DuPont opracował nową technologię obtrysku dla projektowania opakowań

DuPont opracował nową technologię obtrysku dla projektowania opakowań
Koncern DuPont opracował nową technologię obtrysku, która umożliwia większą swobodę w projektowaniu sztywnych opakowań kosmetyków, przy jednoczesnym wyeliminowaniu szkła.

Nowa metoda formowania wprowadzana właśnie przez DuPont opiera się na obtryskiwaniu tworzywem DuPont Surlyn polimerowych elementów wewnętrznych.

Technologia ta pozwala na większą swobodę w projektowaniu grubościennych opakowań perfum oraz innych kosmetyków. Daje możliwość tworzenia w cyklu produkcyjnym bardzo różnorodnej, niemal nieograniczonej gamy kształtów i form. Mogą to być również formy dekoracji wewnętrznych i zewnętrznych części flakonów i innych opakowań, jak np. "zatapianie" napisów i elementów ozdobnych, łatwe barwienie polimeru za pomocą koncentratów czy też uzyskiwanie efektów zwiększonego połysku lub oszronienia powierzchni wyłącznie poprzez odpowiednie przygotowanie formy.

- Skomplikowane kształty i efekty dekoracyjne, takie jak kolory, powłoki metaliczne, szron, czy aksamitny dotyk, to rzeczy, które są bardzo trudne do osiągnięcia przy pomocy metody wytłaczania z rozdmuchem. Natomiast nie stanowią problemu w technologii obtryskiwania z zastosowaniem tworzywa Surlyn - tłumaczą przedstawiciele koncernu DuPont. - Jednocześnie dzięki kompletnemu wyeliminowaniu szkła z flakonów opakowania kosmetyków będą bezpieczniejsze, bardziej wytrzymałe, tańsze i łatwiejsze w produkcji, a także łatwiejsze w procesie odzyskiwania surowca - przemiału.

DuPont opracował nową technologię obtrysku dla projektowania opakowań

Nowa, opatentowana technologia obtrysku została opracowana przez powiązaną z koncernem DuPont japońską spółkę, DuPont Mitsui Polychemicals (MDP), jako wspólny projekt DuPont oraz Mitsui. Może być ona wykorzystywana w bezodpadowej produkcji butelek i pojemników grubościennych o grubości ścianek od 10 milimetrów.

Dzięki precyzyjnemu wtryskowi, wykonywanemu na standardowych maszynach i niewymagającemu od producenta dodatkowych inwestycji, możliwa jest też pełna kontrola średnicy szyjki i grubości ścianek. Zaletą tej technologii w porównaniu z wytłaczaniem lub natryskiwaniem na pojemniki szklane, jest m.in. ekonomiczność oraz olbrzymie możliwości tworzenia form dekoracyjnych. Pozwala to na uzyskanie bardziej atrakcyjnych i trwałych flakonów oraz innych opakowań, wykonanych w całości z polimerów, a co za tym idzie również bardziej ekologicznych.

- Ta przełomowa technologia polega na zalewaniu pustego elementu wewnętrznego lub też obtryskiwaniu go grubą, a jednocześnie lekką zewnętrzną warstwą polimeru Surlyn PC 2000 - tworzywa doskonale znanego w branży, ze względu na jego przezroczystość oraz właściwości szkła, przy czym jednak - zupełnie pozbawionego kruchości tradycyjnego materiału - dodaje Prosper Zufferey z koncernu DuPont. - Obecnie pracujemy z elementami wewnętrznymi wykonanymi z PET lub polipropylenu, ponieważ materiały te charakteryzują się wystarczającą odpornością na działanie substancji wchodzących w skład kosmetyków. W przypadku bardziej aktywnych chemicznie substancji, pracujemy nad wielowarstwowymi wkładkami wewnętrznymi otrzymywanymi poprzez wytłaczanie z rozdmuchem. Dzięki zastosowaniu wkładek wewnętrznych wykonanych z polimerów, a nie ze szkła, możliwe jest wykorzystanie standardowych narzędzi formujących. Ponadto, materiały te wytrzymują wysokie ciśnienie wtrysku bez ryzyka stłuczenia i wykazują trwałą adhezję do tworzywa Surlyn.

Jak podkreśla Zuffrey, ponieważ w opakowaniu nie ma szkła, nie ma także łatwo tłukących się elementów, co oznacza większe bezpieczeństwo dla użytkowników, przy jednoczesnym zachowaniu możliwości pełnej utylizacji odpadów.

Czytaj więcej: Innowacje 301 Opakowania 1096