Engel z medalem targów Plastpol 2012

Engel z medalem targów Plastpol…
Koncern Engel otrzymał Medal Targów Kielce podczas wystawy Plastpol 2012.

Wyróżnienie dla austriackiego producenta wtryskarek przyznane zostało za gniazdo produkcyjne przeznaczone do wtryskiwania i rozdmuchiwania opakowań.

Engel zademonstrował podczas kieleckich targów swoje możliwości w dziedzinie integracji procesu. Dokonał tego na przykładzie gniazda produkcyjnego wytwarzającego słoiki kosmetyczne z zastosowaniem technologii Injection-Blow Moulding, czyli wtrysku z rozdmuchem. Materiałem użytym do produkcji w ramach procesu może być każde tworzywo termoplastyczne. System może obsługiwać dowolną ilość gniazd.

Opatentowana metoda została opracowana w kooperacji z producentem form, włoską firmą Cantoni. Łączy ona wtrysk i rozdmuch w jeden zintegrowany proces, możliwy do wykonania na standardowej wtryskarce, co pozwala na oszczędność całego etapu produkcyjnego. Technologia ta została zaprezentowana na targach Plastpol na wtryskarce Engel e-victory.

Engel, Plastpol 2012


Dodatkowo na targach Plastpol na wtryskarce Engel victory combi produkowano dwukomponentowe otwieracze do butelek z zastosowaniem technologii In-mould Labeling oraz insert.

Robot liniowy Engel viper 12 podawał jednocześnie do formy metalowe zapraski i folię dekoracyjną. Dzięki bezkolumnowej konstrukcji wtryskarki, robot operował z boku wtryskarki, co pozwoliło na znaczne zmniejszenie długości jego osi. Zarówno robot, jak i magazyn metalowych zaprasek i gotowych folii dekoracyjnych były umieszczone wewnątrz obszaru chronionego osłonami wtryskarki.

Zaletą takiego rozwiązania była mniejsza powierzchnia posadowienia wynikająca z bezkolumnowości wtryskarki.

To istotne, bo w znacznej większości przypadków nie jest konieczny wybór wtryskarki o dużym rozstawie kolumn, a tym samym o dużej sile zwarcia. Można więc wybrać wtryskarkę o znacznie mniejszych wymiarach. Jednak w bezkolumnowej wtryskarce jest dosyć miejsca na zamocowanie nawet bardzo rozbudowanej formy. Szczególnie jest to widoczne przypadku technologii wielokomponentowych, w których formy są z reguły większe, a siła zwarcia jest nieproporcjonalnie mniejsza. Dodatkową zaletą maszyny bezkolumnowej jest fakt, iż forma może wystawać poza obrys płyt mocujących.