Doświadczenia nie da się skopiować - 50 lat HSM

Doświadczenia nie da się skopiować…

W 2021 roku firma HSM GmbH + Co KG może poszczycić się 50 latami swojej działalności. Od momentu założenia firmy Hermann Schwelling Maschinenbau w 1971 roku, wiele się zmieniło - otwierano nowe fabryki, zakładano filie, rozwijano innowacyjne technologie, ale przez cały ten czas założyciel firmy nigdy nie stracił z oczu swoich priorytetów. Dostosowywanie produktów i usług do potrzeb dzisiejszego i przyszłego rynku, wysoki poziom obsługi klienta, technologiczne przywództwo na rynku i silnie rozwinięte możliwości produkcyjne to tylko kilka z nich. Tym samym oferowanie klientom jakości "Made in Germany" stało się w naturalny sposób wartością nadrzędną.

Początki

Hermann Schwelling po ukończeniu nauki, zdobyciu kilkuletniego doświadczenia zawodowego i uzyskaniu tytułu mistrza rzemieślnika, postawił na samodzielność i rozpoczął działalność gospodarczą jako Hermann Schwelling Maschinebau. Ta jednoosobowa firma działała w zwykłym warsztacie we własnym domu i produkowała różne komponenty dla przedsiębiorstw przemysłowych. Hermann Schwelling nie spoczywał jednak na laurach i nieustannie rozważał, jakie produkty mógłby wytwarzać przy pomocy posiadanych przez siebie maszyn. Wybór padł na belownice, gdyż na jednej z wystaw targowych dostrzegł w tym obszarze duży potencjał do optymalizacji. Zaledwie rok później jego pierwsza belownica była gotowa do prezentacji i już na targach w Hanowerze w 1973 r. pozyskano na nią pierwsze zamówienia. Stanowiło to kamień węgielny dla perspektywicznej firmy, zatrudniającej wtedy sześciu pracowników.

hermann-schwelling-2-2016-small
Hermann Schwelling

Kolejne kroki milowe

W następnych latach firma stale się rozwijała. Na początku, w 1975 roku została wybudowana fabryka w Salem, która stopniowo powiększała się i dziś zajmuje ok. 50 000 m² powierzchni użytkowej, w tym ok. 20 000 m² powierzchni zabudowanej. W 1981 roku Hermann Schwelling zainicjował drugi główny filar działalności swojej firmy - program niszczarek dokumentów. Dzięki swojemu doświadczeniu i sile innowacji przyczynił się do tego, że niszczarki dokumentów HSM stoją dziś obok wielu biurek i są niejako synonimem współczesnego kosza na śmieci. HSM był również prekursorem decydującego rozwoju w dziedzinie pras belujących. W dzisiejszym handlu detalicznym przy utylizacji materiałów opakowaniowych, takich jak karton i folia, zamiast kontenerów prasujących stosuje się przede wszystkim belownice. HSM stworzył fundamenty tego rozwiązania. Jego zalety są oczywiste. 

Prasy belujące nie tylko pozwalają na zmniejszenie objętości nawet o 95%, ale także zajmują niewiele miejsca w magazynie. Oprócz znaczącej redukcji kosztów utylizacji i transportu, prasowanie materiałów ma korzystny wpływ na bilans CO2. 

Hermann Schwelling nigdy nie zadowalał się osiągniętymi efektami, lecz konsekwentnie pracował nad udoskonalaniem i optymalizacją swojego asortymentu, wykazując przy tym zawsze duże wyczucie trendów i innowacji. Świadectwem tego jest prawie 200 aktywnych patentów posiadanych przez HSM.

W 1991 roku przejęto wraz z pracownikami  i zreorganizowano przedsiębiorstwo w Reichenbach (Saksonia), a w 1996 roku Schwelling nabył dla firmy nieruchomość we Frickingen. Od tego czasu oba zakłady stale się rozwijają. W 2009 roku we Frickingen powstał nowy, trzypiętrowy budynek administracyjny o powierzchni 3.500 m².

Firma o międzynarodowym zasięgu

W 1999 roku firma HSM rozpoczęła światową ekspansję i założyła swoją pierwszą filię w Ameryce. Od tego czasu HSM z dużym zaangażowaniem rozwija nowe rynki, a z biegiem lat pojawiły się kolejne oddziały w Anglii, Francji, Polsce, Hiszpanii i Chinach. Intensywne wsparcie dla przedstawicieli handlowych na całym świecie, jak również dbałość o relacje z klientami i rozbudowa światowej sieci serwisowej jest tego logiczną konsekwencją. Obecnie HSM zatrudnia ok. 900 pracowników na całym świecie i sprzedaje swoje produkty w ponad 100 krajach, osiągając roczny obrót w wysokości ok. 130 mln euro z imponującym udziałem eksportu w wysokości ok. 70%.

Gwarancja jakości i ochrona środowiska dzięki produktom "Made in Germany"

Podstawą filozofii Hermanna Schwellinga była od samego początku produkcja wyrobów o wysokiej  jakości "Made in Germany". Aby taką jakość zapewnić, większość komponentów do swoich produktów HSM wytwarza samodzielnie w Niemczech. Wysoko wyspecjalizowane zakłady produkcyjne, w których HSM stale inwestuje w najnowsze technologie, posiadają m.in. własne centra tokarskie, centra obróbcze CNC, urządzenie do hartowania wałków tnących, wycinarki laserowe, automaty spawalnicze, lakiernie oraz sterowany komputerowo precyzyjny system pomiarowy. 

Hermann Schwelling troszczy się o ochronę środowiska nie tylko w Niemczech, ale również na całym świecie. Między innymi przez wiele lat wspierał fundację lasów tropikalnych OroVerde działającą na rzecz zalesiania i ochrony lasów tropikalnych w Gwatemali.

Zadowolenie pracowników to inwestycja w przyszłość

Ponieważ jakość zależy również od kwalifikacji pracowników, firma przywiązuje dużą wagę do szkolenia młodych kadr. HSM oferuje w sumie ponad 15 różnych praktyk zawodowych i dualnych kierunków studiów, zarówno w zakresie ekonomicznym, jak i technicznym, a  odsetek stażystów i studentów wśród pracowników jest wyjątkowo wysoki. Zadowolenie i konsekwentne doskonalenie zawodowe pracowników i wychowywanie własnej kadry kierowniczej jest bliskie sercu Hermanna Schwellinga. Dlatego też własny program dokształcania z szerokim wachlarzem możliwości jest w HSM tak samo oczywisty, jak różnorodne programy zdrowotne, kursy sportowe i darmowe jabłka od lokalnych producentów.

Nie możesz skopiować doświadczenia - musisz je zdobyć sam

Kiedy Hermann Schwelling w 1971 r. rozpoczął własną działalność gospodarczą jako inżynier mechanik, nie miał pojęcia, że w ciągu kilkudziesięciu lat jego firma aż tak się rozwinie. Jedno wiedział jednak na pewno: tylko ci, którzy mają własne pomysły - i z determinacją je realizują - mogą odnosić sukcesy i być niezależni. To właśnie te wartości, które lata temu stały się podstawą sukcesu Hermanna Schwellinga, sprawiają, że również i dzisiaj firma HSM jest tak skuteczna.

hsm-salem-17-2016-small
Fabryka HSM GmbH + Co KG w Salem
Jesteśmy oddziałem firmy HSM Co. GmbH niemieckiego
 

Jesteśmy oddziałem firmy HSM Co. GmbH niemieckiego producenta belownic oraz niszczarek dokumentów

Polska