Firma S4F inwestuje w pierwszy w Polsce mobilny rozdrabniacz Untha

Firma S4F inwestuje w pierwszy…

Dzięki inwestycji dokonanej przez dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwo z sektora przetwórstwa złomu - firmę S4F, do Polski trafił pierwszy rozdrabniacz Untha XR mobil-e.

37-tonowa mobilna maszyna przejechała aż 1000 km z centrum innowacji Untha w Salzburgu w Austrii do Przysieki Polskiej latem i została wykorzystana do serii testów rozdrabniania w zakładzie klienta. Pracownicy rodzinnej firmy S4F byli pod tak dużym wrażeniem możliwości zaprezentowanej technologii, że natychmiast zakupili maszynę demonstracyjną.

W trakcie okresu testowego, sprawdzano duże możliwości maszyny XR3000C mobil-e, gdyż urządzenie zostało wykorzystane do rozdrabniania kabli miedzianych z wydajnością 21 ton na godzinę, a przy rozdrabnianiu elementów wyposażenia wnętrz pojazdów przepustowość wynosiła 25 ton na godzinę. Zwrócono również uwagę na wysoką efektywność rozdrabniania trudnych w przetwarzaniu odpadów z opon.

W firmie S4F, na sicie 90 mm, rozdrabniane były duże ilości opon do samochodów osobowych i ciężarowych. Po dokonaniu zakupu tej maszyny firma liczy na możliwość stałego i wydajnego przetwarzania zużytych opon w celu ich recyklingu lub odzysku energii.

W związku z szybko zmieniającym się zapotrzebowaniem ze strony światowych partnerów handlowych, S4F ma również możliwość przetwarzania szerszego asortymentu odpadów handlowych i przemysłowych, w tym wysokowartościowego złomu metalowego.

- Obecnie na całym świecie eksploatowanych jest ponad 200 rozdrabniaczy XR, a wielu klientów decyduje się na wersję mobilną ze względu na dodatkową elastyczność i mobilność. Ale firma S4F udowodniła swoją reputację pioniera w branży, inwestując, jako pierwsze polskie przedsiębiorstwo, w tę znaną na całym świecie maszynę. - powiedział Taner Topcu, menedżer ds. rozwoju biznesu Untha Polska, komentując opisywaną inwestycję.

Mówi się ''Zobaczyć znaczy uwierzyć'' i nasze próby to udowodniły. Koledzy z firmy S4F mieli okazję zapoznać się z naszym wolnoobrotowym, wysokowydajnym jednowałowym rozdrabniaczem w akcji i mogli naocznie przekonać się, jak łatwo jest zmieniać zakres zastosowania maszyny i osiągać różne granulacje zgodnie ze specyfikacją klienta. Zwrócili również uwagę na niski poziom hałasu podczas pracy, co jest szczególnie ważne z punktu widzenia troski pracodawcy o wyższe standardy ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracowników. Przedstawiciele S4F mogli też porozmawiać z naszymi inżynierami na temat niskich wymagań maszyny w zakresie konserwacji i jej wysokiej efektywności energetycznej.

Po próbach w lecie, maszyna XR wróciła do austriackiej centrali firmy Untha, gdzie została zmodernizowana, a następnie z powrotem odesłana do klienta w celu oddania do eksploatacji. Uruchomienie tego gąsienicowego rozdrabniacza z napędem elektrycznym, wyposażonego we wbudowany przenośnik odbierający, umieszczony nad przenośnikiem magnes i dwa silniki o mocy 132 kW, wymagało niewielkiej tylko konfiguracji typu ''plug and play''.

- Wszystko w XR jest zaprojektowane z myślą o kliencie - kontynuuje Taner. - Duża przepustowość, wysoka trwałość, maksymalna elastyczność operacyjna i niskie koszty eksploatacji przez cały okres pracy maszyny zapewniają wyjątkową łatwość obsługi, duży postęp w zakresie ochrony środowiska i - w efekcie - większą rentowność. Okres zwrotu w przypadku wielu z naszych maszyn wynosi zaledwie 18 miesięcy.

- Rok 2020 pokazał nam, jak ciężko pracuje się na całym świecie w branży przetwórstwa odpadów i recyklingu, więc wszystko, co robimy, ma na celu usprawnienie działania naszych klientów, tak aby mogli oni skoncentrować się na prowadzeniu swojej działalności - wiedząc, że unikną kosztownych przestojów, a jednocześnie bez większych problemów uzyskają zgodny ze specyfikacjami rozdrobniony surowiec - mówi Peter Streinik, Kierownik ds. globalnej sprzedaży Untha.

- Zdecydowałem się na kupno rozdrabniacza Untha XR, ponieważ jest to jedno z niewielu urządzeń na rynku, które jest mobilne i daje możliwość przetwarzania szeregu materiałów - zazwyczaj w jednoetapowym procesie i bez obróbki wstępnej. - dodał Dezydery Wasielewski, właściciel firmy S4F.

Rozdrabniacz XR, który obecnie jest dostępny z czterema głównymi układami tnącymi i setkami indywidualnych konfiguracji, trafił do sprzedaży w 2015 r., aby pomóc klientom w przekształcaniu większej ilości odpadów w cenne zasoby.

Strategia zagospodarowania odpadów ze składowisk pozwoliła naszemu zespołowi stworzyć skuteczne rozwiązania pomagające w przekształcaniu stałych odpadów komunalnych (SOK) oraz odpadów handlowych i przemysłowych w paliwa alternatywne dla globalnego rynku energii z odpadów.

Jednak dzięki ciągłemu postępowi technologicznemu w centrum innowacji Untha, w przypadku rozdrabniacza XR udało się osiągnął znacznie więcej. Na przykład, możliwości tej maszyny w zakresie oddzielania metali oraz zaawansowana technologia odzysku materiałów żelaznych z zawierających je odpadów, np. opon i zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, sprawiają, że XR wyróżnia się również w branży przerobu złomu. Rozdrabniacz ten umożliwia także skuteczne rozdrabnianie odpadów drzewnych na biomasę, odpadów zielonych, odpadów niebezpiecznych, materacy, tekstyliów, dywanów, odpadów produkcyjnych, warkoczy z pulpera, pozostałości z instalacjach odzysku surowców wtórnych i innych typów odpadu.


Czytaj więcej:
Maszyny 599