Konkurs Fanuc i WorldSkills dla przyszłych integratorów robotów przemysłowych

Konkurs Fanuc i WorldSkills…

Już wkrótce rozpocznie się najbardziej widowiskowa impreza związana z kształceniem zawodowym i doskonaleniem umiejętności w Europie. Wydarzenie po raz pierwszy zostanie zorganizowane w Polsce. Firma Fanuc, największy na świecie producent robotów i globalny sponsor WorldSkills od 2018 roku, wesprze organizację konkursu w dyscyplinie „Integracja robotów przemysłowych”.

Uczestnicy konkursu EuroSkills spotkają się w Gdańsku w dniach 5-9 września 2023 r., by zademonstrować swoje umiejętności w aż 43 konkurencjach - od tradycyjnego rzemiosła po tworzenie stron internetowych. Ogółem rywalizować będzie 600 najlepszych zawodników z 32 państw. Organizatorzy wydarzenia przewidują, że zgromadzi ono około 100 000 uczestników z całej Polski i zagranicy.

W dyscyplinie „Integracja robotów przemysłowych”, realizowanym w oparciu o celę edukacyjną dostarczoną przez firmę Fanuc, w szranki stanie 10 dwuosobowych zespołów z 10 krajów: Austrii, Belgii, Francji, Niemiec, Węgier, Włoch, Luksemburga, Polski, Rumunii i Wielkiej Brytanii.

Sercem stanowisk edukacyjnych Fanuc jest robot ER-4iA, oparty o sprawdzoną technologię robotów serii Fanuc LR Mate 200iD. Dzięki niewielkim rozmiarom i lekkiej konstrukcji umożliwia on realizację skomplikowanych zadań przy niskim zużyciu energii, wysokich prędkościach i maksymalnej elastyczności. Stanowisko jest wyposażone w chwytak, system wizyjny oraz czujniki umożliwiające realizację zadań przygotowanych przez zespół Fanuc.

fanucluxskills2022-11111

Podczas gdy trend automatyzacji postępuje, a roboty są wykorzystywane nie tylko w przedsiębiorstwach przemysłowych, ale także w handlu i rolnictwie, w wielu krajach brakuje odpowiednio wyszkolonych specjalistów. Firma Fanuc współpracując ze szkołami i uczelniami wyższymi, a także angażując się w inicjatywy promujące doskonalenie kompetencji oraz konkursy aktywnie poszerza możliwości rozwijania praktycznych umiejętności, zachęca młodych ludzi do poszukiwania wiedzy na temat nowoczesnych technologii, a także przekłuwania pasji w ciekawą karierę zawodową.

W pełni zabudowane i bezpieczne stanowiska edukacyjne Fanuc stanowią doskonałą bazę dla osób rozpoczynających przygodę z robotami przemysłowymi. Z uwagi na to, że oferują one najbardziej oszczędny sposób nauki i szybki rozwój praktycznych umiejętności są coraz chętniej wykorzystywane w centrach szkoleniowych i obiektach szkoleniowych OEM na całym świecie.

Głównymi celami przyświecającymi idei WorldSkills od ponad 70 lat jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych, wymiana dobrych praktyk oraz budowanie wizerunku szkolnictwa branżowego. Zawodom towarzyszą rozmaite pokazy, występy i konferencje, a na miejsce zjeżdżają się przedstawiciele wiodących firm z całego świata, aby szukać potencjalnych pracowników i managerów.

fanucluxskills2022-010

EuroSkills Gdańsk 2023 odbędzie się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo, terenach przyległych oraz na stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk. Wstęp dla widzów na konkursu jest bezpłatny, wymaga jedynie rejestracji, której można dokonać na stronie:https://euroskills2023.org/pl/zarejestruj-sie/. Odwiedzający będą mogli obserwować zawodników w akcji, a także wypróbować umiejętności związane z zawodem podczas licznych pokazów „Try-a-Skill”.

Kolejny ogólnoeuropejski konkurs dla młodych integratorów systemów zrobotyzowanych odbędzie się w 2025 r. w Herning w Danii. Rok wcześniej we francuskim Lyonie odbędą się międzynarodowe zawody WorldSkills.

Reportaże

Forum