Jubileusz w dobie pandemii

Jakie produkty i usługi możecie państwo aktualnie zaproponować klientom?

Dysponujemy pełnym wsparciem handlowym, serwisowym, szkoleniowym i doradczym. W zależności od potrzeb i oczekiwań przetwórców, profesjonalnie i rzetelnie doradzamy, a także dobieramy maszyny i urządzenia do przetwórstwa tworzyw sztucznych. Jesteśmy otwarci na nowe możliwości, motywują nas nowe wyzwania i nieustanny rozwój tej branży.

W naszej ofercie znajduje się szereg typów wtryskarek pozwalających na swobodny dobór w odniesieniu do indywidualnych potrzeb produkcyjnych. Nasze portfolio obejmuje zarówno wtryskarki hydrauliczne, jak i elektryczne. W przypadku tych pierwszych oferujemy zarówno wtryskarki Haitian z układem kolanowym serii Mars, jak i rozwiązania dwupłytowe serii Jupiter, które cieszą się ogromną popularnością - zakres dostępnych sił zwarcia wtryskarek hydraulicznych wynosi od 600 kN do 65 tys. kN. 

Kolejną grupę stanowią wtryskarki elektryczne Zhafir o sile zacisku od 400 kN do 13,8 tys. kN. W zależności od aplikacji, klient może wybrać wtryskarkę w pełni elektryczną serii Venus, bądź elektryczną ze zintegrowanym układem hydraulicznym serii Zeres. Nowością na rynku europejskim są wtryskarki hybrydowe serii Jenius, łączące w sobie elektryczny układ wtrysku i dwupłytowy hydrauliczny układ zamykania. Dzięki takiemu rozwiązaniu można produkować bardzo precyzyjne detale o wielkich gabarytach - wtryskarki Jenius są dostępne w zakresie 3,6 tys. kN - 33 tys. kN siły zwarcia. Kompleksowo doposażamy gniazda produkcyjne także w roboty, przenośniki taśmowe oraz pozostały niezbędny osprzęt peryferyjny marek takich jak: HAITIAN Hilectro, HAITIAN by Sepro, TecnoMatic, Fili Virginio, Moretto, Enmair i inne. 

Jak już wspomniałam, szkolimy przetwórców organizując i prowadząc liczne szkolenia zarówno stacjonarne, jak i online. Uczestnicy mogą wybrać spośród naszej oferty szkolenia otwarte, jak i zamknięte, a także wziąć udział we wspomnianych wcześniej webinarach Mapro. Serwis Mapro realizuje liczne relokacje pojedynczych wtryskarek, jak również całych zakładów produkcyjnych. Zawsze staramy się bardzo elastycznie i indywidualnie podchodzić do każdego projektu, niezależnie czy jest to relokacja, szkolenie czy dobór wspomnianych wcześniej układów plastyfikacji.

mapro03

Jak duże znaczenie ma dla Mapro kwestia automatyzacji produkcji?

Automatyzacja procesów produkcyjnych w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych jest elementem nieuniknionym i bardzo pożądanym. Wpływ na taką kolej rzeczy ma wiele czynników, takich jak: coraz większe wymagania odnośnie do otrzymywania wysokiej jakości produktu, redukcja kosztów wytwarzania, dokładna kontrola jakościowa wyrobu, efektywność produkcji, poprawa wydajności, eliminacja błędu czynnika ludzkiego, czynności montażu i wiele innych. W ostatnim okresie obserwujemy również coraz większe problemy na rynku pracy, dotyczące braku wykwalifikowanej kadry i pracowników produkcyjnych. Również ten aspekt wymusza na przedsiębiorcach automatyzowanie procesów produkcyjnych.

Już od wielu lat dostarczamy naszym kontrahentom kompleksowe rozwiązania, pozwalające na automatyzację całego procesu produkcyjnego, od dostarczenia tworzywa do maszyny, poprzez odbiór detalu z formy, jego kontrolę jakościową, montaż, do otrzymania gotowego wyrobu. Współpracujemy ze światowymi liderami w zakresie dostarczania komponentów automatyki i na potrzeby naszych klientów opracowujemy i wdrażamy kompleksowo wyposażone stanowiska produkcyjne. Otwarcie wyspecjalizowanych działów automatyzacji tworzących zaawansowane gniazda technologiczne, które już działają w Grupie Mapro w Czechach i na Słowacji, okazało się nie tylko ogromnym sukcesem dla całej grupy spółek, ale i spełnieniem oczekiwań rynku oraz naszych klientów.

