Ergom Poland inwestuje na Górnym Śląsku

Ergom Poland inwestuje na… Co najmniej 30 mln zł zamierza zainwestować w najbliższej przyszłości w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej firma Ergom Poland. Spółka produkuje wykorzystywane w motoryzacji elementy z tworzyw sztucznych.

Ergom Poland otrzymał właśnie kolejne pozwolenie na działalność w sosnowieckiej części KSSE. Dzięki temu rozbuduje istniejący zakład produkcyjny i zatrudni następnych 50 osób. Dzięki temu zatrudnienie przekroczy 300 osób. Nowa inwestycja oznaczać będzie wzrost dostaw gotowych produktów z tworzyw sztucznych dla branży motoryzacyjnej i AGD.

Grupa Ergom ma siedzibę we włoskim Borgaro Torinese i jest europejskim liderem w dziedzinie produkcji z tworzyw sztucznych. Duża część elementów z tworzywa znajdujących się w samochodach Fiata pochodzi właśnie od tego dostawcy.

W naszym kraju Ergom Poland zlokalizował swoje zakłady w Sosnowcu. Wybór był podyktowany faktem, że w pobliskich Tychach znajdowały się zakłady Fiata.


Do Grupy Ergom należą trzy spółki działające na Górnym Śląsku: Ergom Poland, Ersi Poland oraz Ergomoulds.

W fabryce należącej do Ersi Poland odbywa się produkcja części z tworzyw sztucznych metodą wtrysku. W ten sposób powstają zderzaki, deski rozdzielcze oraz pokrywy drzwi. W uzupełniających ją zakładach Ergom Poland metodą rozdmuchu wytwarzane są natomiast elementy układu paliwowego.

Z kolei jeśli chodzi o spółkę Ergomoulds, to prowadzi ona wytwórnię skrzynek formierskich, matryc, wzorów i form do każdego materiału. Jest wyposażona w zespół pras do formowania wtryskowego oraz wydział projektowania i konstrukcji form z materiałów termoplastycznych.

Tym samym Włosi doprowadzili do sytuacji, w której w Sosnowcu odbywa się pełny cykl produkcyjny: od projektu i konstrukcji formy, aż do wykonania konkretnego elementu.

Roczne obroty Ergom Poland przekraczają 10 mln euro. W Polsce Grupa Ergom działa od 1994 r. Hale i magazyny spółki zajmują powierzchnię 40 tys. mkw. Natomiast łączne obroty grupy Ergom przekraczają 70 mln euro. Wszystkie trzy zakłady Ergom w Polsce posiadają blisko setkę pras wtryskowych o sile zwarcia od 60 do 3600 ton oraz cztery maszyny rozdmuchowe.

Czytaj więcej: