ENGEL na targach Fakuma 2017

ENGEL na targach Fakuma 2017

Automotive: clearmelt po raz pierwszy dla powierzchni zewnętrznych

Swoją technologią clearmelt ENGEL otwiera na targach Fakuma podwoje do nowych zastosowań. Do tej pory technologia dotyczyła elementów dekoracyjnych i elektronicznych części funkcyjnych do wnętrz pojazdów, natomiast teraz producenci z branży motoryzacyjnej skupiają się również na elementach zewnętrznych.

Na wtryskarce duo 2460/500 ENGEL produkuje podczas targów osłony zewnętrzne z efektem wysokiego połysku. Oprócz wrażenia wysokiej jakości, które sprawiają te detale, i doskonałej wydajności metody produkcji o dużym stopniu integracji technologia clearmelt sprawdza się w obszarze elementów zewnętrznych zwłaszcza dzięki szczególnie dużej odporności powierzchni na zarysowania. W teście przeprowadzanym w myjni pierwsze próbki detali okazują się niezwykle wytrzymałe.

W metodzie clearmelt w pierwszej kolejności wytwarza się zapraskę, która w drugim gnieździe jest pokrywana poliuretanem.

Teletronics: premiera nowej wtryskarki e-mac 280

W części stoiska dedykowanej branży Teletronics wszystko jest w pełni elektryczne. Na wtryskarce e-mac 940/280 produkowane są 40-stykowe obudowy wtyków do drzwi pojazdów. Dotychczas dostępna była wtryskarka e-mac o sile zwarcia do 1800 kN, natomiast na targach Fakuma 2017 ENGEL prezentuje wersję 2800 kN.

Wtryskarki e-mac wyróżnia szybkość i precyzja, wyjątkowa efektywność energetyczna i duża elastyczność. Są niezawodne i podczas pracy ciągłej zapewniają stabilną produkcję przez 24 godziny na dobę. Ponadto koszt ich zakupu jest niższy niż w przypadku całkowicie elektrycznych wtryskarek o wysokiej wydajności. Ten zakres wydajności sprawia, że seria doskonale sprawdza się w produkcji detali technicznych i elementów elektronicznych. W obu obszarach zastosowań tendencja idzie w kierunku większych form z większą liczbą gniazd.

ENGEL wychodzi naprzeciw tej tendencji, rozbudowując ten typoszereg. Z uwagi na filigranową strukturę wnętrza obudowy wtyków o konkurencyjności producenta w tym segmencie rynkowym decyduje precyzja procesu formowania wtryskowego. Obudowy wtyków są wyposażane we wkłady stabilizujące, uszczelki i styki w kilku następujących po sobie etapach procesu. Niestarannie wytryskane obszary zakłócają zautomatyzowany montaż. Ponieważ błędy wtryskiwania częściowo są wykrywane dopiero pod koniec łańcucha procesu, dodatkowo wadliwe detale zwiększają koszt produkcji.

Aby temu zapobiec, wtryskarka e-mac pracuje w taki sposób, aby również przy długich drogach płynięcia, również wyjątkowo cienkościenne obszary były dokładnie wypełniane. Te wyjątkowo niezawodne wtryskarki zapobiegają dodatkowo wahaniom procesu wskutek oddziaływania ekstremalnych czynników dzięki systemom wspomagania z programu inject 4.0.

e-mac 280

Medical: rozdzielacz rurowy całkowicie wmontowany w osłonę maszyny

Kompaktowe gniazda produkcyjne o wysokim stopniu integracji do minimum ograniczają miejsce posadowienia urządzeń i zwiększają wydajność powierzchniową.

W pomieszczeniach sterylnych te cechy są szczególnie cenne. Dlatego ENGEL udoskonalił swój rozdzielacz rurowy ze stali szlachetnej aż do tego stopnia, że został on wbudowany w osłonę wtryskarki.