Uważam, że szeroko pojęta automatyzacja procesów produkcyjnych, którą narzucają coraz większe wymogi rynku, będzie miała ogromne znaczenie dla dalszego rozwoju całej branży przetwórstwa tworzyw sztucznych. Dostarczanie kompleksowych rozwiązań dla klienta końcowego będzie kierunkiem dalszego rozwoju również dla Mapro Polska.

Jakie są plany i cele Mapro w odniesieniu do najbliższej przyszłości?

Rok 2021 jest dla Mapro jubileuszowy. Z tej okazji przygotowaliśmy prezenty urodzinowe dla naszych klientów. Jednym z nich jest wydłużona gwarancja na pracę naszego serwisu, która będzie obowiązywała przez 10 lat od daty uruchomienia wtryskarki. 2021 jest także rokiem trzeciej generacji wtryskarek Haitian w Polsce. To już kolejna generacja maszyn, które skradły serca tysięcy przetwórców na całym świecie. Co prawda swoją premierę miały podczas targów K pod koniec 2019 r. w Düsseldorfie, jednakże do oficjalnej sprzedaży weszły w styczniu. 

W najbliższej przyszłości będziemy także kontynuowali prace związane z rozbudową naszej nowej siedziby w Częstochowie. Planujemy poszerzenie naszego portfolio o kolejne produkty i usługi oraz rozwój tych dotychczasowych. Dołożymy wszelkich starań, aby zarówno nasi klienci jak i współpracownicy nie odczuli wpływu pandemii na jakość świadczonych przez nas usług i swoją codzienną pracę. Planów jest wiele i z pewnością będziemy je dostosowywali do zmieniających się okoliczności.

Z pracą w branży przemysłowej wciąż kojarzeni są bardziej mężczyźni, niż kobiety - tymczasem pani z powodzeniem kieruje polskim oddziałem Mapro jako dyrektor zarządzający. Czy pani zdaniem wzrastająca liczba kobiet zatrudnionych w przemyśle spowoduje, że uda się przełamać funkcjonujące wciąż w społeczeństwie stereotypy?

Osobiście znam kilka kobiet, które świetnie sobie radzą na wysokich stanowiskach menedżerskich w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i innych branżach technicznych. Są to kobiety, które zarządzają firmami produkcyjnymi, pełnią funkcje dyrektorów handlowych, operacyjnych i technicznych. Wielokrotnie są to osoby wykształcone w kierunkach technicznych, posługujące się biegle kilkoma językami obcymi i posiadające ogromne doświadczenie menedżerskie w sektorach technicznych. 

Kilkanaście lat temu, kiedy zaczynałam swoją przygodę w tej branży, rzeczywiście była to rzadkość. Kobiety musiały liczyć się z tym, iż uważano, że nie mają wystarczającej wiedzy technicznej i nie jest to sektor dla nich. Do mnie samej takie sygnały często docierały z wielu stron i od osób, które od lat były zakorzenione w tej branży. Dodatkowo, byłam wtedy jedną z niewielu pań wśród dystrybutorów Haitian na całym świecie, a mój wiek i cały czas zdobywane doświadczenie mi nie pomagały. 

Przez pewien czas byłam także jedyną znaną mi w Polsce kobietą pełniącą funkcję kierownika serwisu i niejednokrotnie obserwowałam zaskoczenie na twarzach mężczyzn, kiedy oprócz wykazywania się teoretyczną wiedzą techniczną podchodziłam też do pulpitu operatora wtryskarki. Tego typu reakcje sprawiały, że byłam jeszcze bardziej zmotywowana, zawsze starałam się być perfekcyjnie przygotowana i dawać z siebie na każdym kroku 120%. Moje starania dość szybko zyskały uznanie kolegów z branży oraz zarządu Haitian International. 

Niezmiernie cieszy mnie fakt, że z roku na rok spotykam coraz więcej kobiet w tej branży. Osobiście uważam, że przetwórstwo tworzyw sztucznych jest dla każdego, niezależnie od występujących w świadomości społecznej stereotypów. 

Rozmawiała: Agata Mojcner 


Czytaj więcej:
Wywiad 292

Autoryzowany, wyłączny dystrybutor wtryskarek
 

Autoryzowany, wyłączny dystrybutor wtryskarek Haitian i Zhafir. Osprzęt peryferyjny i roboty do wtryskarek. Wsparcie serwisowe i techniczne w zakresie instalacji oraz szkoleń.

Polska
Rafal
Rafal
*.204.22.146

Wysłany: 2021-02-17 22:54:38

Po prostu rewelacja. Agnieszka jest super.

Reportaże

Forum