Engel przedstawia ekologiczne oblicze cyfryzacji

Engel przedstawia ekologiczne…

Podczas live e-symposium 2021 Engel buduje pomost pomiędzy dwoma megatrendami naszych czasów - cyfryzacją i zrównoważonym rozwojem. - Potrzebujemy zmiany myślenia - podkreśla dr Stefan Engleder, CEO grupy Engel podczas swojego wystąpienia inaugurującego trzydniowe sympozjum i towarzyszącej im specjalistycznej konferencji. - Mamy do dyspozycji szeroką gamę zaawansowanych rozwiązań cyfrowych. Teraz chodzi o to, by je wykorzystać tak, by wykorzystać produkcję wtryskową, kierując się zrównoważonym rozwojem.

Engel ma na uwadze cały cykl życia produktu - od designu, przez konstrukcję i produkcję, aż po recykling - akcentuje to również wyraźnie live e-symposium 2021. 

Zrównoważony rozwój to coś więcej niż chwilowa moda – o tym w Engel wszyscy są przekonani. Wymagania w stosunku do zrównoważonej produkcji metodą wtryskiwania są wysokie, ale można im sprostać, stosując odpowiednie rozwiązania. Cyfryzacja otwiera tu wiele szans.

Ograniczenie emisji CO2 dzięki cyfryzacji

- Cyfryzacja pomaga nam wykorzystać pełen potencjał wtryskarek i produkować efektywniej - mówi Stefan Engleder. W aktualnych badaniach, przeprowadzonych przez Accenture na zlecenie bitkom, prognozuje się, że dzięki cyfryzacji dzisiejszą emisję CO2 niemieckich zakładów można ograniczyć nawet o 58 procent. Szczególnie duży udział przypada tu na produkcję – mowa o 23 procentach. - Jeśli rzeczywiście będziemy korzystać z cyfryzacji, cele stawiane nam przez rządy odnośnie redukcji emisji CO2, stają się możliwe do realizacji - twierdzi Engleder.

Produkcja podzespołów drzwi do wnętrz pojazdów pokazuje, jak to może wyglądać w praktyce. Z pomocą technologii sim link można już na etapie projektowania wyrobu pomyśleć o produkcji oszczędnej w zasoby i późniejszym recyklingu. Engel łączy poprzez technologię sim link, symulację z produkcją. Określone w symulacji ustawienia przenoszone są do sterownika wtryskarki, co w znaczącym stopniu przyspiesza wzorcowanie formy oraz inne procesy optymalizacji parametrów obróbki. Również odwrotnie – parametry procesowe i wyniki pomiarów z maszyny można łatwo przenosić do symulacji. - Poprzez analizę wypełnienia jesteśmy w stanie osiągnąć właściwe parametry ustawień maszyny bez manualnej ingerencji - objaśnia dr Gerhard Dimmler, Vice President Research & Development w Engel w trakcie swojego wykładu. „Zgodność pomiędzy symulacją napełnienia a wynikami faktycznych badań jest imponująca”.

stefan-engleder-engel
Stefan Engleder, CEO grupy Engel

W bieżącej produkcji inteligentne systemy asystenckie, takie jak iQ weight control oraz iQ flow control, zapobiegają powstawaniu odpadów i wyraźnie ograniczają zużycie energii. 

Pozioma platforma informacyjna do wspomagania recyklingu i upcyklingu

Cykl życia produktu, od projektu po recykling, obejmuje w Engel cztery fazy, będące w centrum zainteresowania firm przetwarzających tworzywa sztuczne: projektowanie, odtwarzanie, produkcja oraz konserwacja i serwis. 

I właśnie w przypadku konserwacji maszyn i serwisu, cyfryzacja i tworzenie sieci znalazły się wyjątkowo w centrum uwagi przetwórców i to nie tylko ze względu na COVID-19. Wielu przetwórców zadaje sobie pytanie, w jaki sposób zabezpieczyć swoją produktywność i zdolności dostaw również w przypadku przyszłych kryzysów. Cyfrowe rozwiązania serwisowe, takie jak konserwacja zdalna i wsparcie online, mają tu kluczowe znaczenie. - Wiele nowozainstalowanych wtryskarek jest już online i z każdym dniem ich przybywa - mówi Dimmler. - Dzięki rosnącej liczbie aplikacji cyfrowych automatycznie wzrosną możliwości łączności maszyn.

Niektóre z tych aplikacji, jak Engel e-connect.24 do konserwacji zdalnej i wsparcia online, działają dziś przede wszystkim w ramach rozwiązań pionowych, takich jak portal klientów Engel e-connect. Wymiar pionowy oznacza tu cyfrową reprezentację instalacji lub jednostki produkcyjnej w ramach pojedynczego łańcucha wartości. Ten „cyfrowy bliźniak” opisuje instalację i jej zachowanie na podstawie danych i tworzy w ten sposób podstawę do optymalizacji. 

Poprzez przejście na platformy poziome, aktywnie promowane przez Engel i inne przedsiębiorstwa z branży tworzyw sztucznych, w centrum uwagi znajduje się cały łańcuch wartości. Aplikacje i firmy łączą się wzdłuż łańcucha wartości, by wymieniać ze sobą informacje i dane. Korzysta na tym gospodarka obiegu zamkniętego. - Naszym celem jest zastąpienie dotychczas dominującego downcyclingu materiałów poprzez recykling, a nawet upcykling - mówi Engleder, przy czym warunkiem koniecznym takiej sytuacji ma być wymiana danych w całym cyklu życia produktu, tzn. wzdłuż całego łańcucha wartości. Przykładowo cyfrowy znak wodny, umieszczony w niewidoczny sposób na opakowaniach, umożliwia celowe sortowanie odpadów z tworzywa sztucznego, a tym samym wysokiej jakości recykling według jednolitego rodzaju. Znak wodny umożliwia identyfikację materiału, producenta opakowań i procesu przetwarzania. Dane te dostępne są dla wszystkich uczestników i użytkowników platformy poziomej. W ten sposób procesem recyklingowym oraz późniejszym przetwarzaniem recyklatu można sterować pod kątem maksymalnej efektywności wykorzystania zasobów i w tym kontekście dopasowywać te procesy do siebie. 

Dobrze przygotowani na nowe wyzwania

W LIT Factory, fabryce dydaktycznej, edukacyjnej i badawczej z zakresu Smart Polymer Processing i cyfryzacji, na uniwersytecie Jana Keplera w Linz, w Austrii, Engel, razem z innym przedsiębiorstwami z różnych obszarów branży tworzyw sztucznych badają nowe możliwości sieciowania poziomego. W kontekście gospodarki obiegu zamkniętego opracowuje się tu i poddaje ewaluacji nowe procesy, produkty i modele działalności. - Chcemy być dobrze przygotowani na wyzwania zrównoważonego rozwoju, ponieważ jesteśmy przekonani, że cyfryzacja i rozwiązania platformowe odgrywają kluczową rolę w bardziej zrównoważonym rozwoju i tworzeniu gospodarki obiegu zamkniętego - podkreśla Engleder. 

Stefan Engleder i Gerhard Dimmler zachęcają podczas Engel live e-symposium 2021 przetwórców tworzyw sztucznych, by otworzyli się na rozwiązania cyfrowe i dołączyli do platform poziomych. - Razem tworzymy zrównoważoną branżę tworzyw sztucznych - mówi Stefan Engleder. 

Reportaże

Forum