Dach Stadionu Śląskiego z tworzywa SABIC

Dach Stadionu Śląskiego z… Stadion Śląski w Chorzowie, najsłynniejszy obiekt piłkarski w naszym kraju, doczeka się wreszcie po ponad pół wieku istnienia zadaszenia. Przy trwającej właśnie modernizacji śląskiego „kotła czarownic” wykorzystywane są płyty z poliwęglanu Lexan koncernu SABIC.

Produkcja płyt poliwęglanowych o nazwie Lexan Thermoclear odbywa się w Austrii. Na Stadion Śląski dotarła już ich pierwsza partia – 6,2 tys. mkw. Łącznie powierzchnia dachu wyniesie 43 tys. mkw. Każdy panel ma 1500 mm szerokości. Cała konstrukcja zostanie zawieszona na 10 km stalowych lin przytwierdzonych do dwóch zewnętrznych pierścieni, a przezroczysty poliwęglan nada zadaszeniu wrażenie lekkości. Będzie to najprawdopodobniej największy poliwęglanowych dach na stadionach w Europie. Od Śląskiego oczywiście jest wiele większych obiektów, ale nie najlepsze - zbyt mało pochyłe - nachylenie trybun w Chorzowie powoduje konieczność budowy dachu o gigantycznych rozmiarach.

Stadion Śląski


Warto wiedzieć, że stosowane na Śląskim tworzywo SABIC zostało już wykorzystane jako pokrycie dachowe na blisko 50 istniejących stadionach świata, choćby na arenach olimpijskich w Barcelonie i Sydney. Zresztą sama historia tego materiału sięga już ponad ćwierć wieku.

Panele wyprodukowane z Lexanu odznaczają się połączeniem takich cech jak niewielki ciężar, wysoka odporność mechaniczna i łatwość formowania w skomplikowane kształty. Wszystkie one są nieodzowne w przypadku tak dużych konstrukcji i to w dodatku o złożonej formie.

Wykorzystywany przy produkcji tych płyt poliwęglan jest odporny, wielowarstwowy i wysoce transparentny. Stosowana technologia jedno- lub dwustronnej obróbki powierzchni zapewnia doskonałą wytrzymałość na działanie promieniowania ultrafioletowego oraz bardzo dobrą przepuszczalność światła. Wykonane w tej technologii pokrycia dachowe są odporne na silne wichury, a także zalegający śnieg oraz burze. Wielowarstwowa konstrukcja płyt Lexan Thermoclear zapewnia również doskonałą izolację cieplną. Płyty Lexan Thermoclear posiadają również specjalną hydrofobową powłokę, która ma właściwości samoczyszczące. Nie przepuszczają też promieniowania o częstotliwościach bliskich podczerwieni.

W porównaniu ze szkłem płyty Lexan Thermoclear są zdecydowanie lżejsze, a przy tym bardzo sztywne i ponad 250-krotnie bardziej wytrzymałe na uderzenia. Zmniejsza to ryzyko ich uszkodzenia pod działaniem wiatru, gradu lub innych gwałtownych zjawisk atmosferycznych, jak również na skutek aktów wandalizmu. Ponadto, w przeciwieństwie do szkła, mogą być łatwo formowane na zimno.

Stadion Śląski


Pod koniec 2010 r. na Stadionie Śląskim zakończono główne roboty ziemne i fundamentowe. Kończy się także montaż żelbetowych elementów schodkowych trybuny zachodniej. Wykonano również wszystkie słupy nośne nowego zadaszenia stadionu i zamontowano elementy tzw. ringu dolnego. W sumie, w ramach remontu obiektu, przeprowadzono niemal połowę zaplanowanych na nim prac. Zakończenie remontu przewidziane jest w drugiej połowie 2011 roku. Stadion będzie mógł pomieścić 55 tys. widzów. Wartość inwestycji szacowany jest na 415 mln zł. Na Stadionie Śląskim nie odbędą się mecze Euro 2012.


Szeroka paleta poliolefin - polietylen, polipropylen
 

Szeroka paleta poliolefin - polietylen, polipropylen - przenaczonych zarówno do formowania wtryskowego jak również do wytłaczania, tworzywa konstrukcyjne

Polska

Reportaże

Forum