Inwestycje PCC Rokita w branży tworzyw sztucznych


Za planowaną inwestycją, oprócz aspektów finansowych i konkurencyjnych, przemawia również fakt, że dwa lata temu spółka PCC Rokita została członkiem EFRA (European Flame Retardants Association) - organizacji działającej pod CEFIC (The European Chemical Industry Council). Przystąpienie do tego gremium jest wyrazem dbałości o wzrost bezpieczeństwa pożarowego użytkowych tworzyw sztucznych, w których zastosowanie znajdują wytwarzane w firmie produkty.

Warto też wiedzieć, że aktualnie w PCC Rokita odbywają się również zaawansowane prace przygotowawcze, dzięki którym spółka ma zamiar powiększyć gamę produktów, a następnie wybudować dużą wytwórnię związków fosforoorganicznych. W planach jest także budowa nowej instalacji do produkcji kwasu monochlorooctowego o zdolności produkcyjnej 42 tys. ton rocznie. Realizacja tego projektu ma być sfinalizowana w 2009 roku i umożliwić spółce zwiększenie przychodów ze sprzedaży o około 100 milionów złotych w skali roku.

Na tym jednak nie koniec ambitnych planów PCC Rokita. Kolejnym potężnym wyzwaniem inwestycyjnym będzie budowa IV ciągu polioli.

zakłady firmy PCC Rokita


Poliole idealnie nadają się do wytwarzania poliuretanów. Obecnie w ofercie spółki znajduje się ich szeroki asortyment przeznaczony do produkcji pianek elastycznych, które znajdują zastosowanie w branży meblarskiej, przemyśle samochodowym oraz polioli do produkcji tworzyw poliuretanowych typu CASE (z ang. Coatings - pokrycia, Adhesive - kleje, lepiszcze, Sealants - uszczelki, Elastomer - elastomery).

Dzisiaj Rokita wytwarza rocznie 60 tys. polioli, ale jest to ilość, która nie zaspakaja całego zapotrzebowania na ten materiał. Dlatego też ukończona w ubiegłym roku wytwórnia polioli ma być rozbudowywana. Okazało się bowiem, że firma z powodzeniem może wytwarzać więcej tego materiału. Rozbudowa oznacza jednak wydatek wielkości ok. 45 mln zł. W obecnej chwili inwestycja jest dopiero w fazie początkowej, ale i tak niebawem ma wystartować produkcja większej ilości polioli.

PCC Rokita SA, to firma z ponad 60 - letnią tradycją. Jest jedną z wiodących firm chemicznych w naszym kraju. Jest producentem oraz dystrybutorem ponad 400 produktów, które z powodzeniem wykorzystują inne branże, takie jak: tworzywa sztuczne, przemysł kosmetyczny, chemia gospodarcza i przemysłowa, a także przemysł budowlany i tekstylny.

Jej branżowym inwestorem jest niemieckie przedsiębiorstwo PCC SE z siedzibą w Duisburgu. Niemcy działają na międzynarodowych rynkach surowców chemicznych, tworzyw sztucznych, paliw, energii.

Czytaj więcej:
Ponad 1100 produktów i formulacji chemicznych
 

Ponad 1100 produktów i formulacji chemicznych dla przemysłu. Plastyfikatory uniepalniające, antyutleniacze/stabilizatory, uniepalniacze, dyspergatory i wiele innych dodatków do tworzyw sztucznych oraz butelki plastikowe

Polska, 56-120 Brzeg Dolny, Sienkiewicza 4

Reportaże

Forum