Gamrat i SABIC współpracują

Gamrat i SABIC współpracują
Trwa współpraca firm Gamrat i SABIC, której efektem jest większa trwałość kolorów rynien wytłaczanych wielowarstwowo z użyciem odpornych na czynniki pogodowe tworzyw Geloy XTW. Obecnie Gamrat jest w stanie zaoferować kolorowe i ekologiczne rynny, które powstały za sprawą surowców pochodzących z SABIC Innovative Plastics.

Firma Gamrat Jasła jest znanym producentem rur i profili budowlanych z tworzyw sztucznych. Projektuje i wytwarza systemy rynnowe stosowane zarówno przez profesjonalne firmy dekarskie jak i indywidualnych inwestorów.

Zadaniem, które niedawno stanęło przed firmą było uzyskanie nowej stylistyki wyrobów. Cel ten osiągnięto poprzez wprowadzenie rozszerzonej palety kolorów rynien. Wcześniej jednak inżynierowie z Gamrat stanęli przed problemem zapewnienia trwałości kolorów w warunkach ciągłego ich narażenia na działanie promieni słonecznych i innych czynników atmosferycznych.

I właśnie współpraca z SABIC Innovative Plastics okazała się receptą rozwiązującą zaistniały problem. W ramach kooperacji zdecydowano się na użycie technologii wytłaczania wielowarstwowego z wykorzystaniem wierzchniej warstwy barwnej z materiału SABIC Geloy XTW (eXTreme Weatherability). Materiał cechuje się wysoką odpornością na czynniki pogodowe. Dzięki temu Gamrat może zaoferować nowe wzory produktów, mając przy tym pewność, że rynny utrzymają ciekawy wygląd i walory użytkowe.

To na czym szczególnie mocno zależało specjalistom z Gamrat, to zwiększenie walorów rynien. Dla większości właścicieli budynków są one praktycznym, ale co w pełni zrozumiałe również niekoniecznie urokliwym elementem elewacji. Postanowiono więc nadać im walor dekoracyjny i w tym celu zastosowano właśnie nową, a zarazem rozszerzoną paletę barw.

Firma rozpoczęła uatrakcyjnianie swoich produktów poprzez zastosowanie żywych, intensywnych kolorów. Temu wyzwaniu towarzyszyły jednak liczne wspomniane obawy o ich trwałość w warunkach ciągłego narażenia na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, promieni UV i wahań temperatury.

Projektantom zależało na technologii barwienia w masie, przede wszystkim po to, aby uniknąć kosztownej laminacji. Jednak równie istotna była możliwość szybkiej produkcji niewielkich partii rynien w różnych kolorach. Miało się to odbywać głównie po to, aby zbadać rynek i określić preferencje nabywców. Istotnym wymogiem miała być też łatwość przetwórstwa oraz ogólnie umiarkowane koszty produkcji. Jeszcze jednym, tym razem zbieżnym z proekologicznym wizerunkiem firmy, ograniczeniem był wymóg zdolności do recyklingu wszystkich elementów systemu rynnowego.

- Dokładamy starań by zarówno proces produkcyjny jak i produkt końcowy spełniały wszystkie normy ekologiczne - tłumaczy Witold Zawadzki, menadżer produktu w firmie Gamrat. - Kiedy zgłosili się do nas przedstawiciele SABIC Innovative Plastics zaproponowaliśmy im znalezienie rozwiązania, które spełniłoby te wszystkie nasze warunki.


Szeroka paleta poliolefin - polietylen, polipropylen - przenaczonych zarówno do formowania wtryskowego
 

Szeroka paleta poliolefin - polietylen, polipropylen - przenaczonych zarówno do formowania wtryskowego jak również do wytłaczania, tworzywa konstrukcyjne

Polska