z głównych surowców wykorzystywanych do produkcji w naszym bydgoskim zakładzie, deklaruje udział materii spełniającej zasady zrównoważonego rozwoju bio-circular na poziomie ponad 50 proc. - jej wielkość obliczana jest na podstawie bilansu biomasy użytej do produkcji komponentów - tłumaczy Piotr Chojnacki, szef Działu Technologii w spółce Ciech Pianki.

Podobne alternatywy dla surowców ropopochodnych są już wdrażane przez producentów pozostałych surowców wykorzystywanych przez Ciech Pianki. Ich zastosowanie umożliwi bydgoskiej spółce dalsze rozszerzanie oferty wyrobów powstających w sposób zrównoważony. Spółka planuje również wykorzystanie do produkcji pianek surowców z recyklingu, a także pochodzenia roślinnego.

Ciech Pianki to pierwszy polski producent pianek poliuretanowych, który uzyskał certyfikat ISCC Plus, potwierdzający zrównoważone podejście do produkcji, przede wszystkim w zakresie stosowanych surowców. W celu potwierdzenia zgodności z certyfikatem ISCC Plus, przeprowadzony został kompleksowy i niezależny audyt obejmujący wszystkie etapy łańcucha dostaw, procesu produkcyjnego, a także weryfikację procedur w bydgoskim zakładzie Ciech.  

- To pierwszy krok w budowaniu naszej nowej linii produktowej. W planach mamy bowiem dalsze działania z wykorzystaniem surowców pochodzenia naturalnego oraz tych z recyklingu. W ten sposób odpowiadamy na coraz silniejsze trendy dotyczące stosowania w produkcji mebli i materaców, surowców charakteryzujących się jak największym udziałem komponentów przyjaznych środowisku naturalnemu. Certyfikat ISCC Plus jest ważnym elementem budowania silnej przewagi rynkowej, ponieważ zarówno nasi klienci, jak i końcowi konsumenci, coraz większe znaczenie przypisują wartościom związanym ze zrównoważonym rozwojem, szczególnie w obszarze ochrony środowiska oraz zasobów naturalnych - mówi Michał Budzyński, Prezes Zarządu Ciech Pianki.

pianki
brak
 

Soda kalcynowana, sól warzona, środki ochrony roślin, pianki poliuretanowe, krzemiany sodu i potasu, opakowania szklane

Polska
Anton
Anton
*.219.143.134

Wysłany: 2023-01-05 20:14:14

Bardzo dobrze, że Ciech tak poważnie podchodzi do zrównoważonej produkcji. Mam nadzieję,że inne firmy będą brały z niego przykład.

Reportaże

Forum