Firma NTQ wyróżniona na targach Plastpol 2012

Firma NTQ wyróżniona na targach…
Wtryskarka pokazana przez spółkę NTQ zdobyła uznanie organizatorów targów Plastpol w corocznym konkursie na najciekawszy produkt. Przyznali oni wystawcy specjalne wyróżnienie za przywiezioną do Kielc maszynę.

NTQ to nowy partner włoskiej firmy HT MIR Group. Na tegorocznym Plastpolu NTQ zaprezentowało wtryskarkę elektryczną z serii WAVE Electric o sile zwarcia 420 ton z dźwigniowo-kolanowym układem zamykania. Była to premiera tej serii maszyn na polskim rynku. Wtryskarkę wyróżniono m.in. za jakość i innowacyjność w połączeniu energooszczędnością oraz szybkością pracy.

WAVE Swiss to jedna z czterech marek będących w asortymencie HT MIR Group. W jej ramach produkowane są wtryskarki elektryczne, hybrydowe i hydrauliczne.

Projekt WAVE Swiss daje możliwość wyboru różnych typów układu zamykania jak i układów wtryskowych, w zależności od indywidualnych potrzeb.

Podczas doboru wtryskarki można wybierać spośród trzech układów zamykania: dźwigniowo-kolanowego, dwupłytowego oraz układu zamykania do długich skoków otwarcia typu hydroblock. W zależności od przetwarzanego materiału można dobrać odpowiednią jednostkę wtryskową.


WAVE 420 E jest jednym z 15 modeli wtryskarek elektrycznych produkowanych w przedziale od 100 do 680 ton siły zwarcia. Wtryskarki WAVE Swiss są maszynami zaprojektowanymi w Szwajcarii i wykonanymi w pełni ze stali. Dzięki temu charakteryzują się wysoką wytrzymałością oraz większą o 20 proc. sztywnością układu zamykania w odniesieniu do maszyn standardowych.

Taka konstrukcja układu zamykania przystosowana jest do szybkich cykli. Szybkie ruchy układu kolanowego przekładają się na prędkość zamykania/otwierania formy, co redukuje o 20 proc. czas suchego cyklu. Dokładne zatrzymanie płyty ruchomej eliminuje m.in. błędy przy współpracy z robotem, co poprawia produktywność.

Prędkość wyrzutnika jest o 20 proc. większa w porównaniu z prędkością wyrzutnika w maszynach hydraulicznych, co redukuje czas usunięcia/ odbioru detalu z formy. Płyta ruchoma podpierana jest na prowadnicach liniowych z prowadzeniem kulkowym, co gwarantuje dokładność zamykania/otwierania.

Takie rozwiązanie zwiększa sztywność konstrukcji. Ponadto zmniejsza opory przy ruchach układu, co zmniejsza zużycie energii w trakcie tej fazy cyklu. Czystość w strefie formy zapewniona jest poprzez brak kontaktu płyty ruchomej z kolumnami - następuje eliminacja smarowania na kolumnach.

Seria WAVE Electric reprezentuje połączenie szybkości wtrysku z energooszczędnością. Przy prędkości wtrysku 300 mm/s (848 cm3/s) średnie zużycie energii to ok. 10 kWh. W tej serii maszyn zastosowano system S.E.R.S. (Saving Energy Recovery System), który odzyskuje energię elektryczną podczas hamowania serwosilników.

Szybki oraz dużej objętości wtrysk możliwy jest dzięki zastosowaniu precyzyjnego systemu kontroli z dwoma równolegle pracującymi serwo-silnikami, jak również dzięki wysokiej sztywności układu wtryskowego. Maszyna może być wyposażona w opcje do szybkich wtrysków (z szybkością wtrysku do 600 mm/s). Układ prowadzony jest po szeroko rozstawionych, liniowych prowadnicach kulkowych, co zapewnia jego sztywność oraz wysoką precyzję pracy.

Sterownik wtryskarki serii WAVE jest bardzo intuicyjny. Każda faza cyklu ma swoją stronę, na której wyświetlone są wszystkie parametry tej fazy. Jako interfejs użytkownika zastosowano 17-calowy ekran dotykowy, w obszarze którego umieszczono również przyciski funkcyjne. W sterowniku do przewijania stron zastosowano taka samą technologię jak w smartphonach.

Wszystkie elementy sterujące, takie jak sterownik, moduł PLC z modułami wejść/wyjść jak i falowniki są tego samego producenta (B&R), co zapewnia doskonałe współdziałanie i komunikację systemu sterowania. Cały układ sterowania składany jest w fabryce producenta, co daje pełną kontrolę nad jakością wszystkich etapów budowy maszyny.

Czytaj więcej: Wtryskarki 549 Nagrody 233

Kompleksowe partnerstwo biznesowe na rynku
 

Kompleksowe partnerstwo biznesowe na rynku przetwórstwa tworzyw sztucznych. Sprawdź największe atuty marki NTQ s.c.: wtryskarki, peryferia do przetwórstwa tworzyw sztucznych, systemy do wtrysku ciekłego silikonu, układy plastyfikujące, tworzywa sztuczne i dodatki, optymalizacja i wdrażanie projektów, profesjonalne doradztwo techniczne i serwis

Polska, 03-885 Warszawa, Księcia Ziemowita 53