Haas mecenasem szkolnictwa

Haas mecenasem szkolnictwa Od początku zainaugurowanego właśnie nowego roku szkolnego włocławskie Centrum Doskonalenia i Edukacji będzie korzystać z nowoczesnej pracowni obrabiarek sterowanych numerycznie firmy Haas. Dzięki temu uczniowie tej szkoły zawodowej będą mogli zdobywać umiejętności pozwalające im na wykonywanie zawodu operatora maszyn CNC.

Pracownia włocławskiego CDiE powstała dzięki współpracy szkoły z firmą Haas. Jest to amerykański koncern, który w 2006 r. wyprodukował 12,5 tys. obrabiarek CNC. Tym samym zajął pierwsze miejsce na świecie pod względem produkcji tego typu maszyn. W Polsce Haas jest obecny od 1996 r. Jego wyłącznym przedstawicielem w naszym kraju jest firma Abplanalp Consulting. Szacuje się, że w naszym kraju Haas zainstalował już ponad 400 maszyn.

Te, w które wyposażył włocławskie Centrum, mają pomóc w przygotowaniu młodych ludzi do pracy w takich zawodach jak technik mechanik, operator obrabiarek skrawających, technik mechatronik.

Haas przekazał jednostce tokarkę CNC typu Haas TL-1HE Toolroom Lathe, frezarkę Hass TM-1HE Toolroom Mill, a także symulator obrabiarki.

Wszystkie urządzenia są nowymi, całkowicie funkcjonalnymi i wyprodukowanymi w 2006 r. obrabiarkami dostarczonymi wraz ze sterowaniem Haas, które jest kompatybilne z Fanuc.

Praca przy dostarczonym sprzęcie będzie się odbywać w taki sposób, że uczniowie tworzący elementy w programie CAD/CAM Esprit będą wysyłali je do nauczyciela, który po akceptacji prześle je do symulatora lub obrabiarki.

Jaka jest dokładna charakterystyka dostarczonych narzędzi?

Jeśli chodzi o tokarkę TL1-HE, to posiada ona sterowanie CNC oraz sterowanie ręczne. Wymiary obrabianego detalu osiągają wartość 406 mm x 762 mm, przelot nad łożem, to 406 mm, a długość obrabianego przedmiotu 752 mm.

Moc wrzeciona szacowana jest 5,6 kW 1800 obrotów na minutę. Wyposażona jest w wyświetlacz LCD ze sterowaniem Haas, Wspomaganie Graficzne Projektowania oraz System Toczenia Intuicyjnego. Posiada ponadto osłonę przeciwwiórową.

Druga obrabiarka, to frezarka ToolroomMill1 (TM-1HE). Jest to najmniejsza oferowana przez Haas frezarka CNC. Posiada przesuwy o wymiarach 762 x 305 x 406 mm (xyz) i wrzeciono z obrotami do 4000 obrotów na minutę.

Czytaj więcej:
Praca 49

brak
 

Haas, cnc, obróbka cnc, obrabiarki cnc, obrabiarki sterowane numerycznie, obrabiarki ciężkie, elektrodrążarki

Polska

Reportaże

Forum