Kamień milowy DS Smith w zakresie zrównoważonego rozwoju

Kamień milowy DS Smith w zakresie…

DS Smith, globalny dostawca zrównoważonych rozwiązań opakowaniowych, we współpracy z największymi i najbardziej popularnymi markami z branży FMCG, osiągnął kamień milowy w zakresie zrównoważonego rozwoju. Na 16 miesięcy przed zadeklarowanym terminem grupa zastąpiła ponad miliard sztuk problematycznych tworzyw sztucznych.

Rozwiązania oferowane przez DS Smith przyczyniły się do redukcji i wyeliminowania problematycznych tworzyw sztucznych zarówno z opakowań podstawowych jak i wtórnych. Działania mające na celu minimalizowanie udziału plastiku są częścią przyjętej przez DS Smith strategii zrównoważonego rozwoju: "Na Teraz. I na Przyszłość”. Wspiera ona cel firmy, czyli tworzenie opakowań odpowiednich dla zmieniającego się świata. Strategia obejmuje wszystkie operacje DS Smith w 27 krajach Europy i Ameryki Północnej. Firma skupia się na projektowaniu opakowań zoptymalizowanych pod względem kosztowym i środowiskowym, eliminowaniu zbędnych odpadów oraz wydłużaniu żywotności materiałów. Wśród krajów wyróżniających się pod względem największej liczby zastąpionych sztuk tworzyw sztucznych znalazła się także Polska, która wyeliminowała ponad 154 milionów sztuk plastiku i zastąpiła je alternatywnymi rozwiązaniami na bazie włókien. Na półkach sklepowych zmniejszono liczbę plastikowych przedmiotów codziennego użytku, takich jak opakowania na owoce i warzywa, folie termokurczliwe (często stosowane do owijania butelek napojów gazowanych) czy foliowe torebki.

Zapotrzebowanie na redukcję udziału plastiku w produkcji nadal rośnie. Świadczy o tym choćby fakt, że od momentu wdrożenia w życie strategii zrównoważonego rozwoju DS Smith: "Na Teraz. I na Przyszłość”, tj. od 2020 roku , tylko w regionie Europy Wschodniej firma niemal dwukrotnie zwiększyła roczną liczbę zastępowanych elementów wykonanych z tworzyw sztucznych.


ds-smith-fruit-and-veg-punnets

Fundamentalną częścią procesu projektowania w DS Smith, a co za tym idzie – osiągania założonych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju – są  Zasady Projektowania dla Obiegu Zamkniętego oraz Wskaźniki Projektowania dla Obiegu Zamkniętego. Zostały one stworzone we współpracy z Fundacją Ellen MacArthur. Blisko 800 projektantów DS Smith zostało przeszkolonych w zakresie projektowania opakowań na potrzeby zamykania obiegu. Tym samym zwiększył się poziom ich ekspertyzy w zakresie oceny rozwiązań opakowaniowych pod względem zawartości materiałów pochodzących z recyklingu, możliwości recyklingu, emisji CO2, generowanych odpadów oraz wpływu na łańcuch dostaw, przy jednoczesnej optymalizacji kosztowej. Dziś eksperci firmy współpracują z partnerami biznesowymi, by jak najlepiej wykorzystać tę wiedzę i przełożyć ją na konkretne działania w poszczególnych projektach.

Wskaźniki Projektowania dla Obiegu Zamkniętego są wykorzystywane w wielu sektorach, m.in. podczas projektowania opakowań zbiorczych i transportowych, dedykowanych żywności i napojom, częściom samochodowym oraz opakowań przemysłowych.

– Ustanawiając naszą strategię zrównoważonego rozwoju "Na Teraz. I na Przyszłość” , chcieliśmy uwzględnić cele, które przyniosą pozytywne zmiany środowiskowe zarówno wewnątrz organizacji, jak i poza DS Smith. Tylko dzięki współpracy z naszymi partnerami biznesowymi i wspólnym wysiłkom na rzecz zastąpienia problematycznych tworzyw sztucznych możemy realnie przyczyniać się do minimalizowania negatywnego wpływu na naszą planetę. Dziś nie jest to jedynie przywilej, dziś stało się to koniecznością – mówi Michał Zawistowski, Dyrektor Zarządzający w DS Smith Polska. – Cieszę się, że do tej pory tylko w Polsce udało nam się zastąpić 154 miliony sztuk plastiku. Ale to dopiero początek. Nasz Zespół na co dzień poszukuje nowych możliwości zastępowania tworzyw sztucznych – dodaje.