Ekoopakowania to przyszłość dla przemysłu

Czym wyróżnia się regranulat Akpol?

Przede wszystkim jakością. Regranulaty Akpol są doskonałym substytutem „oryginałów”. Cieszę się, że pan Adam Kuś, prezes Akpol, od samego początku istnienia firmy sukcesywnie poszerza park technologiczny, by stale polepszać jakość produkowanych wyrobów. Przeprowadzane inwestycje coraz bardziej zbliżają właściwości naszych regranulatów do pierwotnych tworzyw. Klienci Akpol mogą liczyć na to, że regranulat, który zamówią jest jednorodny, powtarzalny, bez zapachu.

Istotne jest też to, że Akpol skupia się wyłącznie na produkcji regranulatu i stara się robić to najlepiej jak to możliwe. Jako firma nie prowadzi działalności „pobocznych” – nie wykorzystuje regranulatów do produkcji np. rur, doniczek, folii itp. Skoncentrowanie się na jednej specjalizacji i absolutne podporządkowanie się jej to dla naszych klientów jasny dowód na to, że to nasz produkt jest dla nas najważniejszy.

Z jakich odpadów wytwarzany jest regranulat Akpol i jaki to ma wpływ na Wasz produkt?

W naszej firmie do produkcji regranulatu używamy wyłącznie odpadów pochodzenia konsumenckiego, a nie poprodukcyjnego to znaczy odpadów z fabryk itp. W Akpol staramy się by wytwarzany z nich regranulat zawsze był jak najbardziej zbliżony do oryginału, jednolity i wytrzymały. To dlatego zakupione przez nas opady przechodzą ponowną segregację, następnie są dokładnie oczyszczane i z wybranych rodzajów wytwarzamy regranulat HDPE, PP i LDPE.  

Jak wygląda proces przerobienia odpadu na regranulat?

Pierwszym etapem jest ocena jakości odpadów i poddanie ich procesowi wewnętrznej segregacji. W Akpol stosujemy w tym celu sortowniki optyczne, które wykorzystując światło podczerwieni, rozpoznają materiał, z którego został wytworzony dany produkt i rozdzielają je na 3 sekcje: PP, HDPE i LDPE. Wszystko inne, co znalazło się na taśmie, zostaje odrzucone i zutylizowane.  Odpady, które pozytywnie przeszły etap selekcji są kruszone i mielone a następnie poddawane są procesowi mycia i flotacji, by usunąć resztki produktów, etykiety itd.  Tak powstaje przemiał – nasz półprodukt który jeszcze segregujemy ze względu na kolory. Aby miał on jak najlepszą jakość i jednolite parametry, przemiał trafia najpierw do mieszalników, a później do wytłaczarek, które mieszają, filtrują i odgazowują materiał. Przed sprzedażą, regranulat trafia do naszego laboratorium, gdzie podlega kontroli jakości. Jeśli zostanie zaakceptowany, trafia do naszych klientów.

Jaka jest prognoza dla branży recyklingu w Polsce na najbliższe lata?

Jeżeli wejdą odgórne rozporządzenia czy ustawy proekologiczne, nakazujące producentom używanie w swoich produkcjach recyklatów, to branża będzie miała szansę na ogromny rozwój. Wszystko wskazuje na to, że śmieci raczej nigdy nie zabraknie. To przykry wniosek, ale badania pokazują, że wytwarzamy coraz więcej odpadów, bo konsumujemy coraz więcej, cenimy sobie wygodę. Plastik to genialne opakowanie, bez którego nie sposób wyobrazić sobie życia. Co ciekawe, w porównaniu z innym produktami, produkcja plastiku nadal przyczynia się do niższej emisji dwutlenku węgla niż chociażby wytwarzanie szkła czy papieru.

Jeśli Polacy coraz chętniej i sprawniej będą podchodzili do kwestii segregacji odpadów, wspólnie możemy przyczynić się do realnego zmniejszenia ich ilości na składowiskach i ponownego wykorzystania w przemyśle. Recykling to przyszłość, która dzięki postępowi technologicznemu, jest na wyciągnięcie ręki.

Recykling tworzyw sztucznych, produkcja regranulatów: polietylen wysokiej gęstości – HDPE, polipropylen– PP, polietylen niskiej gęstości – LDPE

Polska