Dlaczego opakowania z tworzyw sztucznych są tak popularne?

Dlaczego opakowania z tworzyw…

Tworzywa sztuczne to odkrycie, które zrewolucjonizowało świat. Trudno wyobrazić sobie naszą codzienność bez różnego rodzaju opakowań czy pojemników, które na szeroką skalę są wykorzystywane w przemyśle. Służą one między innymi do przechowywania kosmetyków, leków, żywności czy tekstyliów. Dlaczego wyroby opakowaniowe z tworzyw sztucznych cieszą się tak dużą popularnością? Z jakich materiałów są produkowane? Na te pytania odpowiada poniższy artykuł.

Dlaczego tworzywa sztuczne?

Cechy, które wyróżniają opakowania z tworzyw sztucznych to przede wszystkim wszechstronność i możliwość wielokrotnego zastosowania. Pozwala to generować niższe koszty, a właściwe użytkowanie opakowań z tworzyw sprawia, że można je wykorzystywać przez długi czas. Dzięki temu pozbywamy się też problemu zalegających odpadów. Lekkość opakowań jest uwarunkowana niewielką masą tworzyw sztucznych, co zdecydowanie ułatwia transport produktów. Kluczowymi właściwościami są także wytrzymałość i trwałość, która konkuruje z innymi materiałami. Produkty, znajdujące się wewnątrz opakowań z tworzyw sztucznych są lepiej chronione, co wpływa niewątpliwie na komfort użytkowania. Istotną cechą jest tu także odporność na przenikanie do wewnątrz różnych substancji i wilgoci

Jaki materiał wybrać?

Do produkcji opakowań wykorzystuje się kilka podstawowych rodzajów tworzyw sztucznych, między innymi: PET, PP, LDPE, LLDPE, HDPE, PS, PVC i inne. Mogą być wytwarzane z użyciem jednego tworzywa lub w połączeniu dwóch bądź większej ilości materiałów (opakowania kompleksowe).

Wybierając spośród najbardziej popularnych tworzyw, kilka słów należy powiedzieć na temat następujących pozycji:

Polietylen o wysokiej gęstości (HDPE) – jest otrzymywany w wyniku polimeryzacji niskociśnieniowej. Charakteryzuje go wysoka twardość oraz wytrzymałość mechaniczna. W zależności od metody przetwarzania może być wykorzystywany do produkcji różnych opakowań. Znajduje zastosowanie min. do wytwarzania pojemników na żywność, wyroby chemiczne, kosmetyki, ale także przy tworzeniu folii płaskich czy wiader. 

Polipropylen (PP) – to polimer otrzymywany w procesie polimeryzacji niskociśnieniowej. Wyróżniają go podobne cechy jak HDPE. Charakterystyczną właściwością jest tutaj jednak dużo większa przejrzystość materiału. Polipropylen - czytaj więcej - stosowany jest przede wszystkim przy produkcji opakowań na artykuły medyczne oraz na tekstylia, ale też innych pojemników, które powinny dobrze zabezpieczać przed wilgocią.

Produkcja opakowań wciąż się rozwija, a wykorzystywane materiały wciąż się zmieniają. Producenci podążają przede wszystkim za światowymi trendami, które są istotne z punktu widzenia  przydatności dla konsumentów. W ostatnim czasie jednym z najważniejszych aspektów jest ekologia. Dlatego też opracowywane są technologie produkcji opakowań z surowców przyjaznych środowisku. W tym celu stosuje się również szereg specjalistycznych dodatków do tworzyw sztucznych, które obniżają negatywny  wpływ opakowań na środowisko.

granulat

Gdzie szukać materiałów i gotowych wyrobów?

Przede wszystkim szukać ich należy u sprawdzonych i wiarygodnych producentów. Spełnienie oczekiwań konsumentów jest kluczem do sukcesu, dlatego warto dokładnie przeanalizować dostępne na rynku oferty i wybrać najlepszą z nich.

Szeroką gamę różnego rodzaju dodatków do tworzyw sztucznych, a także gotowe produkty w postaci kanistrów oraz butelek dostępne są w ofercie Grupy PCC. Proponowane środki chemiczne wyróżnia wysoka jakość potwierdzona certyfikatami wydanymi przez uznane światowe instytucje. Oferowane opakowania dostępne są w różnych wariantach pojemnościowych i kolorystycznych. Świetnie sprawdzą się między innymi do przechowywania różnego rodzaju płynów z oferty kosmetycznej lub środków czyszczących.

Ponad 1300 produktów i formulacji chemicznych
 

Ponad 1300 produktów i formulacji chemicznych dla przemysłu. Plastyfikatory uniepalniające, antyutleniacze/stabilizatory, uniepalniacze, dyspergatory i wiele innych dodatków do tworzyw sztucznych oraz butelki plastikowe

Polska, 56-120 Brzeg Dolny, Sienkiewicza 4