Fuzja zakładów w opakowaniowej Grupie Model

Trwa nieprzerwany rozwój w Grupie Model, która specjalizuje się w produkcji opakowań. Do niedawna w naszym kraju szwajcarski koncern dysponował dwoma odrębnymi spółkami. Z początkiem lutego połączyły się one. Powstała w wyniku fuzji spółka rozpoczęła działalność pod nazwą Model Opakowania.

Model Holding AG jest szwajcarskim koncernem opakowaniowym z siedzibą w Weinfelden. Może się poszczycić piękną historią. Został bowiem założony w 1882 r. i już od czterech pokoleń pozostaje własnością rodziny Model. Firmy działające w ramach Grupy dostarczają kompleksowych rozwiązań w dziedzinie opakowań z tektury falistej, litej i kaszerowanej. W skład Grupy wchodzi 13 zakładów produkcyjnych, w tym dwa zlokalizowane w Polsce: w Biłgoraju oraz w Czosnowie koło Warszawy.

Z początkiem tego miesiąca nastąpiło połączenie obydwu polskich spółek: Model Opakowania z siedzibą w Biłgoraju oraz Model TekPak z siedzibą w Czosnowie. Po przeprowadzonej fuzji nowy podmiot funkcjonuje pod nazwą Model Opakowania.

- Ta zmiana wynika z długofalowej strategii naszej firmy. Wszędzie, gdzie działa Grupa Model funkcjonuje właśnie jeden podmiot. Tak ma być też w Polsce. Ma to na celu uproszczenie wszelkich kwestii związanych z zarządzaniem, pozwoli też na ujednolicenie struktur organizacyjnych - tłumaczy Mariusz Całka, menedżer ds. marketingu w Model Opakowania.

Grupa Model obecna jest w Polsce od wielu lat. Już w 1997 r. rozpoczęła się budowa zlokalizowanego w Biłgoraju zakładu Model Opakowania. W tej chwili odbywa się w nim produkcja opakowań z tektury falistej z falami typu: B, C, E, BC, EC, EB. Dzięki inwestycji w maszynę Flexo Vision 160 możliwe jest oferowanie opakowań z nadrukiem do pięciu kolorów.

Drugi z podmiotów, który uczestniczył w niedawnej fuzji, czyli Model TekPak z Czosnowa koło Warszawy, dołączył do Grupy Model sześć lat temu. Zakład w tej niewielkiej miejscowości, leżącej na trasie Warszawa - Gdańsk, wytwarza opakowania z tektury falistej z falami: B i E, z nadrukiem do trzech kolorów, a także opakowania z tektury kaszerowanej oraz wszelkie tekturowe formy reklamy (stand`y, display`e itp.).

- W tej chwili prowadzimy bardzo duże inwestycje w zakładzie w Czosnowie. Najważniejsza z nich dotyczy zakupu nowej tekturnicy. Powstają też hale magazynowo-produkcyjne o powierzchni 12 tys. mkw. Wzbogacimy się ponadto o nowoczesne maszyny przetwórcze - w taki sposób Mariusz Całka opowiada o tym, co aktualnie dzieje się w firmie. - Wprawdzie te inwestycje nie mają związku z fuzją, bo zostały rozpoczęte już jesienią ubiegłego roku, ale i tak wpłyną na znaczną poprawę naszej pozycji. Gdy już je sfinalizujemy, to najpewniej zdolności produkcyjne wzrosną dwukrotnie. W tej chwili nasza firma zatrudnia ponad 400 osób i wciąż się rozwijamy. Zatem perspektywy na przyszłość są optymistyczne.

Jak przyznaje menedżer ds. marketingu w Model Opakowania, firma może pochwalić się obecnie liczbą około 300 klientów. Jednym z największych jest m.in. Owens Illinois, Black Red White.

Jeśli chodzi o najważniejsze dane, podsumowujące działalność Grupy Model na całym świecie, to dwa lata temu sprzedaż osiągnęła wielkość 597,2 mln franków szwajcarskich. Produkcja z tektury falistej kształtowała się natomiast na poziomie 638 mln mkw. O tym jak ważny dla Grupy jest rynek polski świadczy choćby udział procentowy poszczególnych krajów w obrocie całej Grupy. Jeszcze niedawno prezentował się on następująco: Szwajcaria (33 proc.), Czechy (23 proc.), Polska (11 proc.), Niemcy (10 proc.), Francja (7 proc.), Austria (5 proc.), Słowacja (3 proc.), Chorwacja (2 proc.).