Energooszczędne systemy chłodzenia

Energooszczędne systemy chłodzenia…
Firma Elbi-Wrocław już od kilku lat projektuje oraz dobiera energooszczędne systemy chłodzenia wraz z kompletnym montażem wszystkich niezbędnych urządzeń, takich jak agregaty wody lodowej (chillery), termokonwektory (chłodnie wentylatorowe), wymienniki, pompy oraz urządzenia do odzysku ciepła - nagrzewnice.

Punktem wyjścia w doborze systemu chłodzenia jest właściwe określenie zapotrzebowania wydajności chłodniczej, zarówno w aspekcie czasowym, jak i absolutnym. To właśnie zapotrzebowanie i zróżnicowanie sezonowe (lato-zima) decyduje o opłacalności naszego systemu.

Najważniejsze przy projektowaniu systemu chłodzenia jest zbudowanie dwóch systemów niezależnych.

Pierwszy z nich odpowiedzialny jest za chłodzenie form wtryskowych. Temperatura medium w tym obiegu zależy od rodzaju przetwarzanego materiału, gdyż to właśnie materiał określa wysokość wymaganej temperatury na formach. Zazwyczaj jest to 7-15 st.C. Przy przetwarzaniu takich materiałów, jak np. PET lub poliolefiny wymagane są niższe temperatury na formach, co wiąże się z bardziej energochłonnym systemem chłodzenia. Identyczna sytuacja jest w zakładach, gdzie wykorzystywane są szybkie cykle produkcyjne np. w produkcji opakowań). Tutaj wykorzystywane są agregaty wody lodowej wraz z wbudowaną chłodnią wentylatorową (freecooling). Takie zestawienie urządzeń pozwala na ekonomiczna pracę z wykorzystaniem warunków pogodowych, tzn. urządzenie pracuje na freecoolingu, wtedy kiedy temperatura na zewnątrz jest niższa od naszej zadanej. Kilka miesięcy w roku sprężarki nie są załączane, co wpływa na znaczną oszczędność energii oraz wydłużenie żywotności pracy tych urządzeń.

systemy chłodzenia


Drugi z omawianych systemów służy natomiast do chłodzenia oleju i jest zazwyczaj dużo większy, ponieważ większe jest zapotrzebowanie na moc chłodniczą. Jest to obieg o wyższych temperaturach. Temperatura medium chłodniczego waha się w tym przypadku w granicach 25-30 st. C. Nieodzownym elementem w tej instalacji jest, wspomniany już wcześniej, system odzysku ciepła technologicznego z obiegu chłodzenia oleju, oparty na najprostszych, a przy tym tanich nagrzewnicach powietrza, które służą do ogrzania hal czy biur. W tym układzie wykorzystuje tylko i wyłącznie chłodzenie wentylatorowe "freecooling". Urządzenia te nie wymagają dużego nakładu finansowego podczas eksploatacji.

W dzisiejszych czasach nie potrzebne są duże nakłady inwestycyjne, aby zbudować centralny system chłodzenia wtryskarek, który będzie odpowiednio dobrany do wymagań klienta, będzie spełniał wszystkie normy związane z emisją ciepła do otoczenia, a przy tym będzie ekonomiczny pod względem zużycia energii elektrycznej oraz maksymalnie wykorzystany - mowa tu o odzysku ciepła technologicznego do np. ogrzania hali, biur lub wody sanitarnej. Oszczędzanie energii jest przyjazne dla środowiska, a także opłacalne, co jest istotne szczególnie dzisiaj, kiedy obserwujemy ciągły wzrost kosztów energii.

chillery


Specjaliści z firmy El-Bi chętnie doradzą i zaprojektują optymalny dla Państwa potrzeb system chłodzenia.


Peryferia do przetwórstwa tworzyw sztucznych
 

Peryferia do przetwórstwa tworzyw sztucznych, młyny do recyklingu tworzyw, urządzenia termostatujące, roboty i manipulatory przemysłowe, transportery

Polska, 54-424 Wrocław, Muchoborska 4A


Reportaże

Forum

Adam80

Własna firma produkcyjna 2020-10-24

Echo_Plast

Jaki rodzaj folii do szycia elementów odzieży i akcesoriów 2020-10-02

Arys37

Zabrudzone kurtyny PCV 2020-09-22

Todarek12

Prototypowa forma wtryskowa 2020-09-10

Piotrekente

Czas cyklu 2020-09-01