Efekt Cool Black we włóknach syntetycznych

Efekt Cool Black we włóknach… Na targach Techtextil 2013, które odbędą się w dn. 11-13 czerwca we Frankfurcie, firma Grafe przedstawi nowe połączenie środków barwiących. Zastosowanie tego rozwiązania powoduje znaczące zmniejszenie nagrzewania się powierzchni włókien PA lub PET w wyniku absorpcji ciepła przez farby zawierające sadzę. Efekt ten nosi nazwę Cool Black.

Know-how techniczne, potrzebne do opracowania tego wynalazku, bazuje na doświadczeniu firmy Grafe w zakresie fotoselektywnych receptur do zadaszeń z poliolefin i PET. Nowe rozwiązanie jest oferowane jako koncentrat barwiący, nadający włóknom z PA lub PET ciemne odcienie aż po czerń. Dzięki temu specjalnemu zabarwieniu zagwarantowana zostaje przepuszczalność ciepła tylko w zakresie od 700 nm (bliska podczerwień lub NIR).

W rezultacie, dzięki zmniejszonej absorpcji ciepła powierzchnia produktu staje się chłodniejsza i przyjemniejsza w dotyku. Dzięki dobrej tolerancji chemicznej stosowanych środków barwiących w PA i PET Grafe oferuje także alternatywną recepturę dla PP z takim samym efektem.

Nowy produkt przeznaczony jest dla producentów tkanin i innych półfabrykatów z włókien syntetycznych, którzy poszukują tańszej i nieskomplikowanej alternatywy do istniejących produktów z efektem Cool Black. Opracowane innowacyjne rozwiązanie znajduje swoje zastosowanie w segmencie tzw. inteligentnych tkanin, osłon, mat i obić do siedzeń samochodowych oraz do wyposażenia wnętrz budynków ze zwiększoną emisją ciepła.

Oferta produktowa Grupy Grafe obejmuje, oprócz koncentratów barwiących i dodatków, szeroki asortyment funkcjonalnych materiałów na bazie tworzyw sztucznych. Przedsiębiorstwo działa od 1991 roku i zatrudnia ponad 200 pracowników w zakładzie w Blankenhain (Niemcy).

Czytaj więcej:
Farby 45

Barwniki, koncentraty barwiące, tworzywa
 

Barwniki, koncentraty barwiące, tworzywa barwione w masie, stabilizatory termiczne, środki poślizgowe i smarne, antyblokery, stabilizatory UV, uniepalniacze

Polska, 42-700 Lubliniec, Oleska 85

Reportaże

Forum