Drukuj

Engel z medalem targów Plastpol 2012

Engel z medalem targów Plastpol 2012
Koncern Engel otrzymał Medal Targów Kielce podczas wystawy Plastpol 2012.

Wyróżnienie dla austriackiego producenta wtryskarek przyznane zostało za gniazdo produkcyjne przeznaczone do wtryskiwania i rozdmuchiwania opakowań.

Engel zademonstrował podczas kieleckich targów swoje możliwości w dziedzinie integracji procesu. Dokonał tego na przykładzie gniazda produkcyjnego wytwarzającego słoiki kosmetyczne z zastosowaniem technologii Injection-Blow Moulding, czyli wtrysku z rozdmuchem. Materiałem użytym do produkcji w ramach procesu może być każde tworzywo termoplastyczne. System może obsługiwać dowolną ilość gniazd.

Opatentowana metoda została opracowana w kooperacji z producentem form, włoską firmą Cantoni. Łączy ona wtrysk i rozdmuch w jeden zintegrowany proces, możliwy do wykonania na standardowej wtryskarce, co pozwala na oszczędność całego etapu produkcyjnego. Technologia ta została zaprezentowana na targach Plastpol na wtryskarce Engel e-victory.

Engel, Plastpol 2012


Dodatkowo na targach Plastpol na wtryskarce Engel victory combi produkowano dwukomponentowe otwieracze do butelek z zastosowaniem technologii In-mould Labeling oraz insert.

Robot liniowy Engel viper 12 podawał jednocześnie do formy metalowe zapraski i folię dekoracyjną. Dzięki bezkolumnowej konstrukcji wtryskarki, robot operował z boku wtryskarki, co pozwoliło na znaczne zmniejszenie długości jego osi. Zarówno robot, jak i magazyn metalowych zaprasek i gotowych folii dekoracyjnych były umieszczone wewnątrz obszaru chronionego osłonami wtryskarki.

Zaletą takiego rozwiązania była mniejsza powierzchnia posadowienia wynikająca z bezkolumnowości wtryskarki.

To istotne, bo w znacznej większości przypadków nie jest konieczny wybór wtryskarki o dużym rozstawie kolumn, a tym samym o dużej sile zwarcia. Można więc wybrać wtryskarkę o znacznie mniejszych wymiarach. Jednak w bezkolumnowej wtryskarce jest dosyć miejsca na zamocowanie nawet bardzo rozbudowanej formy. Szczególnie jest to widoczne przypadku technologii wielokomponentowych, w których formy są z reguły większe, a siła zwarcia jest nieproporcjonalnie mniejsza. Dodatkową zaletą maszyny bezkolumnowej jest fakt, iż forma może wystawać poza obrys płyt mocujących.


Wtryskarki, automatyzacja, technologie, serwis.
 

Aktualizacja

Wtryskarki, automatyzacja, technologie, serwis.

Ostródzka 50b, 03-289, Warszawa, woj. mazowieckie