Koncentrat PET Ampacet Safari White chroni przetwory mleczne przed fotodegradacją

Koncentrat PET Ampacet Safari…

Firma Ampacet - światowy lider w dziedzinie koncentratów - wprowadziła na rynek koncentrat PET Safari White 7100177-E, zaprojektowany z myślą o ochronie opakowanych przetworów mlecznych przed fotodegradacją dzięki zapewnianiu wysokiego poziomu nieprzezroczystości przy znaczącym ograniczeniu wypełnienia mineralnego.

PET MB 7100177-E Ampacet Safari White spełnia europejskie wytyczne, zgodnie z którymi butelki PET powinny zawierać mniej niż 4% wypełnienia mineralnego, oraz chroni smak i składniki odżywcze świeżego mleka nawet przy promieniowaniu w zakresie długości fal od 400 nm do 550 nm, czyli w zakresie najbardziej szkodliwym dla przetworów mlecznych. Jest także odpowiedni do mleka sterylizowanego UHT, którego okres przydatności do spożycia w warunkach niechłodzonych wynosi od sześciu do dziewięciu miesięcy.

W porównaniu z tradycyjnymi preformami wypełnionymi 10% TiO2 jednolitrowe butelki wyprodukowane z zastosowaniem 6,5% koncentratu Ampacet Safari White (mniej niż 4% wypełnienia mineralnego) lepiej radzą sobie z nieprzepuszczaniem światła, pozwalając jednocześnie zwiększyć wydajność produkcji i ograniczyć liczbę promienników podczerwieni. Ta nowa technologia pomaga zmniejszyć zużycie energii oraz ogólny wpływ na środowisko podczas formowania preform poprzez rozdmuchiwanie z rozciąganiem.

Ponieważ koncentrat Ampacet Safari White jest przepuszczalny dla bliskiej podczerwieni, umożliwia także sortowanie za pomocą czujników optycznych działających w tym zakresie oraz skuteczny recykling opakowań. Technologia Safari White jest kompatybilna z PET oraz poliolefinami i może być dopasowana do potrzeb klientów.

Niektóre produkty spożywcze, takie jak przetwory mleczne, są szczególnie podatne na fotodegradację. Negatywny wpływ na właściwości organoleptyczne mleka i jego istotne składniki odżywcze, takie jak ryboflawina (witamina B2) i karoten (witamina A), ma już kilkuminutowe wystawienie na działanie promieni słonecznych, a degradacja zachodzi także na sklepowych półkach przy sztucznym oświetleniu. W celu wydłużenia okresu przydatności do spożycia, zachowania smaku i korzyści zdrowotnych, a także ze względów bezpieczeństwa żywności napoje mleczne muszą być prawidłowo pakowane w nieprzezroczyste pojemniki.

Z powodów ekonomicznych oraz lepszej zdolności do recyklingu, do pakowania napojów mlecznych coraz częściej używa się jednowarstwowych butelek PET. Nieprzepuszczalność dla światła zapewniają środki barwiące powodujące nieprzeźroczystość – najczęściej stosowany jest dwutlenek tytanu (TiO2). W przypadku mleka sterylizowanego UHT o typowym okresie przydatności do spożycia wynoszącym od sześciu do dziewięciu miesięcy stosuje się zwykle do 12–15% TiO2 zmieszanego z polimerem PET, tak aby osiągnąć nieprzezroczystość butelki powyżej 99,5%.

bottles-1


Szybko rozwijający się rynek nieprzezroczystego PET wpływa na zdolność do recyklingu zebranych opakowań PET w Europie. W istocie duża zawartość TiO2 w zebranym strumieniu odpadów PET obniża jakość PET z recyklingu i jego przydatność do produkcji przezroczystych opakowań. Aby zmniejszyć zawartość minerałów w PET z recyklingu, w niektórych krajach - np. we Francji - wprowadzono podatek od nieprzezroczystych opakowań PET zawierających ponad 4% dodatków mineralnych. Wszystkie pojemniki PET zawierające ponad 4% dodatków mineralnych podlegają opodatkowaniu.

Więcej informacji na temat oferty firmy i ostatnio wprowadzonych innowacji można uzyskać na targach Plastpol (Kielce, 28–31 maja 2019 r.) lub pod adresem e-mail marketing.europe@ampacet.com.

Źródło: Ampacet

Reportaże

Forum

Karol83

Czyszczenie układu uplastyczniającego wtryskarki 2021-02-28

Alphaplast

Zatykanie systemów gorących kanałów. 2021-02-16

Mariuszklodz

Własna firma produkcyjna 2021-01-14

Erni43l

Poszukiwany/poszukiwana: osoba z wiedzą o recyklingu PET 2021-01-13

Piotrekente

Czas cyklu 2021-01-01