Dassault Systèmes przedstawia prognozy na 2024 rok

Dassault Systèmes przedstawia…

Zmiany technologiczne, napięta sytuacja gospodarcza i regulacje związane ze zrównoważonym rozwojem sprawiają, że 2024 rok będzie czasem pełnym wyzwań dla branży produkcyjnej. Firmom odpowiednio przygotowanym na nadchodzące trendy może on jednak otworzyć nowe ścieżki rozwoju.

Rok 2023 był czasem bezprecedensowych wyzwań - inflacja, rosnące koszty energii i nadwyrężone łańcuchy dostaw - stały się źródłem problemów nie tylko dla konsumentów, ale także dla wielu firm w Polsce. Z rynku płynęły jednak także pozytywne sygnały - dzięki stopniowej transformacji cyfrowej coraz więcej firm wykonało istotny, biznesowy krok ku przyszłości.

Jakie wyzwania i szanse stoją przed branżą produkcyjną w roku 2024? Jak firmy mogą się na nie przygotować? Aby odpowiedzieć na te pytania, firma Dassault Systèmes przygotowała listę trendów, które będą miały kluczowe znaczenie w nadchodzących miesiącach:

  • Zrównoważony rozwój jako priorytet biznesowy - zmiana nawyków konsumentów w kierunku bardziej zrównoważonych działań jest ważna, ale największa odpowiedzialność spoczywa dziś na biznesie, który odpowiada za emisję większości światowego zanieczyszczenia. Decyzje, jakie podejmują firmy w zakresie środowiska, społecznej odpowiedzialności i ładu korporacyjnego (ESG) stają się coraz bardziej istotne także dla klientów i kontrahentów. Obowiązek raportowania ESG zgodny z Corporate Sustainability Reporting Directive (dyrektywą CSRD) będzie wkrótce obowiązywał praktycznie każdą polską firmę. Zmiany są wprowadzane stopniowo i na początek dotyczyć będą tylko największych graczy. Firmy powinny jednak wiedzieć, że warto przygotować się już dziś.  
  • Zaawansowane technologie zwiększają innowacyjność - branża produkcyjna stoi u progu technologicznego przełomu spowodowanego pojawieniem się innowacji, takich jak sztuczna inteligencja (AI), wirtualne bliźniaki czy rzeczywistość rozszerzona (AR). Technologie te umożliwiają wirtualizację całego cyklu życia produktu oraz wprowadzenie wysokiej jakości, efektywności i  innowacyjności w halach produkcyjnych. W 2024 roku odegrają one kluczową rolę w firmach,  usprawniając modele działalności, metodologie szkoleniowe i paradygmaty projektowania.
  • Rozbijanie silosów organizacyjnych - w tradycyjnym projektowaniu, tworzeniu architektur, inżynierii i produkcji jakiegokolwiek produktu pojawiało się wiele opóźnień. Powodem był fakt, że każda z tych funkcji związana była z osobnym działem lub oddziałem w obrębie firmy, określanym często „silosami informacyjnymi”. Zrównoważone innowacje wymagają jednak ciągłej współpracy nad definicją produktu - zarówno współpracy technicznej, jak i współpracy między wszystkimi interesariuszami, wewnętrznymi i zewnętrznymi, w sieci wartości. Zespoły te potrzebują dostępu do aktualnych informacji o produkcie, aby wnieść swój wkład w proces jego rozwoju i zapewnić wykonalność na każdym etapie.
    Cyfryzacja wspiera efektywny obieg informacji - eliminuje uciążliwą wymianę plików, umożliwia interesariuszom natychmiastowy dostęp do najnowszych danych. Proces cyfryzacji rozszerza zatem korzyści płynące z PLM, integrując całą sieć wartości i przyczyniając się do ujednolicenia definicji produktu.
  • Od mass production do mass customization - cyfrowe techniki wytwarzania stają się coraz ważniejsze dla firm, które starają się różnicować produkty, w dążeniu do zwiększenia stopnia ich personalizacji. Producenci przechodzą na model "pull", oparty na zapotrzebowaniu klientów na masową personalizację, zamiast po prostu "wypuścić" produkt na rynek. Z tego względu będą potrzebowali możliwości wizualizacji zarówno swoich produktów, jak i procesów produkcyjnych, aby upewnić się, że wszystkie komponenty i surowce są dostępne oraz określić, która lokalizacja fizyczna najlepiej nadaje się do produkcji.
istock

Czytaj więcej:
Analiza 383
Rynek 1084

Platforma 3DEXPERIENCE, oprogramowanie do
 

Platforma 3DEXPERIENCE, oprogramowanie do projektowania 3D, rozwiązania 3D Digital Mock Up i Product Lifecycle Management (PLM)

Polska