Grupa Boryszew uruchamia nowy zakład

Grupa Boryszew uruchamia nowy…
Grupa Boryszew, produkująca części samochodowe, rozpoczęła seryjną produkcję galwanizowanych komponentów motoryzacyjnych z tworzyw sztucznych w nowej fabryce w Niemczech, po zniszczeniu zakładu w pożarze dwa lata temu.

Nowy zakład, zajmujący powierzchnię 14 500m2 w Prenzlau, jest jedną z najnowocześniejszych w Europie linii technologicznych do galwanizacji części samochodowych z tworzyw sztucznych. Roczna wydajność zakładu wynosi 400 000 m2 powierzchni galwanizowanej. Jego klientami będą koncerny samochodowe, w tym Volkswagen, Audi, Daimler i Toyota.

- Nasza nowa fabryka w Prenzlau odegra bardzo ważną rolę w realizacji naszych celów rozwojowych w sektorze motoryzacyjnym. Zwiększamy czterokrotnie zdolność produkcyjną wyrobów galwanizowanych i zwiększamy efektywność, wykorzystując wyjątkowo wysoki poziom kompetencji naszych pracowników i najnowsze systemy produkcyjne - informuje szef Boryszewa, Jarosław Michniuk.

Nowy zakład Boryszewa wyposażono w linię technologiczną do galwanizacji i 25 wtryskarek z tworzyw sztucznych o siłach zwarcia od 40 do 700 ton. Według polskiej grupy spodziewano się, że zakład w Prenzlau stworzy 65 nowych miejsc pracy i będzie zatrudniał 350 pracowników.

Zakład Boryszewa w Prenzlau


W sumie koszt inwestycji w projekcie wyniósł około 22 milionów EUR. Grupa Boryszew otrzymała pożyczkę w wysokości 10 milionów EUR z Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) oraz dotację w wysokości 4 milionów EUR z Investitionsbank des Landes Brandenburg. Boryszew wniósł 8 mln EUR z własnych środków.

W otwarciu fabryki 19 kwietnia br. uczestniczył prof. dr hab. Andrzej Tretyn, Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (UMK) w Toruniu. Uniwersytet współpracuje z Grupą Boryszew w zakresie badań naukowych i kształcenia. Efektem tej współpracy jest umowa dotycząca m.in. stworzenia centrum badawczego w zakresie działalności spółki, zwłaszcza w dziedzinie chemii nowoczesnych materiałów. W inauguracji fabryki komponentów motoryzacyjnych w Prenzlau, Rektorowi UMK towarzyszył dziekan Wydziału Chemii prof. Edward Szłyk oraz grupa studentów Wydziału Chemii UMK.

Zakład oraz obsługa obiektu jest własnością niemieckiej firmy Boryszew Oberflächentechnik Deutschland GmbH, która jest częścią polskiego oddziału grupy Boryszew Automotive Plastics (BAP).

Grupa Boryszew jest obecnie jedną z największych grup przemysłowych w Polsce, z prognozowanym wzrostem zysków przed zakończeniem roku podatkowego 2017 na poziomie 127,9 mln EUR wobec 90,6 mln EUR w tym samym okresie w 2016 roku.

Prognozy te opierają się na zwiększonych oczekiwaniach dotyczących produktywności, wynikających z restrukturyzacji grupy motoryzacyjnej BAP i Maflow. Firma Boryszew, po przeanalizowaniu kosztów i przeglądzie portfolio produktów, poinformowała w marcu że spodziewa się poprawy wyników finansowych w segmencie aluminiowym i lepszych wyników w innych obszarach, w tym związków chemicznych i polimerów.