Domowa drukarka 3D. Czy to się opłaca?

Domowa drukarka 3D. Czy to…

Drukarki 3D coraz częściej goszczą w naszych domach. Co warto o nich wiedzieć? Na co zwrócić uwagę, wybierając urządzenie do prywatnego użytku?

Jeszcze kilkanaście lat temu drukowanie przestrzenne było technologią zarezerwowaną dla dużych firm i najzamożniejszych klientów indywidualnych. Ostatnie lata przyniosły jednak w tej dziedzinie kilka ważnych zmian. Jedną z nich było upowszechnienie się stosunkowo tanich, przeznaczonych do domowego użytku drukarek 3D. Na https://www.morele.net najtańsze egzemplarze można dziś kupić już za nieco ponad 4 tysiące złotych.

W porównaniu z kilkudziesięcioma tysiącami złotych, które musimy zapłacić za przemysłowe, profesjonalne urządzenia, jest to kwota naprawdę mała. Wiele osób zadaje więc sobie pytanie, czy tania drukarka 3D na pewno będzie funkcjonalna i zapewni im bezproblemową realizację projektów. Jaka jest odpowiedź na to pytanie? Czy warto kupić tańszą drukarkę 3D? Dla kogo takie urządzenie okaże się najbardziej przydatne?

Tanie drukarki 3D. Czy warto zdecydować się na ich zakup?

Na wstępie zaznaczmy, że nawet drukarka 3D, która jest kilkakrotnie tańsza od urządzeń przeznaczonych do użytku przemysłowego nadal może oferować bardzo dobre parametry i wysoką jakość pracy. Różnice między oboma typami tkwią przede wszystkim w wydajności i precyzji. O ile w przypadku drukarek desktopowych (domowych) te parametry są po prostu zadowalające, to urządzenia profesjonalne oferują najwyższą dokładność i efektywność. Potrafią drukować z tolerancją błędu do 0,15% i pozwalają na pełną kontrolę całego procesu.

O ile w przemyśle motoryzacyjnym czy lotniczym, a także w branży medycznej taka precyzja jest nieodzowna, to w domowej eksploatacji nie musicie się tym przejmować. Dużo ważniejsza jest natomiast trwałość, łatwość obsługi, dość kompaktowe wymiary oraz niskie koszty zakupu i użytkowania. Pod tymi względami domowe drukarki 3d wypadają naprawdę dobrze, zapewniając przy tym naprawdę zadowalającą jakość wydruków.

Istotną różnicą między drukarkami desktopowymi, a przemysłowymi jest ponadto wielkość. Urządzenia domowe zazwyczaj pozwalają na drukowanie elementów o rozmiarach nieprzekraczających 20x20x20 centymetrów. Jeśli planujecie wykonywać większe przedmioty, może okazać się, że potrzebujecie profesjonalnej drukarki.

Drukarka 3D w przystępnej cenie. Jaki model wybrać?

Jeśli zastanawiacie się, jak wybrać drukarkę 3D, koniecznie zwróćcie uwagę na to, w jakim systemie odbywa się wykonywanie wydruków. W urządzeniach desktopowych dostępnych na https://www.morele.net wykorzystywane są przede wszystkim technologie FDM (inaczej FFF) - technika wykorzystująca filament PLA  pozwalająca na bezproblemowe drukowanie przy zachowaniu dość dużej precyzji oraz DLP - dzięki dużej dokładności, jest stosowana między innymi w protetyce lub jubilerstwie. Niestety wydruki cechują się stosunkowo małą wytrzymałością mechaniczną;

adobestock-1323113814

Czytaj więcej:
Druk 3D 226
Maszyny 596

essa
essa

Wysłany: 2023-02-28 15:50:25

"wykorzystywane są przede wszystkim trzy technologie:" po czym sa wymienione cztery XD i dwie z nich to nie technologie wydruku a materialy

Reportaże

Forum