Innowacyjny produkt opakowaniowy Superfos

Innowacyjny produkt opakowaniowy Superfos
Wytwarzany przez firmę Superfos pojemnik Paintainer jest jednym z najbardziej innowacyjnych produktów opakowaniowych tego typu na polskim rynku. Początkowo miał jedynie zastępować metalowe pojemniki. Okazało się jednak, że dzięki swoim walorom nie musi wcale służyć wyłącznie jako substytut metalowych pojemników.

Pojemnik Paintainer powstający za sprawą wykorzystania różnych technologii IML (klasycznej i metalicznej) i posiadający lakierowaną powierzchni, to sztandarowy produkt wytwarzany w zlokalizowanych w Lubieniu Kujawskim zakładach firmy Superfos.

Działający w naszym kraju od kilkunastu miesięcy zakład duńskiego koncernu obsługuje przede wszystkim lokalnych klientów oraz odbiorców z państw sąsiedzkich.

Może się pochwalić zdolnościami produkcyjnymi osiągającymi poziom ponad 20 tys. ton w skali roku, co zapewnia wytwarzanie blisko 68 milionów pojemników.

Zakład będący swoistą wtryskownią ulokowano na powierzchni 17 tys. mkw. Wtryskownia przygotowana jest na ciągłą pracę 45 maszyn. Fabryka jest przystosowana do osiągnięcia przerobu sięgającego 1000 ton polipropylenu miesięcznie.


Paintainer cechuje się prostymi ściankami. Od pojemników metalowych różni go m.in. to, że jest odporny na wgniecenia, nie ulega korozji, mniej waży, a dla producentów, sprzedawców oraz końcowych użytkowników jest łatwiejszy w użyciu i tańszy.

Dzięki swoim walorom wytycza nowy, wysoki standard dla pojemników na farby posiadających funkcjonalny kształt i dodatkowe elementy dekoracyjne. Jednocześnie daje dodatkowe możliwości jeśli chodzi o kreowanie marki.

Powstaje dzięki zastosowaniu technologii IML (ang. In Mould Labeling). Polega ona na łączeniu etykiety wykonanej z tego samego materiału co opakowanie. Dzieje się to podczas procesu produkcyjnego samego opakowania. Etykieta, poprzez wtopienie, jest nierozerwalnie połączona z opakowaniem. Nie blaknie i nie sposób jej odkleić. Cechuje się wysoką jakością druku przewyższającą druk powstający bezpośrednio na opakowaniu.

Pojemnik Paintainer wyróżnia się różnorodnymi możliwościami nanoszenia elementów dekoracyjnych. Po pierwsze może to być klasyczna etykieta wytwarzana dzięki zastosowaniu technologii IML z opcjonalnym lakierowaniem. Lakierowanie dodaje elementom dekoracyjnym połysk, w przypadku wykorzystywania ich do przechowywania farb wysokiej klasy.

Ponadto produkt może posiadać etykietę w charakterystycznym srebrnym kolorze z metalicznym połyskiem nadającym mu wygląd pojemnika metalowego. To z kolei sprawia, że dysponuje wszystkimi zaletami opakowania z tworzywa sztucznego.

Superfos w zakładach w Lubieniu Kujawskim wytwarza pojemniki Paintainer o pojemności 2,5 oraz 5 l. Są one produkowane metodą wtryskową i jak wspomniano ozdabiane w technologii IML w trakcie w pełni zautomatyzowanego procesu. Następny krok, to zgrzewanie pierścienia i mocowanie uchwytu.

Produkt cechuje się niskim poziomem hałasu na liniach napełniających. Zachowuje 100 proc. szczelność w przypadku przechowywania płynów, także podczas podbarwiania. Pojemniki tego typu nadają się też do maszyn podbarwiających.