KNF prześwietli obrót akcjami Azotów

KNF prześwietli obrót akcjami Azotów
Ministerstwo Skarbu Państwa zwróciło się do Komisji Nadzoru Finansowego o przeprowadzenie kontroli zakupów akcji Grupy Azoty przez rosyjski Acron. KNF ma ustalić, czy na rynku publicznym odnotowano aktywność związaną ze skupywaniem akcji spółki. Jak poinformował szef Komisji, Andrzej Jakubiak, czynności sprawdzające w tej sprawie prowadzone są na bieżąco.

- W najbliższym czasie należy spodziewać się oficjalnego komunikatu w tej sprawie - powiedział Jakubiak. - Urzędnicy Komisji badają, czy nabywcy zachowali wszelkie obowiązki informacyjne.

Kontrola ma wyjaśnić, czy podczas zakupów akcji nie doszło do zmowy parkowania akcji przez Acron w innych instytucjach, aby nie informować w odpowiednim czasie o przejmowanych kolejnych pulach.

W ubiegłym miesiącu Acron poinformował o przekroczeniu 20-procentowego progu posiadanych akcji Azotów. Jak zaznacza MSP, polskiej spółce nie grozi wrogie przejęcie, bowiem dopóki Skarb Państwa posiada przynajmniej 20 proc. akcji spółki, jego głos będzie dominujący. Obecnie do państwa należy jedna trzecia akcji Azotów.

Jednak po zwiększeniu przez Acron udziałów w GA do jednej piątej, rosyjski producent nawozów będzie mógł wprowadzić swojego przedstawiciela do rady nadzorczej. A to oznacza dostęp do kluczowych dokumentów Azotów.

Ministerstwo Skarbu Państwa przekonuje, że traktuje spółkę w sposób priorytetowy i że nie zamierza zbywać akcji spółki. Zdaniem związkowców Grupy Azoty takie deklaracje nie są wystarczające, konieczne jest natomiast wpisanie Azotów na listę spółek strategicznych.


Tworzywa modyfikowane, poliamidy, kopolimery acetalowe oraz kaprolaktam,  półprodukty z tworzyw sztucznych
 

Tworzywa modyfikowane, poliamidy, kopolimery acetalowe oraz kaprolaktam, półprodukty z tworzyw sztucznych, nawozy mineralne, chemikalia

Polska, 33-101 Tarnów, E. Kwiatkowskiego 8