Kiefel: Termoformowanie włókien celulozowych

Kiefel: Termoformowanie włókien…

Zasada 3 U: ''Unikaj kupowania zbędnych rzeczy, użyj powtórnie, utylizuj'' powinna być czymś więcej niż tylko pustym frazesem, należy ją wprowadzić w życie. Kiefel GmbH, Freilassing, jest partnerem technologicznym, który działa w różnych obszarach branży tworzyw sztucznych i opakowań i wspiera klientów w opracowywaniu materiałów i produktów zgodnych z ideą zrównoważonego rozwoju. Oprócz typowych tworzyw sztucznych nadających się do recyklingu, systemy firmy Kiefel mogą również przetwarzać materiały pochodzące z recyklingu (np. rPET) lub materiały na bazie biologicznej (np. PLA - polilaktyd). 

- Coraz więcej klientów pyta nas o technologię, którą mogliby wykorzystać do produkcji wysokiej jakości opakowań na bazie celulozy. Nasze systemy termoformowania włókien celulozowych stanowią rozwiązania uzupełniające urządzenia do przetwórstwa tworzyw sztucznych - mówi Erwin Wabnig, szef Fiber Thermoforming, opisując ewolucję nowej maszyny ''Natureformer''. Dzięki temu, firma Kiefel jest w stanie dostarczyć maszynę wykorzystującą odpowiednią technologię - niezależnie od tego, jaki materiał chce przetwarzać klient.

Stosując technologię termoformowania włókien celulozowych, firma weszła w nowy obszar rozwiązań technologicznych wykorzystujących nowy materiał - bazując na dziesięcioleciach doświadczeń w produkcji maszyn do termoformowania. Istnieje dobry powód ku temu, aby określić proces realizowany przez nową maszynę Natureformer jako "Kiefel-Fiber-Thermoforming" (technologia termoformowania włókien celulozowych firmy Kiefel) lub w skrócie KFT. - Jeśli chodzi o wygląd, trudno odróżnić produkty papierowe od tych wykonanych z tworzywa sztucznego. Chodzi tutaj na przykład o takie zastosowania jak wkładki do wysokiej jakości urządzeń elektronicznych, które wyglądają elegancko i spełniają swoją funkcję ochronną.  Korzyść jest oczywista: W tym przypadku, całość opakowania - opakowanie zewnętrzne i wkładka - zbudowana jest z jednego materiału - włókna celulozowego, co oznacza, że przed recyklingiem nie jest wymagana żadna separacja materiałów - potwierdza Wabnig.

Maszyna pod mikroskopem

Podobieństwo maszyny Natureformer KFT 90 do klasycznej termoformierki KMD jest jednoznaczne. Nic dziwnego, ponieważ firma inżynieryjna z Freilassing zastosowała w maszynie KFT sprawdzoną technologię przetwórstwa tworzyw sztucznych.

Surowa pulpa papierowa jest przetwarzana w partiach o zawartości włókna do 1%. Symulacje przepływu zapewniają równomierne rozłożenie włókien w całej objętości zbiornika. Narzędzie zasysające z metalowej siatki zanurza się w zawiesinie, ciecz jest zasysana pod wpływem podciśnienia, a włókna pozostają w narzędziu w postaci placka filtracyjnego. Belka natryskowa oczyszcza krawędź narzędzia i usuwa nadmiar pulpy. Narzędzie zasysające przesuwa się do stanowiska tłoczenia. - Elastyczne narzędzie do wstępnego tłoczenia zapewnia bardzo równomierny rozkład włókien na całej geometrii narzędzia -  opisuje ten proces Alexander Huber, kierownik ds. produktów z włókien termoformowanych.

Po tym etapie, zawartość włókien osiąga poziom około 40%. Narzędzie zasysające przenosi następnie detal na stanowisko tłoczenia na gorąco. Cała pozostała wilgoć jest usuwana pod wpływem działania temperatury do 200°C w górnym i dolnym narzędziu i siły docisku o wartości do 600 kN. - Nasza technologia pozwala nam uzyskać wysokość produktu do 250 mm. Wykorzystujemy gniazda form bezpośrednio ogrzewane za pomocą wkładów grzejnych. Wkłady grzejne są zintegrowane z narzędziem do tłoczenia na gorąco. To pozwala nam uzyskać optymalną wymianę ciepła, zmniejszyć zużycie energii i zapewnić wysoką jakość produktu - wyjaśnia Huber.

pobrany-plik

Narzędzie zasysające jest zamontowane na robocie manipulacyjnym i przenosi detal od stanowiska do stanowiska. W ten sposób można ustawiać narzędzie w określonej pozycji w celu wykonania konserwacji, czyszczenia i wymiany narzędzia. Wymiana narzędzia termoformierki Natureformer KTR 90 trwa tylko 15 minut dzięki zastosowaniu zautomatyzowanego systemu szybkiej wymiany narzędzia. Firma Kiefel dostosowuje automatykę maszyny - w zakresie funkcji, układania, zawijania, pakowania produktów w pudełka - do wymagań klienta. Funkcje kontroli jakości oraz inspekcji można zintegrować z maszyną przy wykorzystaniu dodatkowych modułów.

Kompletny system pilotażowy już pracuje, produkując kubki referencyjne Kiefel, przy czasie cyklu wynoszącym 15 sekund. - W naszym portfelu zamówień już teraz mamy wiele systemów. Pierwszy dostarczymy do klienta w połowie tego roku - podkreśla Huber. Dzięki temu, Kiefel jest pierwszym producentem maszyn do termoformowania tworzyw sztucznych, który oferuje wysoce zautomatyzowane systemy do termoformowania włókien celulozowych.

kiefe-fiber-transfer-of-pre-pressed-products-in-the

Wyłącznym przedstawicielstwem firmy Kiefel Technologies na polski rynek jest firma KF Technologie, tel. +48 22 873 36 64, +48 606 240 930; www.kftechnologie.com.pl

Termoformierki, linie pakujące, blister kartonowy,blister
 

Termoformierki, linie pakujące, blister kartonowy,blister RPET, zadruk opakowań, folie i płyty ABS, HIPS,ABS/PMMA, APET, RPET, PS i PP, linie do ekstruzji folii PET

Polska

Reportaże

Forum