Ciech i Solvay z umową na dostawy krzemianów

Ciech i Solvay z umową na… Wchodząca w skład Grupy Chemicznej Ciech spółka Vitrosilicon podpisała ze spółką Solvay Advanced Silicas Poland długoterminową umowę na dostawy szklistego krzemianu sodu.

Przedmiotem umowy są dostawy szklistego krzemianu sodu do zakładów Solvay Advanced Silicas Poland z siedzibą w Gorzowie Wielkopolskim. Porozumienie podpisane 22 grudnia 2014 r. obowiązuje do 31 grudnia 2025 roku, z możliwością jego dalszego przedłużenia. Szacunkowa wartość umowy w całym okresie jej obowiązywania to 550 mln złotych.

- Jest to przełomowa chwila dla takiej firmy jak Vitrosilicon - powiedział Dariusz Krawczyk, prezes zarządu Ciechu. - Dzięki podpisanej umowie produkcja szklistego krzemianu sodu wzrośnie tam dwukrotnie, co będzie też miało zdecydowanie pozytywny wpływ na jej wyniki finansowe. Uzgodnione warunki, w tym formuła cenowa, uwzględniają jednak interesy obu stron. Warto zauważyć, że mimo faktu, że z grupą Solvay konkurujemy na rynku sodowym, to tam, gdzie możemy współpracować czynimy to chętnie – zawsze w granicach obowiązującego prawa. Warunkiem podjęcia współpracy były bardzo solidne podstawy biznesowe.

Solvay jest największym producentem sody kalcynowanej w Europie, Grupa Ciech zaś zajmuje drugą pozycję na tym rynku. Półprodukt dostarczany przez Vitrosilicon do gorzowskich zakładów będzie poddawany dalszej obróbce, by finalnie znaleźć zastosowanie jako np. wypełniacz do opon i innych produktów.

- Zawarte porozumienie z tak wiarygodnym partnerem jak Solvay bardzo mnie cieszy - powiedział Zenon Kozak, prezes zarządu Vitrosilicon. - Perspektywa współpracy przez najbliższe dziesięć lat to dla nas duże wyróżnienie, ale również wyzwanie. Nie mam jednak wątpliwości, że mu sprostamy, a obie strony umowy będą z niej wyjątkowo usatysfakcjonowane.

Vitrosilicon to spółka zlokalizowana w Iłowej, na południowo–zachodnim krańcu Polski. Jej asortyment to produkty szklane (m.in. słoiki czy opakowania szklane) oraz chemiczne (szkło wodne sodowe i potasowe, szkliste krzemiany sodu i potasu).

Czytaj więcej:
Umowy 165
Rynek 1095
Opony 51

Soda kalcynowana, sól warzona, środki ochrony roślin, pianki poliuretanowe, krzemiany sodu i potasu, opakowania szklane

Polska