Ishida zaprojektowała linię do pakowania na ograniczonej przestrzeni

Ishida zaprojektowała linię…

Ishida zaprojektowała system pakowania, który musiał zmieścić się na przestrzeni zaledwie 10,5 m x 2,2 m przy wysokości sufitu wynoszącej zaledwie 2,8 m.

Firma, jako jedyny dostawca rozwiązań linii produkcyjnej, podjęła się wyzwania zaprojektowania systemu pakowania na bardzo ograniczonej przestrzeni i udało jej się spełnić wszystkie wymogi wydajności. Zautomatyzowana linia składa się z dwóch 12-głowicowych naważarek do świeżej żywności Ishida, działające jako cztery oddzielne maszyny i powstała na zamówienie Micarny - szwajcarskiej firmy przetwórstwa mięsnego.

Pomysłowy system podajników

Aby zapewnić produktowi dłuższy okres przydatności do spożycia, świeże mięso pokrojone w kostkę pakowane jest w sterylnych warunkach, w oddzielnym pomieszczeniu. Takie pomieszczenia są zazwyczaj tak małe, jak to tylko możliwe, aby zmniejszyć koszty ich utrzymania i zminimalizować ryzyko zanieczyszczenia. W Micarna przestrzeń była wyjątkowo ograniczona. Szczególnie niepokojąca była kwestia związana z procesem napełniania w nowym systemie pakowania.

Poważnym problemem był niski prześwit, ponieważ wykluczał zastosowanie standardowej naważarki kołowej. - Było bardzo mało miejsca na podawanie i dystrybucję produktów, a należało również uwzględnić procesy czyszczenia - wyjaśnia Patrick Nyffenegger, kierownik projektu technicznego w Micarna.

Rozwiązanie opracowane przez firmę Itech AG, która reprezentuje Ishida w Szwajcarii, obejmuje proces przesyłu świeżego mięsa pokrojonego w kostkę z krajalnicy do podajnika poprzecznego. Po zatrzymaniu systemu mięso może być buforowane w podajniku bez konieczności przerywania procesu krojenia. Mobilny podnośnik służy do przenoszenia kawałków mięsa na obrotowy przenośnik, który zasila dwa podajniki poprzeczne. Stamtąd mięso jest przenoszone do kolejnego podajnika, który działa jak drugi bufor, a następnie przenosi słoninę do 12 podajników wibracyjnych na każdej z dwóch 12-głowicowych naważarek Ishida przeznaczonych do świeżej żywności.

micarna-2019-the-two-12-head-linear-weighers-rest-on-a

Połączone wagi wielogłowicowe napełniające się w tandemie

Wielogłowicowe naważarki Ishida CCW-R2-112 w konfiguracji liniowej zostały opracowane specjalnie do wysokowydajnego przenoszenia lepkich produktów w niewielkich przestrzeniach. W Micarna dwie wagi stoją naprzeciwko siebie, pracując w tandemie, aby pakować pokrojone w kostkę mięso do termoformowanych opakowań. Wytrzymałe, żebrowane plastikowe leje z zasuwami zgarniającymi zapobiegają przywieraniu lepkiego mięsa do styków wagi.

Dwie naważarki wielogłowicowe Ishida zostały skonfigurowane tak, jakby były czterema pojedynczymi maszynami, rozładowującymi wymagane masy docelowe do czterech oddzielnych zsypów zbiorczych. Te zsypy są ustawione tak, że zautomatyzowany system dystrybucji 2 x 8 musi wykonywać tylko niewielkie ruchy boczne. Patrick Nyffenegger opisuje innowacyjne rozwiązanie firm Itech i Ishida jako „inspirującą koncepcję”.

Dwie wagi jednocześnie napełniają 16 lejów w systemie dystrybucji. Przenośnik zbiorczy zastąpił konwencjonalne rynny obrotowe, co zmniejsza całkowitą wysokość systemu dystrybucji. Aby jeszcze bardziej zminimalizować przestrzeń, inżynierowie Ishida zdecydowali się na mobilną platformę wspierającą. W celu czyszczenia obie maszyny są rozsuwane, a wszystkie części stykowe można zdejmować i ponownie zakładać bez użycia narzędzi. Komponenty maszyny są transportowane do myjni na wykonanych na zamówienie wózkach, zaprojektowanych tak, aby pasowały do ograniczonej przestrzeni w zakładzie produkcyjnym.

micarna-2019-the-two-12-head-linear-weighers-work-like-four

Wszystkie cele wydajności zostały osiągnięte

Micarna używa obecnie swojej nowej linii pakującej do ważenia i pakowania sześciu rodzajów produktów o gramaturze od 65g do 90g. - Precyzja jest dla nas kluczowa, a przy tych rozmiarach opakowań przepełnienie wynosi średnio mniej niż 1 g na opakowanie - mówi Patrick Nyffenegger. Konfiguracja osiąga imponującą wydajność 112 tacek na minutę, chociaż nawet ta prędkość jest znacznie poniżej możliwości dwóch naważarek Ishida. Zmiany produktu można przeprowadzić bardzo szybko, po prostu wywołując ustawienia wstępne na ekranach dotykowych naważarek.

Znani dostawcy nie podjęli się realizacji tego zamówienia

Pomimo, że rozwiązanie okazało się bardzo udane, Patrick Nyffenegger był początkowo sceptyczny, ponieważ trzech znanych dostawców odmówiło podjęcia się zlecenia, twierdząc, że nie da się tego zrobić. Jednak pozytywne doświadczenia z Ishida dały Micarnie pewność, że podpisze kontrakt Ishida i Itech. Dziesięciomiesięczny projekt, przebiegał sprawnie, zachowano świetne relacje robocze i sprawnie skoordynowano działania z innymi dostawcami.

W rezultacie firma Micarna jest bardzo zadowolona z nowego rozwiązania do automatycznego ważenia i pakowania, a Patrick Nyffenegger myśli o przyszłości. - Nowy system jest tak wydajny, że wkrótce zaczniemy przekierowywać więcej zamówień z Micarny do nowego zakładu produkcyjnego w Bazenheidzie - mówi.

Źródło: Ishida Europe